• شناسه خبر : 35086
  • تاریخ انتشار : 09 شهریور 1399 - 05:57

 در سوم شهریورماه در حالی شاخص کل بورس تهران بیش از ۳.۲ درصد سقوط کرد، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

هشدار به سرمایه گذاری در بورس

پایگاه خبری اعتبار نوین (etebarenovin.ir)

 در سوم شهریورماه در حالی شاخص کل بورس تهران بیش از ۳.۲ درصد سقوط کرد، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

بورس

با وجود این‌که بازار سهام در یک ماه اخیر تقریبا روزهای پرنوسان و البته منفی را گذرانده، اما باز هم تحلیل ها نشان می‌دهد که سودده‌ترین بازار در سال ۹۹ بوده؛ تا جایی که شاخص‌کل بورس از ارتفاع ۵۰۸ هزار واحد در ابتدای سال، در حال حاضر به ارتفاع یک میلیون و ۷۱۸ واحد صعود کرده است.

عملکرد یک‌ساله سازمان بورس و اوراق بهادار ایران، از رشد بیش از ۴ برابری ارزش معاملات بورس کشور طی یک‌سال گذشته خبر می‌دهد.

بررسی وضعیت بازار سهام حاکی از آن است که پس از ثبت تاریخی‌ترین رشد شاخص کل بورس تهران در اولین ماه تابستان ۹۹، مردادماه اما شاهد ریزش ۸.۳ درصدی این نماگر بودیم که در ۲۰ ماه گذشته بی‌سابقه بود.

این عملکرد منفی اما حاصل معاملات نیمه دوم مردادماه بود که نماگر سهام پس از تجربه سقف ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحد در نوزدهمین روز این ماه، مسیر نزولی را در پیش گرفت و حتی به فاز خرسی نیز وارد شد.

 

شاخص قیمت بورس

 

در این ماه ضمن افت قیمت سهام، اما افزایش تب تورم البته با حرارت پایین‌تر بر داغ سهامداران افزود؛ به طوری که با احتساب نرخ تورم ماهانه، میزان افت واقعی مردادماه شاخص سهام ۱۱.۴ درصد برآورد می‌شود. در مورد سهام بازار نیز با احتساب تورم، تعداد ۱۳۳ سهم مثبت دومین ماه تابستان به ۱۰۹ سهم تقلیل پیدا می‌کند.

چنین نوسانی در بازار سرمایه در شرایطی است که روند ۵ ماه و نیم گذشته بازار سهام حاکی از آن است که سودده‌ترین بازار برای سرمایه‌گذاران بوده است.

همین موضوع باعث شده که بنا به گفته رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط تازه‌واردها به بازار سرمایه وارد شود.

 

شاخص تورم قیمت بورس

 

در سوم شهریورماه در حالی شاخص کل بورس تهران بیش از ۳.۲ درصد سقوط کرد، بیش از ۷ هزار میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد.

بازار بورس داراری نوسان است

به اعتقاد سعید اسلامی، عضو شورای عالی بورس، مردم نباید دچار هیجانات بازار شوند، بلکه باید با یک دید بلندمدت در این راستا گام بردارند، زیرا دید کوتاه‌مدت نه‌تنها سودی ندارد، بلکه به ضرر سهام‌داران هم تمام می‌شود.

به اعتقاد وی، از آنجایی که بازار سرمایه حساسیت‌های خودش را دارد و مردم هم به عنوان سرمایه‌گذار در این مسیر گام گذاشتند، باید بدانند که به طور طبیعی نوسانات بازار امری طبیعی است.

همایون دارابی، تحلیلگر بازار سرمایه نیز درباره ریزش بازار سرمایه گفت: ما انتظار این دوره اصلاح را داشتیم، ولی از آن‌جایی که افراد تازه‌کار در بازار هستند و جو هیجان‌زدگی به وجود آمده است، این قضیه پررنگ‌تر شد.

 

بورس

 

وی در پاسخ به این پرسش که شاخص بورس چه زمانی به دو میلیون واحد می‌رسد؟ اظهار داشت: شاخص تاکنون دو بار به دو میلیون واحد رسیده است و بعید نیست که در یکی دو ماه آینده حتی بیشتر از این رقم را تجربه کند.

دارابی افزود: من فکر می‌کنم بورس به سمت تعادل می‌رود. البته برخی معتقدند رشد بی‌مهابای بورس عامل بروز ریزش شاخص بورس بود، در حالی که من این تحلیل را قبول ندارم. به هر حال رسیدن شاخص به سطح دو میلیون واحد، عملا یک دوره اصلاح و استراحت را طلب می‌کرد.

در همین حال، شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس در توییتی نوشت: ‌به عنوان یک کارشناس، نگران آینده ‌بازار سرمایه نیستم، لطفا در بورس صبور باشید. از سال ۷۲ فراز و نشیب‌های زیادی را دیده‌ام، ‌ مدیران بازار پول مراقب باشند. با این نرخ تورم این نقدینگی تبدیل به سپرده بانکی نمی‌گردد. نقدینگی باید با سیاست‌گذاری صحیح در مسیر توسعه ‌بازار سرمایه و ‌جهش تولید قرار گیرد.

آمار و نمودار تورم قیمتدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up