• شناسه خبر : 34747
  • تاریخ انتشار : 04 شهریور 1399 - 02:37

متأسفانه اردبیل همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و طبق اعلام آمار علوم پزشکی اردبیل روزهای تلخ کرونایی را سپری می‌کند و تنها راهکار حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت اصول بهداشتی است.

ماسک آلودگی

متأسفانه اردبیل همچنان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد و طبق اعلام آمار علوم پزشکی اردبیل روزهای تلخ کرونایی را سپری می‌کند آنگونه که اردبیل دیروز بازهم تعدادی از اهالی خود را از دست داد.

روزهای سختی که نشأت گرفته از برخی بی‌توجهی‌ها و سهل‌انگاری‌ها است در برخی از مناطق شهر به وفور مشاهده می‌شود و مغازه‌داران و شهروندانی که بدون  رعایت هیچ یک از موارد بهداشتی و بدون ماسک همچنان آمار ابتلا به کرونا را باور ندارند.

طبق  آمار علوم پزشکی استان در حال حاضر شهرهای اردبیل و مشگین‌شهر در وضعیت قرمز، شهرهای خلخال، بیله‌سوار و نمین در وضعیت نارنجی، شهرهای پارس‌آباد، گرمی، نیر و سرعین در وضعیت زرد و شهرهای کوثر و اصلاندوز در وضعیت سفید قرار دارند.

طبق مشاهده‌های عینی خبرنگار ما، تازه میدان اردبیل که محل فروش میوه و تره‌بار  است مراجعه کنندگان و البته اغلب کسبه آن   با بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی روزگار سپری می‌کنند و وقتی از جلوی میوه‌ه‌فروشی‌ها رد می‌شویم می‌بینی که اکثر فروشندگان مغاز‌ه‌ها بدون ماسک و رعایت فاصله اجتماعی به کسب و کار می‌پردازند و میوه‌های چیده شده روی سینی را بدون دستکش و عدم توجه به موازین بهداشتی برداشته و تحویل خریداران می‌دهند.

از آنجایی که این قسمت از شهر جزو پرترددترین نقاط شهر اردبیل محسوب می‌شود، متأسفانه آن طور که باید به مسائل  و پروتکل‌های بهداشتی توجه نمی‌شود و مردم با تراکم بسیار بالا از کنار هم عبور می‌کنند عملا موضوع فاصله‌گذاری اجتماعی به دست فراموشی سپرده شده است.

این درحالی است که اصولا براساس پروتکل‌های بهداشتی در اماکنی که تردد و عبور و مرور بیشتر است افراد لازم است توجه ویژه‌ای به رعایت اصول بهداشتی داشته باشند و دستگاه‌های مربوطه می‌توانند با فرهنگ سازی در این زمینه گام‌های موثری بردارند تا رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای همگان امری نهادیه باشد.

یکی دیگر از نکات قابل توجه در سطح شهر تجمع‌ها و شلوغی‌ها  جلوی برخی مغازه‌ها و اکثراً نانوایی‌ها است که بدون توجه به مرگ و زندگی‌،کوته‌فکری و سهل‌انگاری همچنان در اردبیل به وفور دیده می‌شود که نیاز به فرهنگ‌سازی‌های بیشتر را در این استان ملموس می‌کند.

زمزمه‌های مسافرت ایام تعطیلات هم از طرفی دیگر با نزدیک شدن به ایام تاسوعا و عاشورا به گوش می‌رسد که برخی تصمیم دارند همانند سال‌های گذشته از استان‌های مختلف به اردبیل سفر کنند که این مسئله نیز  زنگ خطر شیوع کرونا در استان اردبیل را به صدا درمی‌آورد.

اردبیل همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد

در این‌باره محمدرضا رضایی‌بنا معاون دانشگاه علوم پزشکی اردبیل نیز این چنین اظهار داشت: اردبیل همچنان در وضعیت قرمز قرار دارد و در این زمینه به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا نیاز است رعایت موازین بهداشتی و شست‌وشوی مرتب دست و صورت در برنامه روزانه قرار داشته باشد.

وی بیان کرد: استفاده از ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده در هنگام خروج از خانه جزو اولویت اساسی است و در این زمینه باید با همکاری و مشارکت همدیگر پیک دوم کرونا را نیز همانند پیک اول مهار کرده و به اهداف خود در این زمینه جامه عمل بپوشانیم.

تشدید نظارت و بازرسی‌ها برای جلوگیری از شیوع بیماری

رامین صادقی رئیس سازمان صمت استان اردبیل نیز در ارتباط با رسیدگی به تخلفات و عدم رعایت اصناف استان این چنین اظهار داشت: در راستای کنترل و جلوگیری از شیوع کرونا در استان اردبیل برنامه‌های نظارتی و بازرسی از صنف‌های سطح شهر همچنان با جدیت ادامه دارد.

وی با اشاره به این که در این زمینه همکاری عموم مردم حائز اهمیت و اساسی است بیان کرد: امیدواریم با فرهنگ‌سازی‌های همه‌جانبه در مهار اپیدمی موج دوم کرونا موفق عمل کرده و به تمامی اهداف خود در این زمینه جامه عمل بپوشانیم.

صادقی تصریح کرد: یکی از اولویت‌های اساسی عمل به توصیه‌های ستاد مقابله با کرونا است که می‌توان به بیرون‌بر بودن غذاهای رستوران و اغذیه‌فروشی‌ها و نیز برگزاری مراسم‌های عزاداری ماه محرم در فضای باز اشاره کرد.

مردم همکاری‌های لازم را در مهار موج دوم کرونا داشته باشند

مسعود امامی‌یگانه فرماندار اردبیل نیز در این باره اظهار داشت: خوشبختانه مشکلی تاکنون در زمینه برگزاری عزاداری‌های ماه محرم پیش نیامده و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی به عظمت و شکوه این مراسمات چندین برابر می‌افزاید.

وی بیان کرد:  متخلفانی که به ضوابط ستاد مقابله با کرونا اهمیتی بی‌توجهی می‌کنند برخورد قانونی شده و اصناف متخلف پلمب می‌شوند که به همین منظور برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای مهار اپیدمی دوم کرونا با جدیت در حال انجام است.

فرماندار اردبیل افزود: از مردم انتظار داریم در راستای مهار اپیدمی دوم کرونا همکاری‌های لازم را با ستاد مقابله با کرونا داشته باشند تا هر چه سریع‌تر بتوانیم جشن ریشه‌کن سازی این ویروس را در کنار همدیگر جشن بگیریم.

آری، این واقعیت استان اردبیل است که درحال گذران زندگی با شیوه‌ای متفاوت نسبت به سال‌های قبل است و اکنون مردم شاید مسئولیت سنگین‌تری نسبت به مسئولان برعهده دارند و آنهم رعایت پروتکل‌های بهداشتی است، چون هرقدر مسئولان برنامه ریزی کنند یا راهکارهایی ارایه کنند اما مردم به این دستورالعمل‌ها و راهکارها پایبند نباشند هیچ دستاوردی حاصل نخواهد شد و نمی‌توانیم ویروس منحوس کرونا را شکست دهیم. پس بیاییم از خودمان شروع کنیم تا مسئولان و بخصوص کادر درمانی بتوانند شرایط بهبود وضعیت را مهیا کنند.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up