• شناسه خبر : 35099
  • تاریخ انتشار : 09 شهریور 1399 - 10:16

با وجود آمارهای مبتلایان به کرونا مردم آنطور که باید به رعایت پروتکل‌های بهداشتی باور نداشته و به انجام مسافرت‌های غیرضروری خود می‌پردازند و اردبیل که از استان‌های گردشگرپذیر است در این روزهای کرونایی با پلاک‌های غیر بومی پر شده است.

 

ماسک ویروس

 

از اسفند ماه سال ۹۸ کرونا با شیوع‌اش عامل مهم تهدید سلامت مردم بود، در اوایل بدلیل ناشناخته بودن این ویروس ترس و استرس مبتلا شدن به آن مردم را وادار به رعایت پروتکل‌های بهداشتی می‌کرد، اکنون با گذشت تقریبا ۷ ماه از شیوع این ویروس منحوس با توجه به اینکه روز به روز بر تعداد آمار مبتلایان افزوده می‌شود، اما مردم دیگر آن حساسیت و ترس روزهای اول را ندارند.

این روزها استان اردبیل با پلاک‌هایی از شهرهای دیگر که برای گذران تابستان خود به اردبیل آمده‌اند، پر شده‌ است، مردمانی که متاسفانه در ۴ ماهه گذشته با اینکه می‌دانند کرونا به این راحتی دست بردار نیست در رعایت موازین پروتکل‌ها و فاصله‌های اجتماعی بی‌توجه هستند و به انجام مسافرت‌های غیرضروری می‌پردازند، مسافرت‌هایی که علاوه بر تهدید جان خود به روند صعودی آمار مرگ ومیر ناشی از کرونا کمک میکنند.

ارگان‌های دولتی استان برای جلوگیری از شیوع کرونا مراکز تفریحی، گردشگری شهر را تعطیل کرده‌اند تا شاید بتوانند باری از دوش کادر درمان و پرستاران بردارند اما افسوس مردم با زیر پا گذاشتن قوانین روند شیوع این ویروس را تشدید می‌کنند.

مسافرانی که همچنان در حال سفر به استان اردبیل هستند و می‌گویند ما ساکن این استان هستیم در حالی‌که صحت ندارد و مردمانی که با رعایت پروتکل‌ها اکنون باید به آتش این مسافران بسوزند.

مسافران شورابیل باعث تهدید سلامت دیگران می‌شوند

شهروندی از اردبیل اظهار داشت: با توجه به وضعیت قرمز استان اردبیل، مسئولان بخاطر حفظ سلامت همشهریان و مهار کرونا در مجموعه تفریحی شورابیل سه دستگاه اتوبوس در میدان پلیس و راه قدیم شورابیل و جلوی بیمارستان ایثار قرار داده‌اند که سعی دارند جلوی ورود ماشین‌ها به شورابیل را بگیرند.

وی افزود: عده ای بدون توجه به سلامت جامعه و خانواده‌های خود با خودرو از کوچه‌های و شهرک‌ها به راحتی وارد محدوده شورابیل شده و ماشین‌ها را در کوچه‌ها پارک می‌کنند و خودشان وارد مجموعه شورابیل میشوند و مثل روزهای عادی بدون توجه به خطرات کرونا با خیال راحت باعث تهدید سلامت دیگران می‌شوند.

سمیرا محمدی بیان کرد: لطفا مسئولین به جای بستن کل خیابان با بستن پارکینگ شورابیل و با قرار دادن ماشین گشت در خیابان روبروی شورابیل و شوراسنتر و چند مامور نیروی انتظامی در داخل شورابیل از ورود خانواده‌ها جلوگیری نمایند تا شاید از بتوانیم این ویروس را شکست دهیم.

کمی به شیوه متفاوت زندگی فکر کنیم

فرماندار اردبیل با اشاره به ضرورت مقابله با شیوع بیماری کرونا افزود: توصیه اکید و مجدد ما به مردم شریف استان این است که در مناطق پرازدحام و شلوغ تجمع نکنند، فاصله فیزیکی را رعایت کنند چرا که سلامت مردم خط قرمز ما است.

امامی‌یگانه تصریح کرد: اگر این مهمان ناخوانده بخواهد بیشتر جا خشک کند بهتر است کمی به شیوه متفاوت زندگی فکر کنیم و این شیوه را هر چه سریع‌تر پیاده کنیم، بیشتر در خانه بمانیم، ‌خارج از خانه حتما از ماسک استفاده کنیم و از سفرهای غیرضروری بپرهیزیم.

وی با بیان اینکه نظارت‌ها و بازرسی‌ها در راستای پیشگیری از ویروس کرونا در اردبیل تشدید می شود، تصریح کرد: طبق گزارش‌ها ۷۰ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند که استفاده از ماسک در اولویت رعایت پروتکل بهداشتی قرار دارد و اگر مردم رعایت نکنند اعمال محدودیت‌ها افزایش می‌یابد.

به رغم نظارت در فعالیت‌های اجتماعی آمار کرونا روبه افزایش است

سرپرست دانشکده علوم پزشکی خلخال گفت: برغم افزایش شدت بازرسی و نظارت بر عملکرد بازار و فعالیت‌های اجتماعی از سوی گروه‌های نظارت بهداشتی، اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنفی آمار ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در این شهرستان همچنان رو به افزایش است.

سجاد رحیمی با بیان اینکه شهرستان خلخال در وضعیت قرمز و زرد کرونایی قرار دارد، افزود: عامل اصلی قرمز شدن وضعیت شهرستان خلخال از لحاظ بیماری کرونا در روزهای گذشته برگزاری مراسم عروسی با حضور جمع زیادی از افراد بدون رعایت موارد پیشگیرانه از کرونا یا فاصله‌گذاری اجتماعی در شهرها و روستاهای این شهرستان بود.

وی تصریح کرد: بی‌تفاوتی و بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی در عزاداری‌های ماه محرم بحران ابتلا به این بیماری مهلک را بدنبال خواهد داشت لذا توصیه می‌شود افراد بالای ۶۰ سال از حضور در مراسم و آیین‌های عزاداری محرم پرهیز کنند و در خانه به عزاداری بپردازند.

هشدارها و توصیه‌ها چندان تاثیری بر رعایت پروتکل بهداشتی نداشته است

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به آمار مبتلایان استان گفت: به نظر می‌رسد هشدارهای مجدد و توصیه موکد در خصوص ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی نتوانسته چندان تاثیری بر روی عقیده مردم بگذارد و برخی‌ها همچنان در سطح شهر برای ویروس کرونا فرش قرمز پهن می‌کنند.

حبیب‌زاده تصریح کرد: در حال حاضر شهرستان‌های اردبیل، پارس‌آباد و بیله‌سوار در وضعیت قرمز، شهرستان‌های مشگین‌شهر، خلخال، کوثر و گرمی در وضعیت نارنجی، شهرستان‌های سرعین، نمین و نیر در وضعیت زرد و شهرستان اصلاندوز در وضعیت سفید قرار دارند.

وی از اهالی استان اردبیل خواست تا برای مهار بیماری کرونا، رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، شستن دست‌ها و رعایت فاصله اجتماعی را در اولویت قرار دهند.

جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و قطع زنجیره آن رسالت و وظیفه همگانی است که در این راستا رعایت پروتکل‌‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی امری ضروری و مهم است.

با اینکه استفاده از ماسک در بین شهروندان نسبت به روزهای گذشته افزایش یافته اما تعداد اندکی که به رعایت بهداشت نمیپردازند میتوانند ناقلان بیمار شوند و چه بسا بهتر است مردم برای مدتی هم که شده به رعایت پروتکل‌ها بپردازند تا بتوانیم این ویروس منحوس را شکست دهیم.

گزارش نسرین آذرکیشدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up