• شناسه خبر : 34733
  • تاریخ انتشار : 04 شهریور 1399 - 01:09

سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های بخش کشاورزی مهمترین عامل موثر بر رشد بهره‌وری در این زمینه است که با توجه به نقش استان اردبیل در بخش کشاورزی، توجه به این مسئله به عنوان یک اولویت اساسی به‌نظر می‌رسد.

کشاورزی

کشاورزی در ایران بزرگترین بخش اقتصادی پس از صنعت نفت و خدمات است که حدود ۲۰ درصد تولید ناخالص ملی و سهم عمده‌ای از صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده است.

به این ترتیب رونق و توسعه این بخش نقش تعیین کننده‌ای در رشد اقتصادی کشور دارد و سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های آن یکی از عواملی است که می‌تواند باعث افزایش بهره وری تولید دربخش کشاورزی و البته زیرمجموعه‌های آن شود.

این درحالی است که  با توجه به نقش استان اردبیل در بخش کشاورزی، توجه به این مسئله به عنوان یک اولویت اساسی مدنظر قرار گرفته و برنامه‌ریزی‌های اساسی در این زمینه انجام شده است تا با استفاده از گردش مالی گسترده در بخش کشاورزی رونق قابل قبولی هم در سایر بخش‌ها ایجاد شود.

۲۳۲ میلیارد تومان پروژه کشاورزی در اردبیل بهره‌برداری می‌شود

در این باره خلیل نیکشاد در جلسه‌ای که صبح امروز با حضور خبرنگاران برگزار شد اظهار داشت: در هفته گرامیداشت دولت برای امسال پروژه‌های تولیدی، صنایع تبدیلی و تکمیلی، طرح‌های زیربنایی، آب و خاک در سطح استان با اعتباری در حدود ۲۳۲ میلیارد تومان افتتاح می‌شود و با بهره‌برداری از این طرح‌ها ضمن بهره‌مندی ۲۹۴۳ خانوار از خدمات زیر بنایی به اشتغال ۲۲۶ نفر به طور مستقیم در استان فراهم می‌شود.

وی گفت: از طرح‌های مربوطه می‌توان به ۲۵ طرح تولیدی، صنایع تبدیلی و تکمیلی که شامل تولید جوجه یکروزه، مرغ گوشتی، دامداری شیری، کشتارگاه مرغ، گلخانه و به ویژه گلخانه‌های کوچک مقیاس اشاره کرد که با تولید سالانه ۳۴ هزار تن در سال با اشتغالزایی ۶۰ نفر افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

نیکشاد گفت: گلخانه هم از لحاظ تولید، هم از نظر صرفه‌جویی در مصرف آب و ایجاد اشتغال نسبت به فضای باز از ویژگی‌های مهمی برخوردار است که نسبت به فضای باز ۱۰ برابر افزایش تولید داشته و همان اندازه نسبت به فضای باز بیش از۱۰ برابر در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

وی ادامه داد: در میان این طرح‌های قابل افتتاح ۱۳طرح در زمینه گلخانه با محوریت تولید گوجه فرنگی و خیار و فلفل، گل رز، تولید نهال با پایه‌های رویشی و توت فرنگی  به بهره‌برداری خواهد رسید که خوشبختانه در دو سال اخیر اقدامات خوبی انجام گرفته و بزرگترین گلخانه کشور در شمال استان در سطح ۱۶۰۰ هکتار در حال احداث است و فقط برای امسال ۳۵۰ هکتار جزو برنامه اجرایی این سازمان است.

نیکشاد گفت: طرح‌های زیربنایی که به بهره‌برداری می‌رسند شامل آبیاری تحت فشار، شبکه آبیاری کم فشار، آغاز بهره‌برداری از راضی پایاب سد گیلارلوی گرمی، بازسازی و نوسازی قنات‌های روستایی و مرمت و بهسازی جاده‌های بین مزارع و آبیاری بارانی و احداث کانال است.

رئیس جهاد کشاورزی اردبیل افزود: تعداد طرح‌های عمرانی در این افتتاحیه‌ها ۱۹ مورد را شامل می‌شود که برای اجرای آنها ۲۳ میلیارد تومان هزینه شده است که ۲۹۴۳ خانوار از مزایای آن برخوردار خواهند شد.

امید است با توجه به ایجاد زنجیره تولید منطقی و بهره‌وری قابل توجه در بخش کشاورزی استان اردبیل در سال جهش تولید شاهد رونق مناسبی در اشتغال پایدار و البته افزایش تولید ناخالص استان باشیم که این روند می‌تواند ناخودآگاه در ایجاد نشاط اقتصادی و رفاه نسبی در بخش‌های مختلف جامعه اثرگذاری بالایی داشته باشد، هرچند نباید فراموش شود حفظ تعادل در چرخه تولید و ایجاد زنجیره کامل در تمامی صنایع تعیین کننده دستیابی به اهداف تعیین شده است.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up