• شناسه خبر : 33569
  • تاریخ انتشار : 23 مرداد 1399 - 01:07

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین از اختصاص پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار به پروژه‌های آبی استان اردبیل خبر داد و خواستار پیگیری اجرای این پروژه‌ها از سوی مدیران مربوطه شد.

صدیف بدری

صدیف بدری گفت: پیرو سوال از وزیر نیرو در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، جلسه‌ای ویژه با حضور رضا اردکانیان وزیر نیرو و معاونان این وزارتخانه تشکیل و ضمن بررسی دقیق مسائل حوزه آب استان اردبیل، دستورات ویژه برای اختصاص اعتبارات لازم به پروژه‌های آبی استان اخذ شد.

وی بیان کرد: در این جلسه مقرر شد که وزارت نیرو تا آخر شهریور امسال بررسی نهایی خود را در مورد بازنگری حقابه استان اردبیل از رودخانه ارس انجام داده و نسبت به اضافه شدن حداقل ۲۲۵ میلیون مترمکعب به مقدار قبلی حقابه استان اردبیل مصوب سال ۹۲ اقدام کند.

عضو کمیسیون عمران مجلس یازدهم اضافه کرد: در زمان تعیین تکلیف حق قانونی استان از آب رودخانه ارس که در سال ۹۲ انجام شده، حداقل ۶۰۰ میلیون متر مکعب از حقابه استان اردبیل ضایع شده و به استان‌های دیگر اختصاص یافته است.

وی همچنین تصمیم‌گیری نهایی در مورد ابلاغ و تعریف پروژه اجرایی در مورد ۵۰ میلیون مترمکعب حقابه استان اردبیل از رودخانه قزل‌اوزن را از دیگر موارد توافق شده در جلسه ویژه با وزیر نیرو ذکر کرد و افزود: بر این اساس مقرر شد که پس از تامین آب آشامیدنی مورد نیاز روستاها و صنعت شهرستان کوثر، مابقی حقابه استان از رود قزل‌اوزن برای تامین آب آشامیدنی اردبیل اختصاص یابد.

بدری، تخصیص و پرداخت ۳۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و مهار آب‌های مرزی و ۱۰۰ میلیارد ریال از اعتبارات توازن منطقه‌ای تا یک ماه آینده برای اجرای سد عنبران شهرستان نمین را از دیگر توافق جلسه ویژه با وزیر نیرو ذکر کرد و گفت: با تزریق ۴۰۰ میلیارد ریال به پروژه سد عنبران، این طرح تا یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

وی تخصیص و ابلاغ ۴۰۰ میلیارد ریال تا یک ماه آینده برای سد عمارت گرمی از محل اعتبارات ملی و مهار آب‌‎های مرزی را نیز جزو موارد توافق با وزیر نیرو اعلام کرد و گفت: مراحل نهایی تخصیص یک هزار میلیارد ریال از محل فاینانس داخلی ماده ۵۶ نیز مراحل نهایی خود را طی می‌کند که با تخصیص آن، این طرح در سال آینده بهره‌برداری می‌شود.

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین همچنین از موافقت وزیر نیرو برای تخصیص چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی و مهار آب‌های مرزی تا یک ماه آینده به منظور اتمام عملیات اجرایی سد قیزقلعه‌سی و خطوط انتقال آب ارس در محدوده پایاب سد خداآفرین دشت مغان خبر داد و افزود: با اختصاص این میزان اعتبار تا یکسال آینده، انتقال آب سد خداآفرین به دشت مغان عملی خواهد شد.

وی تصمیم‌گیری نهایی درباره انجام مطالعات و تهیه نقشه اجرایی و تخصیص آب برای سدهای کوچک نشته‌رود، خیارک، ننه‌کران، نیارق و ایوریق تا سه ماه آینده را از دیگر مفاد موارد توافق با اردکانیان ذکر و بیان کرد: اعتبار اجرای این طرح‌ها در بودجه سال آینده وزارت نیرو پیش‌بینی خواهد شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up