• شناسه خبر : 33860
  • تاریخ انتشار : 27 مرداد 1399 - 12:08

رصد قابل توجهی از منازل مسکونی شهری در استان اردبیل جزو بافت فرسوده هستند و نوسازی آنها نیازمند ارائه مشوق های ویژه سرمایه‌گذاری است که نیاز است برای تحقق این مهم مردم و مسئولین آستین همت بالا بزنند.

بافت فرسوده

فرسودگی یکی از مهم‌ترین معضل‌های مربوط به فضای شهری است که سبب عدم تعادل و ایجاد اغتشاش در منظر شهری می‌شود، این در حالی است که توجه به بافت‌های فرسوده به عنوان ارتقابخش کیفی محیط و سرزندگی فضای شهری اهمیت به توسعه پایدار شهرها را پیش روی متخصصان و صاحبنظران مسائل شهری و معماری قرار داده است.

با توسعه روزانه و شهری شدن زندگی بشر نگاه‌های جدید به عدالت اجتماعی، فضایی و محیطی نسبت به شهر ملموس‌تر می‌شود چرا که این طرح نیازهای انسان را برآورده می‌کند، بدون اینکه توانایی نسل‌های آینده را برای دستیابی به آرزوها و نیازهایشان از بین ببرد.

درصد قابل توجهی از منازل مسکونی شهری در استان اردبیل جزو بافت فرسوده هستند که نوسازی آنها نیازمند ارائه مشوق های ویژه سرمایه‌گذاری است، در اجرای طرح بازآفرینی شهری در استان اردبیل با اینکه از سال ۹۵ اجرایی شده اما هنوز آنگونه که انتظار می‌رفت سرعتی خوبی نداشته و ساکنان محله‌های محروم و ناکارآمد همچنان در انتظار اقدام اساسی در این زمینه هستند.

این در حالی است که با ورود مجموعه استانداری به بحث ساماندهی اساسی برخی از محله‌های اردبیل و مطالعه‌های جامع در این زمینه اقدام‌های ریشه‌ای در این زمینه آغاز شده و انتظار ‌می‌رود طرح بازآفرینی نیز سرعت لازم را به خود گیرد چرا که بافت اکثریت شهرهای استان دچار فقر شهری، هویتی و ناپایداری بوده و نیاز است که گام‌های موثرتری برای رفع این نارسایی و کمبودها برداشته شود.

بر اساس آمارهای رسمی، در استان اردبیل در مجموع بیش از ۲ هزار و ۶۶۹ هکتار با سکنه بیش از ۱۴۱ هزار نفر شامل یک هزار و ۱۴۵ هکتار سکونتگاه غیررسمی و نیز حدود یک هزار و ۵۲۳ هکتار بافت ناکارآمد میانی شناسایی شده که حدود ۳۰ درصد مساحت شهرهای مورد مداخله استان را شامل می‌شود که اهمیت نوسازی بافت‌های فرسوده را نمایان می‌کند.

علی‌رغم این که اقدام‌های اساسی در راستای نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده شهری در حال انجام است اما افزایش این فعالیت‌ها برای زدودن آثار فرسودگی عمرانی، فرهنگی و اجتماعی یک نیاز مبرم و اساسی است که باید مورد توجه قرار گیرد، با توجه به این که شرایط در بافت‌های فرسوده طوری است که بخش‌هایی از محله‌های قدیمی و تاریخی شهر با گذشت زمان کارآیی خود را از دست می‌دهند و به محلات نیمه متروک و مشکل‌دار تبدیل می‌شوند.

بر اساس آمار اعلام شده از سوی اداره کل راه و شهرسازی استان اردبیل، در حال حاضر ۲۴۸ هکتار از مساحت پارس‌آباد، ۹۵ هکتار از مساحت مشگین‌شهر و ۸۴ هکتار از مساحت شهر خلخال دارای بافت فرسوده ناکارآمد است.

از مشکلاتی که بافت‌های فرسوده به دنبال دارد می‌توان به عدم دسترسی به درون بافت، فقدان تاسیسات زیربنایی مناسب، مشکل‌های زیست محیطی و بالا بودن حجم آلودگی،کمبود امکانات گذران اوقات فراغت، فقر و محرومیت، آسیب‌پذیری در برابر زلزله، سرانه کم خدمت ها، جمعیت زیاد، تراکم ساختمانی کم دوام، ناامنی و معضلات اجتماعی اشاره کرد.

بافت‌های فرسوده اردبیل از توسعه شهری بازمانده‌اند

یوسف درویشی استاد یار دانشگاه علوم پزشکی در مقابله تحلیل چالش‌های بافت فرسوده در اردبیل اظهار داشت: بافت فرسوده در استان اردبیل درصد قابل توجهی از مساحت های شهری این استان را به خود اختصاص داده است و از لحاظ سطح کاربری، اقتصادی و اجتماعی دارای کیفیت پایینی است.

وی ادامه داد: با توجه به تاریخی و باستانی بودن اردبیل، این شهر بافت فرسوده قابل توجهی دارد که برای سهولت زندگی شهری و بهسازی آن نیازمند ساماندهی است که در سال‌های اخیر به آن توجه ویژه شده است و بافت قدیمی و فرسوده اردبیل با وجود داشتن ظرفیت‌های نهفته و توانمندی‌های لازم از چرخه رشد و توسعه شهری بازمانده‌اند.

تسهیلات بافت فرسوده جوابگوی هزینه مستحکم‌سازی خانه‌های قدیمی نیست

در این باره خداقلی صادقپور یکی از شهروندان اردبیلی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: یکی از موارد حائز اهمیت در بافت فرسوده شهری این است که تسهیلات به تنهایی پاسخگوی مستحکم‌سازی خانه‌ها نمی‌شود.

وی بیان کرد: در برخی موارد مقاومت شهروندان نیز باعث بروز مشکلات عدیده‌ای می‌شود و متأسفانه برخی از همسایه‌های ما به خاطر مشکل‌های مالی اقدام به بازسازی خانه‌های خود نکرده و عقب‌نشینی نیز نکرده‌اند که به خاطر همین مسئله تردد خودروها از کوچه‌ها نیز با مشکل مواجه می‌شود.

این شهروند اردبیلی ادامه داد: علی‌رغم این که در مرکز شهر قرار داریم اما پارک یک خودرو در برخی از این کوچه‌ها مقدور نیست و امیدواریم برنامه‌های حمایتی توسط مسئولین از صاحبان مساکن ارائه شود تا شهروندان در این زمینه برای نوسازی خانه‌های فرسوده خود اقدام کنند.

تسهیلات تشویقی به بافت‌های فرسوده اردبیل ارائه می‌شود

در این باره حمید لطف‌اللهیان شهردار اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: تهیه و تدوین برنامه‌های حمایتی از اقشار و گروه‌های مختلف جزو برنامه‌های اساسی اردبیل است که به همین منظور تسهیلات تشویقی برای نوسازی بافت‌های فرسوده برای امسال در دستور کار است.

وی با اشاره به این که تلاش برای به دست آوردن آرامش و آسایش شهروندان جزو اولویت اساسی است بیان کرد: ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و فاصله‌گیری از اجرای پروژه‌های زاید و غیرضروری جزو برنامه‌های اساسی است که مناطق شهرداری اردبیل به آن اهمیت گمارده‌اند.

شهردار اردبیل هدف از اجرای طرح تسهیلات تشویقی را استفاده از مشارکت شهروندان برای توسعه عمرانی، اجتماعی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: ساکنان بافت فرسوده می‌توانند با استفاده از این طرح نسبت به نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام کنند.

لطف‌اللهیان بیان کرد: اهمیت به توسعه مناطق کم‌برخوردار و ساخت و سازها برای تعریض کوچه‌های ۱۲ متری با تخفیف ۳۰ تا ۵۰ درصدی در نظر گرفته شده است که این موضوع فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

شهردار اردبیل ادامه داد: مهم‌ترین هدف از اجرای این طرح حفظ معماری و اصالت محله‌های شهری اردبیل است که درصدد هستیم به عنوان یکی از مشکلات اساسی شهری این موضوع را آسیب‌شناسی کرده و در راستای رفع مشکلات مربوطه برنامه‌ریزی‌های اساسی داشته باشیم.

لطف‌اللهیان افزود: بهسازی مناطق شهری جزو برنامه‌های توسعه شهری و اولویت اول شهرداری در دستور کار است و تمام تلاش ما این است که شهروندان نسبت به مستحکم‌سازی بافت‌های فرسوده همکاری‌های لازم را داشته باشند.

عملیاتی‌سازی طرح بازآفرینی شهری در اردبیل اولویت اساسی است

در این باره محبوب حیدری مدیرکل راه و شهرسازی استان اردبیل نیز تسریع در اجرای طرح‌های بازآفرینی شهری را اولویت اساسی برشمرد و گفت: در افق ۱۴۰۰ بازآفرینی شهری در شهرستان‌های استان در نظر گرفته شده که در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داده و به دنبال عملیاتی‌سازی طرح‌ها هستیم.

وی گفت: اهمیت به احیای محله‌های فرسوده تا سال آینده جزو اولویت اساسی است و طرح جامع استانی نیز در این زمینه هم‌اکنون نهایی شده است که نیازمند مشارکت و همکاری مردم برای تحقق اهداف مورد نظر هستیم چرا که برخی مقاومت‌ها در امر تعریض خیابان‌ها و کوچه‌ها توسط ساکنین آن مناطق وجود دارد.

اهمیت به بازسازی بافت‌های فرسوده یکی از برنامه‌های توسعه‌ای شهر است که نیازمند همکاری مشترک مردم و مسئولین ذی‌ربط است چرا که وجود چالش‌هایی مانند مدیریت ضعیف در بهسازی و یا بازسازی آن به دلیل عدم مشارکت مردم باعث شده این معضل در شهر اردبیل همچنان پابرجا باشد.

اگر نگاه مدیریت نوسازی به بافت فرسوده شهری مبتنی بر کسب درآمد و صرفاً دیدگاه اقتصادی یک طرفه باشد، منجر به شکست و ناهنجاری می‌شود که به همین دلیل نیاز است با یک مدیریت استراتژیک و کشاندن مردم ساکن در بافت فرسوده به صحنه مشکل‌ها و معشل‌های موجود در این زمینه برطرف شود چرا که بی‌توجهی به این مسئله در آینده اردبیل را دچار مشکلات کالبدی جدی خواهد کرد.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up