• شناسه خبر : 32855
  • تاریخ انتشار : 13 مرداد 1399 - 02:47

توسعه ورزش همگانی در جامعه امروزی با هدف تأمین سلامت افراد جامعه یک ضرورت مهم و اساسی است و در این زمینه نهادینه‌سازی ورزش همگانی…

ورزش

توسعه ورزش همگانی در جامعه امروزی با هدف تأمین سلامت افراد جامعه یک ضرورت مهم و اساسی است و در این زمینه نهادینه‌سازی ورزش همگانی چه در فضای حقیقی و چه در فضای مجازی باید به عنوان یک اولویت مهم مورد توجه واقع شود.

اطلاع‌رسانی از راهبردهایی است که برای نهادینه‌سازی ورزش همگانی در دستور کار قرار دارد و در این زمینه با توجه به تأثیر کرونا بر تغییرات این ورزش باید استفاده از ظرفیت کارشناسان مربوطه استفاده شود تا در راستای تغییر ساختاری مدیریتی و رفتاری، تامین زیرساختها، اجرای قوانین، بازنگری دستورالعمل‌ها، فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی مناسب تصمیمات مناسب اخذ شود تا هیچ کسی از ورزش کردن بازنماند.

ایجاد امکان‌ها و بسترسازی مناسب با هدف تأمین نشاط و شادابی در بین مردم و بالا بردن مهارت‌های آموزشی نیازمند تدوین برنامه‌های اساسی است که در این زمینه تعریف ساده‌ترین ورزش‌های همگانی همچون دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، دو، ورزش‌های بومی و محلی و نیز کوهپیمایی باید مورد توجه واقع شود.

برای تحقق این امر مهم در جامعه، کارشناسان تاکید دارند باید ضوابط و دستورالعمل‌های ورزش همگانی اصلاح شود و آنچه که در قانون اساسی به ورزش رایگان اشاره دارد محقق شود و زیرساخت‌ها در همه محله‌ها برای همه قشرها فراهم شود.

در این زمینه وزارت ورزش و جوانان هم بر پایه سیاست‌های چشم‌انداز ۲۰ ساله، برنامه‌های عملیاتی خود را در زمینه تربیت بدنی و ورزش همگانی طراحی و تدوین کرده تا با اجرایی کردن آن در مسیر تحقق ایرانی توسعه یافته و در افق ۱۴۰۴ حرکت کند.

در حال حاضر طبق آمار به دست آمده سرانه ورزش‌های همگانی در ایران از ۱۲ دقیقه در سال ۹۲ به ۱۶ دقیقه در سال گذشته رسیده بود و بر اساس سند توسعه ورزش‌‌های همگانی تعداد شرکت‌کنندگان ورزش همگانی در کشور تا سال ۱۴۰۴ به افزون بر ۵۰ درصد خواهد رسید و در این ارتباط ۶ طرح در زمینه سند تحول و توسعه ورزش ‌های همگانی در حال انجام است.

با توجه به ورود کرونا و تأثیرات آن در ورزش همگانی استفاده از بستر فضای مجازی برای ادامه این ورزش باید به شکل مناسب و عملیاتی استفاده شود تا بتوانیم توسعه ورزش همگانی را در سطح استان اردبیل چه با کرونا چه بی‌کرونا محقق کنیم.

اجرای طرح پویش سراسری آماده‌باش در اردبیل

در این باره وجیهه تیموریان، سرپرست هیئت ورزش‌های همگانی استان اردبیل اظهار داشت: با هدف توسعه نشاط و شادابی در بین مردم و نیز مقابله با ویروس کرونا و کاهش کم‌تحرکی طرح پویش سراسری آماده باش همزمان با سراسر کشور در اردبیل برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این که در راستای جلوگیری از توقف ورزش در استان اردبیل بیان کرد: ورزش همگانی بنای ارتقای تمامی ورزش‌ها است و با توجه به اهمیت تأمین سلامتی مردم در راستای اجرای برنامه‌های مختلف ورزش همگانی به صورت مجازی در استان هستیم.

بستر فضای مجازی برای آموزش‌های ورزش استفاده شود

سجاد انوشیروانی مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل نیز بیان کرد: ترویج ورزش همگانی با آموزش‌های مجازی باید در بین خانواده‌ها ترویج و فرهنگ‌سازی شود تا شاهد ایجاد شور و نشاط در بین خانواده‌ها باشیم که استفاده از ظرفیت ورزشکاران در این زمینه حائز اهمیت است.

وی بیان کرد: برنامه‌ریزی در راستای افزایش تعداد ایستگاه‌های ورزشی اردبیل با همکاری شهرداری در دستور کار است و در حال برنامه‌ریزی توسعه برنامه‌های مجازی برای برگزاری برنامه‌های متنوع و مسابقات ورزشی هستیم که برگزاری جلسه‌های متعدد در این زمینه محقق شده است.

انوشیروانی افزود: جایگاه ورزش نباید متأثر از کرونا با مشکل روبه‌رو شود که به همین دلیل باید تشویق مردم و خانواده‌ها به سمت ورزش با جدیت ادامه داشته باشد و ورزش را محدود به سن و زمان خاص نکنیم بلکه از هر فرصتی برای تأمین سلامتی خودمان استفاده کنیم.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین کاستی در زمینه ورزش همگانی کاستی در فرهنگ‌سازی آن باشد که باید با برنامه‌ریزی‌های اساسی سطح دانش مردم افزایش یابد و دیدگاه مردم به این سطح برسد که ورزش‌ یک سرمایه است که در رویکرد سلامت و تندرستی جامعه نقش مهمی دارند.

استفاده از بستر فضای مجازی در راستای توسعه ورزش همگانی یک اولویت اساسی است که در این زمینه مسئولان و دستگاه‌های مربوطه باید برنامه‌ریزی‌های اساسی انجام داده و از ظرفیت سمن‌ها بهره‌گیری کنند.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up