• شناسه خبر : 35147
  • تاریخ انتشار : 10 شهریور 1399 - 03:56

بی‌توجهی و غفلت مرگبار شرایط بدی را برای شیوع کرونا در جامعه رقم می‌زند که به همین دلیل نیاز است به آموزش و فرهنگ‌سازی توجهی ویژه داشته باشیم.

جمعیت

در زمان حاضر شیوع ویروس کرونا عملاً به یک بحران اساسی تبدیل شده است و پیامدهای جدی در حوزه‌های مختلف به‌دنبال دارد که در حقیقت باید آن را به‌‌مثابه یک بحران اجتماعی در معنای تام و وسیع آن و یک اَبَربحران در نظر گرفت.

این در حالی است که این ویروس ما را مجاب می‌کند درک درستی از ابعاد اجتماعی و فرهنگی بحران کرونا در جامعه ایرانی داشته باشیم و از این طریق بتوانیم در سیاست‌گذاری‌های لازم برای مدیریت اجتماعی این بحران، همه فرآیندهای مؤثر و تعیین‌کننده را شناسایی کنیم و مورد توجه قرار دهیم.

این طور که به‌نظر می‌رسد در شرایط بحران کرونا، بدون توجه به زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی، نه‌تنها امکان اثرگذاری مثبت اندک خواهد بود، بلکه هرگونه بی‌توجهی به وجوه اجتماعی مدیریت بحران کرونا، می‌تواند فاجعه‌ها و دردسرهای بیشتری را دامن بزند.

بی‌توجهی و غفلت مرگبار شرایط بدی را برای شیوع کرونا در جامعه رقم می‌زند که به همین دلیل نیاز است به آموزش و فرهنگ‌سازی توجهی ویژه داشته باشیم که در این زمینه نیاز است شهروندان را برای مشارکت در آن تشویق کنیم و برنامه‌ریزی مناسب برای مقابله با کرونا را در دستور کار قرار دهیم تا شاهد کاهش آمار مبتلایان به کرونا در سطح جامعه باشیم.

افزایش آمار مبتلایان به کرونا در اردبیل

در این باره شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در گفت‌وگو با رسانه‌ها از افزایش نسبی مبتلایان به کرونا در سطح استان خبر داد و اظهار داشت: وضعیت اردبیل همچنان قرمز است و در این زمینه اهمیت به فرهنگ‌سازی استفاده از ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی حرف اول را می‌زند.

وی با اشاره به این که تجمع و حضور در اماکن پرتردد قابل قبول نیست بیان کرد: بی‌توجهی به توصیه‌های ستاد مقابله با کرونا عواقب جبران‌ناپذیری را به‌دنبال خواهد داشت که امیدواریم در این زمینه همکاری‌های لازم مبنای کار قرار گیرد تا با هم اپیدمی دوم کرونا را مهار کنیم.

“به من چه” و “به تو چه” در شرایط کرونایی بی‌معنی نیست

سید غنی نظری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: در راستای مبارزه با کرونا مردم و دولت هر دو مسئولیت‌ به‌عهده دارند و در این زمینه اهمیت به امر به معروف و نهی از منکر به‌عنوان یک اولویت اساسی باید مورد توجه واقع شود.

وی با اشاره به این که فرهنگ‌ مسئولیت‌پذیری اجتماعی باید بین مردم  و مسئولان افزایش یابد گفت: حفظ و صیانت از برنامه‌هایی که در راستای منافع ملی کشور دخیل هستند جزو اولویت‌های اساسی دولت و مردم است که باید مورد توجه همگان قرار گیرد.

نظری‌خانقاه تصریح کرد: رعایت توصیه‌ها و هشدارها یک اولویت اساسی است و در این زمینه باید مسئولیت‌پذیری توسط تک تک افراد جامعه اهمیت گزارده شود و در این برهه زمانی حساس “به من چه” و “به تو چه” بی‌معنی است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: امیدواریم در راستای فرهنگ‌سازی مناسب در این زمینه رسانه‌ها و خبرنگاران نیز در خط مقدم باشند و در راستای مقابله با ویروس کرونا فرهنگ‌سازی‌های مناسبی انجام دهند.

و کلام آخر این که هم‌اکنون نیاز است مردم و دستگاه‌های اجرایی برای فرهنگ‌سازی در حوزه بهداشت و درمان وارد عمل شوند و در زمان حاضر تک تک افراد برای مقابله در برابر ویروس کرونا وظیفه اخلاقی و شرعی به‌عهده دارند.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up