• شناسه خبر : 34716
  • تاریخ انتشار : 04 شهریور 1399 - 01:04

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل کفت: مشکل کمبود آب در مناطق مرتفع و حاشیه‌نشین خلخال برطرف می شود.

 

تصفیه خانه

عباس جنگی مرنی در بازدید از آغاز بکار پروژه زون سه آبرسانی خلخال افزود: امکانات و تجهیزات لازم برای انجام کارهای باقیمانده در پروژه تهیه و به محل کارگاه حمل شده و با این روند شاهد بهره‌برداری پروژه در سال جاری خواهیم بود.

وی گفت:از زمان شروع عملیات اجرایی طرح بزرگ آبرسانی به شهر خلخال تاکنون ۹۰۰ میلیارد ریال برای احداث سد بفراجرد و منبع اصلی تامین کننده آب شرب این شهر ، ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای عملیات اجرایی خطوط لوله‌های انتقال از سد تا محل اجرای پروژه تصفیه‌خانه آب و ۶۵۰ میلیارد ریال برای اجرای پروژه تصفیه‌خانه از طریق بخش خصوصی با استفاده از روش بی‌اوتی هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهارداشت: هم اکنون پروژه‌های طرح بزرگ آبرسانی به خلخال شامل تصفیه‌خانه با ۸۳ درصد پیشرفت فیزیکی و اتمام تا پایان سال، ساختمان وتجهیزات سد خانقاه بفراجرد با بیش از ۹۸ درصد، پیشرفت فیزیکی و پروژه اجرای خط انتقال آب با ۷۷ درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام بوده و تکمیل برای بهره‌برداری است.

جنگی مرندی افزود: تصفیه‌خانه آب شرب خلخال به روش بی‌اوتی توسط کنسرسیوم ۶ شرکت با نام شرکت طرح پالایش خلخال با ظرفیت ۶ میلیون مترمکعب در سال در حال احداث و در حال تکمیل می‌باشد.

وی با بیان اینکه تا بحال ۶۵۰ میلیارد ریال برای احداث این پروژه هزینه شده است، افزود: برای تکمیل پروژه از محل صندوق توسعه ملی به عاملیت بانک سینا مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال وام تصویب شده که تابحال ۱۴۰ میلیارد ریال آن پرداخت شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل با اشاره به پیشرفت مناسب این پروژه جهت بهره‌برداری اظهارداشت: پیشرفت فیزیکی بخش سیویل ۸۶ درصد ، پیشرفت فیزیکی تهیه و نصب تجهیزات ۸۰ درصد و پیشرفت فیزیکی کل طرح ۸۳ درصد می‌باشد و کار در تمام مراحل در حال انجام است.

جنگی مرندی گفت: با اجرای پروژه زون سه طرح آبرسانی شهر خلخال مشکل کمبود آب در مناطق مرتفع و حاشیه‌نشین این شهر برای همیشه مرتفع می‌شود.

وی بیان کرد: برای اجرای این پروژه ،خرید تجهیزات ،تملک اراضی و آبرسانی به مناطق مرتفع شهر خلخال با ارتفاع بیش از ۹۰ متر از امکانات آبرسانی فعلی این شهر ۱۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارت ملی هزینه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای اردبیل اظهارداشت: با اجرای طرح آبرسانی زون سه شهر خلخال که بخش از طرح بزرگ آبرسانی به این شهر از سد خانقاه بفراجرد است، آب بهداشتی بیش از هفت هزار نفر از اهالی ساکن در مناطق مرتفع و حاشیه‌نشین خلخال از جمله محله اسلام‌آباد برای بلند مدت تامین خواهد شد.

جنگی مرندی با بیان اینکه علاوه بر اجرای شبکه آبرسانی به مناطق مرتفع شهر خلخال یک مخزن ذخیره آب ۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعبی در یکی از مناطق مرتفع شهر خلخال راه‌اندازی شده ، افزود: با انتقال آب تولیدی شهر به این مخزن که ارتفاع آن از واحدهای مسکونی بنا شده در بلندترین نقطه شهر خلخال بالاتر است نیازی به استفاده از پمپ‌های تقویت فشار آب برای اهالی ساکن در این مناطق نخواهد بود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up