• شناسه خبر : 34736
  • تاریخ انتشار : 04 شهریور 1399 - 01:45

درپی توزیع خارج از شبکه نهاده‌های دامی خسارت سنگینی به تولیدکنندگان اردبیلی وارد شده که ظاهرا مسئولان برای جلوگیری از ادامه این روند سیاست‌های نظارتی دقیق‌تر و گسترده‌ای را تدارک دیده‌اند.

دامداری

با توجه به بروز مشکلات اخیر در زمینه تخصیص ارز ترخیص نهاده‌های دامی گروهی از سودجویان برای منافع شخصی خود این اقلام را خارج از شبکه توزیع معمول به خریداران تحویل داده‌اند و زمینه افزایش قیمت و کمبود این مواد در بازار را ایجاد کرده‌اند.

موضوعی که سبب کاهش عرضه نهاده‌های دامی، افزایش قیمت و زیان گسترده تولیدکنندگان و همچنین افزایش قیمت اقلام پروتئینی شده و بازار نهاده‌های دامی را با هرج و مرج و نوسانات بسیار زیادی مواجه می‌کند به یک مشکل اساسی برای تولیدکنندگان تبدیل شده است.

این در حالی است که در طول سال نیز با توجه به افزایش قیمت ارز و سوء استفاده سوداگران واردات نهاده‌های دامی، تخصیص نیافتن ارز و ترخیص نشدن به موقع بارهای تغذیه‌ای دامی قیمت‌های نهاده‌های دامی افزایش و عرضه کاهش می‌یابد.

علاوه بر این عرضه خارج از شبکه نهاده‌های دامی باعث بروز فشارهای روحی و روانی در بین تولیدکنندگان می‌شود اما متأسفانه این موضوع همچنان در استان اردبیل گزارش می‌شود که تشدید نظارت‌ و بازرسی‌ها و برخورد با متخلفین در این زمینه به عنوان گزینه اول در اولویت کاری مسئولین مربوطه است.

کشف عرضه خارج از شبکه نهاده‌های دامی در اردبیل

در این‌باره رامین صادقی رئیس سازمان صمت استان اردبیل اظهار داشت: کنترل و نظارت‌های همه‌جانبه در راستای جلوگیری از تخلفات و عرضه خارج از شبکه‌ نهاده‌های دامی در استان با جدیت انجام می‌شود و در این زمینه بازرسان تخلفاتی را در این زمینه کشف کردند.

وی با اشاره به این که در این زمینه یک پرونده برای یک واحد مرغداری در سطح استان به میزان ۱۲۵ تن و ارزش ریالی ۲ میلیارد ریال تشکیل یافت افزود: این پرونده برای رسیدگی به تعزیرات استان ارسال شده و بازرسی‌های لازم در این زمینه همچنان ادامه دارد.

رئیس سازمان صمت استان اردبیل برخورد بدون اغماض با متخلفین اقتصادی را جز اولویت‌های اساسی برشمرد و گفت: در این زمینه با نظارت و پایش‌های مستمر میدانی در راستای جلوگیری از هر گونه تخلفات احتمالی برنامه‌ریزی‌های اساسی انجام یافته و امیدواریم در صورت مشاهده هر گونه تخلف مردم با سامانه ۱۲۴ موضوع را با ما در میان بگذارند تا در اسرع وقت به تخلفات انجام یافته رسیدگی شود.

در حال حاضر یکی از عوامل ضربه بر پیکره اقتصادی افزایش قاچاق و دست دلالان و سودجویانی است که در هر حوزه‌ای ورود پیدا می‌کنند و عرضه خارج از شبکه نهاده‌های دامی نیز جزو این موارد است که نیازمند تشدید نظارت‌ها و بازرسی‌ها است و تدوین برنامه‌های مناسب و اقدامات پیشگیرانه در این ارتباط می‌تواند مثمرثمر واقع شود.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up