• شناسه خبر : 32843
  • تاریخ انتشار : 13 مرداد 1399 - 02:53

کرونا به عنوان یک بیماری فراگیر و بحرانی مسائل متعدد و فراوانی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است؛ اما این نخستین بار نیست که موضوع…

ماسک ویروس

کرونا به عنوان یک بیماری فراگیر و بحرانی مسائل متعدد و فراوانی را تحت‌الشعاع خود قرار داده است؛ اما این نخستین بار نیست که موضوع سلامت و امنیت جامعه مردم به خطر می‌افتد و طبق تجربه‌های گذشته هر وقت سلامت جامعه با مشکل مواجه شده مردم همبستگی بیشتری برای مقابله با آن داشته‌اند تا زمانی که به پیروزی در مقابل آن دست یافته‌اند.

در راستای مقابله با ویروس کرونا نیز همدلی و همکاری مردم شرط اول و مهم است که باید مدیریت رفتاری برای توانایی درک احساسات خود و دیدگاه‌های دیگران را داشته باشیم و با درک شرایط و احساسات دیگران متناسب برخورد کنیم، این موضوع به تنهایی می‌تواند در راستای مقابله با این ویروس مؤثر واقع شود چرا که درک شرایط سلامتی دیگران این اجازه را به ما نمی‌دهد که طبق خواسته‌های شخصی خود عمل کنیم.

در شرایط فعلی که هراس‌افکنی از خود کرونا خطرناک‌تر و مهلک‌تر شده التیام بخشیدن به رنج دیگران نیازمند انجام اقدامات مناسبی است که از حس بشردوستانه و رفتارهای جامعه‌پسندانه  نشأت گرفته و می‌توان به رعایت فاصله اجتماعی، عدم برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها و استفاده از ماسک در شرایط کنونی اشاره کرد.

در این میان رسانه‌ها در راستای ایجاد این دیدگاه و تعریف درست همدلی و وحدت در بین مردم نقش بسیار اساسی دارند و با توجه به این که بیشترِ اوقات مردم در شبکه‌ها و فضای مجازی می‌گذرد سِلِبریتی‌ها به خاطر تأثیرگذاری بالا در بین عموم مردم می‌توانند در امر فرهنگ‌سازی مقابله با ویروس کرونا سهیم باشند و نقش‌آفرینی کنند.

خوشبختانه با شیوع ویروس کرونا در کشورمان اقدامات همدلانه مردم نیز آغاز شده بود که توزیع رایگان ماسک، مواد ضدعفونی‌کننده، کمک جهادی سپاه و بسیج به اقشار آسیب‌پذیر، توزیع رایگان غذا و بسته‌های معیشتی در بین مردم از جمله این موارد است.

سواد رسانه‌ای کاهش استرس و اضطراب مقابله با کرونا را به دنبال دارد

به همین منظور وظایف رسانه‌ها در قبال آموزش‌دهی و اطلاع‌رسانی مقابله با کرونا به مردم را از زبان اکبر نصراللهی استاد دانشگاه آزاد می‌شنویم: سواد رسانه‌ای سبب کاهش ترس و هراس کاذب می‌شود که می‌تواند  آموزش در مورد خود ویروس، نحوه مبارزه و مواجهه با آن باشد.

وی ادامه می‌دهد: باید به مردم درخصوص برخورد مسئولانه در ارتباطات میان‌‌فردی آموزش داده شود، برخی مواقع به‌جای اینکه به یکدیگر امید و آرامش دهیم، امید و آرامش دیگران را سلب می‌کنیم، ترویج و تقویت روحیه همدلی در این شرایط بسیار مهم است و نقش فرهنگ‌سازی در بحران‌ها حالا عیان می‌شود.

نصراللهی می‌گوید: از سوی دیگر توجه به حق مردم اعم از حق دانستن و امنیت روحی و روانی آنها، از دیگر وظایف رسانه‌ها است، رسانه‌ها نه می‌توانند به بهانه دادن اطلاعات، به امنیت روحی و روانی مردم حمله کنند و هر چیزی را منتشر کنند و نه اینکه به بهانه اینکه مردم ناراحت می‌شوند، آنها را از حق دانستن محروم کنند.

این طور که به نظر می‌رسد ما در این روزها، بیش از هر چیز به همدلی اجتماعی نیاز داریم، باید از خودبینی خارج شویم و همبستگی را تکثیر کنیم، همین که این روزها ماسک یا دستکش استفاده شده را در خیابان نیندازیم، در خانه بمانیم و از ترددهای غیرضروری خودداری کنیم و به مسافرت نرویم در حقیقت یک نوع همدلی است.

کاهش بستری در بیمارستان‌های اردبیل را مدیون تلاش رسانه‌ها هستیم

در این باره شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز نوید رعایت مناسب مردم نسبت به روزهای گذشته را داد و اظهار داشت: خوشبختانه روند نسبتاً مناسبی در بیمارستان‌های استان وجود دارد به طوری که تعداد پذیرش‌ها نسبت به روزهای گذشته کاهش یافته و این موضوع را مدیون رسانه‌ها و اطلاع‌رسانی مناسب آنان هستیم.

وی بیان کرد: انتظار می‌رود با ادامه این روند هر چه سریع‌تر به وضعیت سفید در استان اردبیل برسیم و امیدواریم روزی با خبر شکست کرونا جشن سلامت در سراسر استان اردبیل برگزار شود.

حبیب‌زاده ادامه داد: ارائه خدمات مطلوب به مردم وظیفه اساسی ما است ولی انتظاری که از مردم داریم این است که با همدلی و وحدت این بیماری را هر چه سریع ریشه‌کن کرده و موج دوم کرونا را نیز شکست دهیم.

نقش سمن‌ها و بسیجیان در آموزش مبارزه با کرونا بسیار حائز اهمیت است

بهروز ندایی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل نیز استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد و نیز بسیجیان را برای مهار کرونا مهم عنوان کرد و گفت: باید در این زمینه وحدت و همدلی در بین مردم نهادینه‌سازی شود و حضور سمن‌ها و بسیجی‌ها در بین مردم بسیار مهم و حائز اهمیت است.

وی استان اردبیل را جزو استان‌های برتر در بحث غربالگری و کنترل ویروس کرونا عنوان کرد و بیان کرد: از اهم مواردی که برای مهار کرونا می‌تواند نقش‌آفرین باشد کمک به مردم در راستای آموزش و ترویج چگونگی مبارزه با شیوع این ویروس است که تشکل‌های مردم‌نهاد و تیم پزشکی در راستای پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا سنگ تمام گذاشته و جهادگونه عمل کردند.

و اما کلام آخر این که انگیزه مشترک برای رسیدن به آن هدف در پرتو آگاهی و اطلاع‌رسانی درست و به موقع در بین مردم است که می‌تواند محرک عزمی فراگیر برای مهار بحران‌ها باشد و به کنش جمعی مؤثر بینجامد؛ هم اکنون نیز با تلاش بی‌وقفه پژوهشگران این عرصه و به کارگیری روش‌های درمان پیشرفته در مهار این بیماری با همدلی مردم و مسئولان، این بیماری را هر چه سریع‌تر شکست می‌دهیم .

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up