• شناسه خبر : 33935
  • تاریخ انتشار : 28 مرداد 1399 - 12:39

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی گفت: ما در مورد حق آبه های درون استانی بحثی نداریم، اما در بحث حق آبه های بین استانی از حقوق استان چشم پوشی نمی کنیم.

 

کانال آبرسانی

 

صدیف بدری اظهار کرد: باید رسانه‌ها از استاندار اردبیل با شفافیت بخواهند که دیدگاه خود و مدیریت آب منطقه‌ای را در انتقال آب قزل اوزن و ارس به اردبیل اعلام کند تا بیش از این ظلمی در حق استان اردبیل روا داشته نشود.

وی با بیان اینکه استان‌های همجوار سهم خوبی را از قزل اوزن و ارس گرفته‌اند و این ما هستیم که به دلایل مختلف از این قافله عقب ماندیم، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه درخواست بازنگری سهم استان شده و بر این ظرفیت افزوده شده است ولی تاکنون این موضوع در استان شفاف نشده است.

سهم استان از حوزه آبریز برای تعیین آب صنعت، شرب و کشاورزی مشخص شود

نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی ضرورت ایجاد چالش در این زمینه را برای تعیین تکلیف حقابه استان از قزل اوزن و ارس یادآور شد و بیان کرد: در یک برنامه ۲۵ ساله باید سهم استان از این حوزه آبریز برای تعیین آب صنعت، شرب و کشاورزی مشخص شود.

بدری افزود: هرچند پیش از این از ارس ۵۰ میلیون مترمکعب و از قزل اوزن نیز به همین میزان سهمی برای استان جدا کردند اما در دوره گذشته مجلس ما به این سهم کم اعتراض کردیم و قرار شد در یک بازنگری سهم استان افزایش یابد که متاسفانه تاکنون این سهم ابلاغ نشده است.

وی به نامشخص بودن سهم کشت و صنعت نیز از این حقابه اشاره و تصریح کرد: در حالی که باید سهم کشت و صنعت به صورت مجاز مشخص می‌شد اما این کار انجام نشده و استان همسایه سهم خود را گرفته است. در حالی که دستمان از این حق مسلم خالی مانده است.

انتقال آب برای اهالی اردبیل از گورگور یک موضوع عادی و حق مسلم است

بدری انتقال آب برای اهالی اردبیل را از گورگور یک موضوع عادی و حق مسلم دانست و خاطرنشان کرد: ما روی حقابه‌های درون استانی بحثی نداریم اما ضرورت دارد سهم خود را از ارس و قزل اوزن به شکل واقعی بگیریم و این موضوع را ما نمایندگان نیز به صورت جدی پیگیر هستیم.

وی گفت: ما سعی داریم در مجلس نیز از طریق وزیر نیرو موضوع حقابه استان را از ارس و قزل اوزن پیگیری کنیم و به دور از مسایل حاشیه‌ای و تخریبی رسانه‌ها نیز بهتر است این مطالبه به حق مردم را از استاندار و مدیریت آب منطقه‌ای بخواهند تا تضییعی در حق مردم استان انجام نشود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up