• شناسه خبر : 34796
  • تاریخ انتشار : 05 شهریور 1399 - 01:32

مسئول شناسایی واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی اردبیل از اعزام چهارمین بیمار مرگ مغزی سال ۹۹ جهت اهدای عضو به تهران خبر داد.

 

اهدای عضو

 

معصومه نجفی زارع اظهار کرد: شب گذشته چهارمین بیمار مرگ مغزی استان اردبیل در سال ۹۹ جهت اهدای عضو به تهران اعزام شد.

وی افزود: زنده یاد محمد پوربابا، ۴۰ ساله اهل روستای صومعه‌سرا گیلان بود و در مسیر صومعه‌سرا – خلخال اقدام به جابه‌جایی مسافر می‌کرد که روز جمعه ۳۱ مردادماه در جاده خلخال دچار افزایش شدید فشار خون شده و به بیمارستان امام خمینی(ره) اعزام شد.

مسئول شناسایی واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: با توجه به وضعیت بحرانی بیمار، در همان روز به بیمارستان‌ دکتر فاطمی اردبیل منتقل شد و بامداد روز شنبه تحت عمل جراحی قرار گرفت که روز بعد با توجه به علائم بالینی، مرگ مغزی بیمار محرز گردید.

نجفی زارع بیان داشت: پس از شناسایی خانواده بیمار و حضور در بیمارستان دکتر فاطمی اردبیل، پس از اطلاع از مرگ مغزی بیمار خود، در لحظات اول پیشنهاد اهدای عضو، رضایت خود را اعلام کردند.

وی گفت: در طول سال‌های اخیر فرهنگ اهدای عضو در استان اردبیل سرعت پرشتابی داشته است که در موارد بسیار و متعددی شاهد بودیم خانواده بیمار پس از مشخص شدن مرگ مغزی رضایت به اهدای عضو داده‌اند که این نشان از فرهنگ و درک بالای مردم استان است.

مسئول شناسایی واحد فراهم‌آوری اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اظهار کرد: پس از رضایت خانواده بیمار، اقدامات اولیه همانند تست PCR کرونا انجام شد که خوشبختانه منفی بود و اقدامات دیگری صورت گرفت و نهایت شب گذشته بیمار جهت برداشت و اهدای عضو به تهران اعزام شد.

نجفی زارع بیان کرد: از آغاز سال‌جاری ۲۶ بیمار مرگ مغزی در استان اردبیل شناسایی شده است که از این تعداد ۴ بیمار جهت اهدای عضو به تهران اعزام شدند و تست PCR کرونا ۲۰ بیمار مرگ مغزی در استان که اکثر خانواده‌ها رضایت به اهدای عضو داده بودند مثبت بوده و ادامه روند اهدای عضو متوقف شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up