• شناسه خبر : 34423
  • تاریخ انتشار : 10 اردیبهشت 1402 - 02:01

با فعالیت سامانه سرد و بارشی، آسمان استان غالباً ابری و مه‌آلود بوده و ضمن وزش باد تند و کاهش محسوس دمای هوا، در بیشتر مناطق استان بارش بارانی خواهد بود.

بارش باران و کاهش دمای هوا در استان اردبیل


پیرو پیش آگاهی ها ساکنان مناطق سردسیر شمالغرب و به خصوص استان اردبیل این هفته با هوای اغلب سرد و در مقاطعی با رگبار و بارشهای تندری مواجه خواهند بود.

نقشهء تراز میانی نشانگر استقرار جبههء سرد بر فراز دریای سیاه و نفوذ آن از یکشنبه به شمالغرب است. ریزش سرما درون هوای گرم و مرطوب سبب شکل گیری جریانهای صعودی قدرتمند و در نتیجه بارشهای تندری مقطعی ولی شدید خواهد شد.

️عمده اثر بارشی این سیستم در پهنهء شمالی آذربایجان و به خصوص استان اردبیل و جلگهء مغان انتظار میرود. میزان و گسترهء بارشها برای روزهای دوشنبه تا پنجشنبه افزایش خواهد یافت.

تا سه شنبه هوا اغلب طی ساعات روز ملایم تا گرم گاهی با تندباد گرمیج و از شامگاه تا سپیده دم سرد خواهد بود ولی از 12 اردیبهشت با ریزش هوای سرد از فراز قفقاز جریان باد به شمال تا شمالشرق تغییر یافته و هوای سرد و مه آلود تا جمعه در اغلب اوقات روز و شبانه بر مناطق سردسیر و به ویڑه منطقهء اردبیل حاکم خواهد شد.

بارشها در جلگه ها و دشتها به شکل باران و تگرگ و در ارتفاعات بالای 1800 متر به ویڑه از سه شنبه به صورت برف پیش بینی میشوند. احتمال سپیدپوش شدن دشتهای مرتفع شمالغرب ازجمله اردبیل و سراب براثر ریزش سنگین تگرگ و یا تگرگ برفی به خصوص طی روزهای سه شنبه تا پنجشنبه زیاد است.

️این ناپایداریها برای امروز ضعیف و بیشتر به صورت رشد ابرهای جوششی و رعدوبرق و رگبار موقت و محدود به کوهپایه ها است.
الله اعلم ؛ مسعود وسیله ایردموسی


هوای مه آلود گردنه حیراندیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up