• شناسه خبر : 35145
  • تاریخ انتشار : 10 شهریور 1399 - 03:02

با شیوع بیماری کرونا در کشور بسیاری از صنوف مختلف برای شکست چرخه انتقال ویروس داوطلبانه کسب و کارشان را تعطیل کردند و به همین دلیل از لحاظ اقتصادی زیان قابل توجهی را متحمل شده‌اند که اکنون دولت باید برای حمایت از آنها اقدام کند.

پیشخوان بانک

اجرای طرح بخشودگی جرائم مالیاتی به عنوان یکی از راهکارهای ارایه شده از سوی کارشناسان اقتصادی است که می‌تواند در کاهش زیان اقتصادی اصناف مفید واقع شده و  شرایطی را فراهم کند تا صاحبان این بخش کسب و کارها در شرایط فعلی مدیریت بهتری برای آینده حیات حرفه‌ای خود داشته باشند.

این درحالی است که اصناف مختلف در استان اردبیل نیز از قاعده بالا مستثنی نبوده و اکنون درگیر مشکلاتی شده‌اند که تخفیف و بخشودگی مالیاتی می‌تواند برای آنها نوید خوشایندی بوده و به قول معروف جان تازه‌ای به کسب وکار از نفس افتاده آنها باشد.

به گفته صدیف بدری نماینده مجلس در این زمینه؛ کاهش درآمد صنوف مختلف در استان باعث شده تا صاحبان این کسب و کارها برخی از تکالیف قانونی خود مثل پرداخت مالیات را نتوانند انجام دهند و همین امر عاملی در صدور قبض‌های جریمه و افزوده شدن بدهی‌هایشان شده است که باید مسئولان برنامه‌ریزی منطقی در این زمینه داشته باشند تا با استفاده از مسیر قانونی فرصتی دوباره در اختیار این کسبه و اصناف قرارداده شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: با توجه به اهمیت حمایت از کسب و کارها در شرایط فعلی، مجلس تلاش می‌کند تا با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و همچنین برطرف کردن خلاء‌های موجود به دستگاه‌هایی همچون سازمان امورمالیاتی امکان اجرای برنامه‌های حمایتی بیشتری را برای اصناف داشته باشد به عنوان مثال تلاش کرده‌ایم تا بخشودگی جرایم مالیاتی  تا شهریور ماه ۱۳۹۹ برای واحدهای صنفی  لحاظ شود.

اصناف متضرر اردبیل از طرح بخشودگی جرائم مالیاتی بهره‌مند می‌شوند

ابراهیم قلی‌زاده مدیرکل امور مالیاتی استان اردبیل امروز در دیدار با اعضای اتحادیه صنف طلا و جواهر در اردبیل اظهار داشت: در راستای برقراری عدالت مالیاتی و حذف تبعیض هوشمندسازی مالیات در دستور کار قرار گرفته که بدون شک دستاوردهای مناسبی را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به این که مشکلات بسیاری از اصناف همچون صنف طلا و جواهر به دلیل تورم و گرانی و نیز کسادی بازار کنونی مشهود است گفت: در این راستا  اصناف ضرردیده اردبیل از مواردی همچون کرونا و گرانی از تسهیلات مالیاتی و بخشودگی جرائم مالیاتی بهره‌مند می‌شوند که در این زمینه تمهیدات لازم به عمل آمده است.

مدیرکل امور مالیاتی استان اردبیل تصریح کرد: در راستای ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی و نیز تمکین داوطلبانه برای ارائه مالیات نیز برنامه‌ریزی‌های لازم در سطح استان انجام می‌یابد که در این زمینه شاهد فرهنگ‌سازی‌های مناسبی هستیم.

قلی‌زاده تصریح کرد: مالیات بردرآمد واقعی امکان‌پذیر است و در این زمینه از سال گذشته اقدامات اساسی انجام یافته است تا بتوانیم همیت مالیات را در جامعه به همگان اطلاع‌رسانی کنیم چرا که هزینه مالیات در راستای عمران و آبادانی هزینه می‌شود.

وی اظهار کرد: استفاده از قابلیت‌ها و توانایی‌ها برای تحقق اهداف مورد نظر در این زمینه اولویت اساسی است و درصدد هستیم به تمامی اهداف خود در این زمینه جامه عمل بپوشانیم که همکاری دستگاه‌های مربوطه و متولیان ذی‌ربط اولویت اساسی است.

مالیات طبق عملکرد اصناف در اردبیل اعمال شود

شاهپور رضایی افشار رئیس اتاق اصناف اردبیل نیز در این باره در اردبیل اظهار داشت: کنترل بازار و نظارت‌های لازم با کمبود بودجه و امکانات در شرایط کنونی هم‌اکنون مشهود است که به همین منظور نوسان نرخ ارز تأثیر منفی بر کسب و کار گذاشته است.

وی با اشاره به این که افزایش رکود و عدم رونق بازار از دیگر مشکلات اصناف استان است بیان کرد: این مسائل در تعیین مالیات عملکرد اصناف توسط سازمان امور مالیاتی لحاظ نمی‌شود که امیدواریم در این زمینه حمایت‌های لازم توسط سازمان امور مالیاتی در دستور کار باشد.

رضایی‌افشار تصریح کرد: متأسفانه بسیاری از اصناف حتی قادر به تأمین اجاره واحدهای خود نیستند و بانک‌ها در ارائه تسهیلات کم‌بهره همکاری مناسبی علی‌رغم سخنان مسئولان دولتی ندارند.

این مقام صنفی معتقد است همکاری دستگاه‌های دولتی مثل سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی و سایر نهادهایی که باید مطالبات قانونی خود را از اصناف دریافت کنند در شرایط فعلی می‌تواند عاملی در ادامه حیات اقتصادی صنوف مختلف در سراسر کشور و البته اردبیل باشد. اما اگر این نهادها بخواهند سختگیرانه در شرایط فعلی عمل کنند خیلی از واحدهای صنفی قطعا تعطیل می‌شوند.

به هرحال اگرچه سخنان مطرح شده از سوی برخی مسئولان و فعالان صنفی در شرایط فعلی می‌تواند دلگرمی خوبی برای فعالان باشد اما نباید فراموش کنیم که اگر واقعا این وعده‌ها و برنامه‌ها اجرایی نشوند در آینده‌ای نه چندان دور بخش عمده‌ای از کسبه درگیر مشکلات اقتصادی قابل توجهی می‌شوند که تقریبا بازگرداندن آنها به فعالیت کار مشکلی خواهد شد.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up