• شناسه خبر : 33429
  • تاریخ انتشار : 21 مرداد 1399 - 11:37

دختر مشهدی بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان باخت.

دادگاه

شهرخوان: دفع حشرات موذی با قرص سمی و قرص برنج ، پرونده جنایی دیگری را در دادسرای مشهد گشود. دو ماهی زمان برد تا مرد سم‌فروش دم به تله داد و از سوی پلیس دستگیر و به دادسرا منتقل شد.

توپش پر بود و ادعا می‌کرد هیچ خطایی از جانب او سر نزده است. خیلی به کارش اطمینان داشت و به قاضی پرونده‌اش گفت که سال‌ها است خانه‌های مردم را سم‌پاشی می‌کند و تا‌کنون خون از دماغ کسی نیامده است.

مستندات پرونده اما خلاف اظهارات مرد را ثابت می‌کرد. بر اساس شواهد او عامل قتل دختربچه چهار ساله و مسمومیت شدید خواهر کوچک‌ترش با قرص برنج بود.

با این حال متهم با تفهیم اتهام قتل عمد از سوی قاضی علی‌اکبر احمدی‌نژاد، بازپرس ویژه جنایی دادسرای مشهد روانه زندان شد.

اوایل خرداد بود که بدن نیمه‌جان ۲ دخـــتربــــچه خــــردســـال به یـــکی ازبیمارستان‌های مشهد منتقل شد. با توجه به شرایط بالینی بیماران، آن‌ها به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شد و تحت درمان قرار گرفتند.

مسمومیت شدید کودک

نتیجه آزمایش‌ها حکایت از مسمومیت شدید این ۲ طفل معصوم داشت و طولی نکشید که یکی از آن‌ها به دلیل وخامت حالش دوام نیاورند و دنیا را ترک کرد. مرگ مشکوک و غریبانه این دختربچه چهار ساله پای پلیس را به پرونده باز کرد.

پدر و مادر متوفی که از این حادثه دچار تألمات روحی شدید شده بودند در رویارویی با پلیس مدعی شدند که فردی به‌تازگی با قرص برنج خانه آن‌ها را سم‌پاشی کرده و همین امر موجب مسمومیت فرزندانشان شده است.

با مطرح شدن این ماجرا پرونده مرگ مشکوک دو دختر خردسال ابعاد جنایی به خود گرفت و طولی نکشید که این موضوع به بازپرس ویژه قتل عمد دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه دو مشهد اعلام شد.

تعیین دقیق علت مرگ

با دستور قاضی احمدی‌نژادجسد برای تعیین علت دقیق مرگ به پزشکی قانونی منتقل شد و تیمی از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی هم مأموریت یافتند تا برای بررسی علت دقیق وقوع این حادثه تلخ به منطقه حر مشهد بروند.

پدر متوفی در اظهاراتش به کارآگاهان جنایی پلیس گفت: «چند سالی است که در خانه پدر همسرم ساکن هستیم. برای از بین بردن حشرات موذی به یکی از سم‌فروشی‌های اطراف خانه رفتم و موضوع را به مغازه‌دار گفتم.

او گفت که فردی می‌فرستد تا خانه را سم‌پاشی کند. طبق گفته او خانه را خالی و شرایط را برای سم‌پاشی مهیا کردم. مردی که برادر صاحب مغازه بود به خانه ما آمد و حدود ۷۰ یا ۸۰ قرص برنج را در داخل ۸۰ -۷۰ لیوان انداخت و در بخش‌های مختلف خانه قرار داد.

چند روز از این ماجرا گذشت که دخترهایم دچار مسمومیت شدند. آن‌ها را به بیمارستان رساندیم اما یکی از آن‌ها فوت کرد و دیگری هم هنوز در بخش مراقبت‌های ویژه تحت درمان است.»

جزئیات پرونده در اختیار مقام قضایی قرار گرفت و برای مرد سم‌پاش احضاریه‌ای ارسال شد. با وجود احضاریه قانونی اما این فرد از دستور قضایی سرباز زد و طبق موعد مقرر به دادسرا مراجعه نکرد.

مراجعه نکردن این فرد موجب شد تا چند احضاریه دیگر برای او صادر و ارسال شود ولی ظاهرا مرد سم‌پاش خیال رفتن به دادسرا را نداشت تا اینکه طبق دستور قاضی احمدی‌نژاد حکم جلبش او صادر شد و این فرد از سوی مجریان قانون دستگیر و به دادسرا منتقل شد.

متهم اما مدعی بود که هیچ‌گونه جرمی مرتکب نشده و در پرونده مرگ مشکوک دختر چهار ساله هیچ نقشی نداشته است. در حالی که او ادعا می‌کرد برای سم‌پاشی خانه پدر و مادر دختربچه فوت شده از سم «دیازینون» استفاده کرده است اما شواهد امر و آثار به جا مانده از سم‌پاشی در محل نشان می‌داد که متهم از قرص برنج استفاده کرده است.

این فرد وقتی دریافت که دیگر حنایش برای قانون رنگی ندارد در اظهاراتی دیگر مدعی شد که تنها از ۳۰ قرص استفاده کرده است اما پدر و مادر دختربچه متوفی ادعای این مرد جوان را رد کردند و گفتند که او ۸۰-۷۰ لیوان حاوی قرص برنج را داخل خانه قرار داده است.

قتل عمد

با این حال متهم با تفهیم اتهام قتل عمد و با قرار متناسب قضایی روانه زندان شد و تحقیقات تا روشن شدن زوایای پنهان این ماجرا ادامه دارد.

روز گذشته بازپرس جنایی دادسرای عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی درباره مرگ‌هایی موسوم به «مرگ برنجی» گفت: این چندمین پرونده گشوده شده در دادسرای مشهد است که فردی با قرص برنج جان خود را از دست می‌دهد.

در پرونده مرگ اتباع خارجی در یکی از هتل‌های مشهد خرداد سال ۹۴ هم عامل فوت مسافران خارجی استفاده از قرص برنج اعلام شد که مسئولان نظافتی این هتل برای دفع حشرات موذی از آن استفاده کرده بودند. در مرداد سال ۹۸ هم دختری جوان بر اثر استنشاق گاز‌های متصاعد شده قرص برنج در مشهد جان باخت که در این باره یک متهم به اتهام قتل عمد دستگیر و روانه زندان شد.

با توجه به توصیه‌های دانشگاه علوم پزشکی و نیز غیرقانونی بودن خرید، فروش و استفاده از قرص برنج اما باز هم شاهد بی‌توجهی برخی افراد در این باره هستیم. بی‌توجهی که دو ماه پیش هم جان یک دختر چهار ساله را گرفت و موجب مسمومیت شدید خواهر کوچک‌ترش شد.

قاضی علی‌اکبر احمدی‌نژاد تأکید کرد: امروز دادسرا درباره این‌گونه اشتباهات تکرار شدنی کوتاه نخواهد آمد و چنانچه فردی مرتکب چنین تخلفی شود بدون هیچ‌گونه مماشاتی با متخلف برخورد خواهد کرد.

این مقام قضایی درباره ضد و نقیض‌گویی متهم پرونده هم گفت: احضاریه‌هایی در دو ماه گذشته برای این فرد از سوی دادسرا ارسال شد اما اوحاضر به مراجعه به محکمه قضایی نبود تا اینکه از سوی پلیس دستگیر شد.

این مرد جوان حتی در جلسه بازپرسی هم دست از انکار حقیقت برنداشت و مدعی بود که خانه پدر و مادر متوفی را با سمی غیر از قرص برنج سم‌پاشی کرده است که در رویارویی با مستندات موجود دست از انکار برداشت.

با اینکه این مرد مدعی است از ۳۰-۲۰ قرص برنج برای دفع حشرات موذی استفاده کرده است اما همین تعداد در سم‌پاشی، آن هم برای خانه‌ای کوچک زیاد بوده است و موضوع نشان می‌دهد نه تنها متهم اقدام به کاری غیرقانونی کرده بلکه تخصص و مجوزی هم در این خصوص نداشته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up