• شناسه خبر : 33425
  • تاریخ انتشار : 21 مرداد 1399 - 07:33

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل سخاوت و بخشش را از آموزه‌های مهم امام موسی کاظم(ع) برشمرد و بر الگوگیری از خصوصیات آن امام همام در گسترش کمک به نیازمندان جامعه تاکید کرد.

مهدی ستوده
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهدی ستوده، ضمن تبریک یوم ولادت حضرت امام موسی کاظم (ع) ضمن اشاره به فضائل و کمالات بی شمار آن امام بزرگوار عنوان کرد: یکی از خصوصیات بارز امام موسی کاظم (ع) عدم سکوت در مقابل حکام مستبد عباسی بود و ایشان در دوران زندگی خود همواره در مبارزه با ظلم‌هایی که حکومت عباسی بر مردم وارد سکوت نکرده و در راستای روشنگری و آگاهسازی مردم در تلاش بودند.
وی شجاعت امام در گفتن حقایق و اندرز حکام عباسی را مثال زدنی دانست و افزود: حکام عباسی به دلیل ترسی که از روشنگری‌ها و بیانات قوی امام در هدایت مردم داشتند باعث شدند تا امام همواره در تبعید و یا زندان و به دور از مردم باشد.
حکام عباسی از قیام امام کاظم (ع) واهمه داشتند
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل تصریح کرد: حکومت عباسی از ترس براندازی حکومت جور خود توسط امام موسی کاظم (ع) دائماً در خوف و هراس بود به همین دلیل سعی بر آن داشت تا امام را محدود نگه دارد و اگر فرصتی برای امام پیش می‌آمد قطعاً آن امام بر علیه ظلم و جور زمان قیام می‌کردند، علی رغم همه محدودیت‌ها امام با پیروان خود به هر طریقی ارتباط داشته و پیام خود را به مردم می‌رساندند.
دکترستوده ادامه داد: امام موسی کاظم (ع) بخشنده‌ترین شخص زمان خویش بود و در حلم و بردباری زبانزد بودند و آن امام همام حلم را با علم آراسته بودند و با صبر بالایی که داشتند دشمنان و کج اندیشان را نیز تربیت و راهنمایی می‌کردند.
وی افزود: هرگاه بدی و توهینی از کسی به امام بزرگوار می‌رسید ایشان با ارسال هدایایی به بدی آن فرد پاسخ می‌دادند و مقابله به مثل نمی‌کردند لذا این عمل را می‌توان اوج بخشندگی و سخاوت دانست.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل بیان کرد: ترویج سبک زندگی و خصوصیات اخلاقی امام کاظم (ع) در جامعه امروزی می‌تواند بسیاری از ناهنجاری‌ها را کاهش دهد و روحیه احسان و نیکوکاری را در جامعه گسترش دهد.
ضرورت الگوسازی سبک زندگی امام برای ترویج احسان و نیکوکاری در جامعه
دکترستوده ادامه داد: با توجه به اینکه در حال حاضر وضعیت اقتصادی به وجود آمده از تحریم‌ها و شیوع بیماری کرونا باعث شده تا مردم با مشکلات معیشتی مواجه باشند، الگوسازی بخشندگی و سخاوت امام کاظم (ع) می‌تواند در کمک به نیازمندان جامعه راهگشا باشد و بسیاری از مشکلات محرومین را برطرف کند.
وی بیان کرد: در حکایتی آمده است که «آن حضرت به عیسی بن محمد بن مغیث که در اثر هجوم ملخ به مزرعه وی و از بین رفتن محصولات کشاورزی خود زانوی غم بغل کرده بود، مبلغ صد و پنجاه دینار عطا کرد، در حالی که خسارت وارده بر او از صد و بیست دینار تجاوز نمی‌کرد، همچنین برای دلجویی بیشتر از او، وارد مزرعه او شد و از خداوند خواست تا محصولات او را زیاد کند.»
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل ادامه داد: رفتارهایی از قبیل مواردی که گفته شد باید در جامعه امروزی مد نظر قرار گیرد تا برنامه‌هایی از قبیل کمک مومنانه و رزمایش همدلی و سایر برنامه‌هایی که در قالب احسان و نیکوکاری در جامعه صورت می‌گیرد پررنگ‌تر و گسترده‌تر انجام شود.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر ستوده در پایان به راز و نیاز امام کاظم (ع) با خداوند متعال اشاره کرد و افزود: عبادت آن امام همام نیز مثال زدنی است و ایشان عاشق راز و نیاز با معبود یکتای خود بودند و می‌توان گفت آن امام بزرگوار در حالی‌که غرق در عبادت پروردگار خویش بودند اما به مسائل پیرامون خود نیز احاطه کامل داشتند و همواره از مشکلات مردم گره گشایی می‌کردند که موارد یادشده لزوم تبیین سیره امام کاظم (ع) و سبک زندگی آن امام همام را در جامعه امروزی برای رفع معضلات موجود می‌طلبد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up