• شناسه خبر : 35153
  • تاریخ انتشار : 10 شهریور 1399 - 03:57

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: از دو ماه گذشته مکاتبات لازم با مسئولان ارشد استانی و کشوری برای ارائه راهکار مناسب برای رفع مشکل کشاورزان انجام شده است.

خلیل نیکشاد
خلیل نیکشاد اظهار کرد: مشکل کنونی برای سیب‌زمینی‌کاران و کشاورزان زحمت‌کش سبب نگرانی مسئولان نیز شده و از دو ماه گذشته مکاتبات لازم با مسئولان ارشد استانی و کشوری برای ارائه راهکار مناسب برای رفع مشکل کشاورزان انجام داده‌ایم.
وی افزود: در حال حاضر با توجه به مشکلات پیش آمده در حوزه صادرات به دلیل تعلیق کارت‌های بازرگانی صادرکنندگان، صادرات این محصول به خارج از کشور نیز با مشکل جدی مواجه شده و از همین‌رو مکاتبات لازم را با مسئولان کشوری برای رفع مشکل صادرات انجام داده‌ایم.
نیکشاد بیان کرد: از جمله پیشنهاداتی که ارائه کرده‌ایم ارائه مشوق‌های صادراتی و معافیت از تعهد ارزی برای محصول سیب‌زمینی بوده و به‌طور کلی می‌توان در هر استانی دو محصول به عنوان محصولاتی که بیشترین تولید در استان را دارند به‌عنوان محصولاتی که معاف از تعهدات ارزی باشند انتخاب شده و این‌چنین انگیزه‌‌ مضاعفی برای صادرکنندگان به وجود آید.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: یکی دیگر از مشکلات پیرامون صادرات سیب‌زمینی این است که در گمرکات کشور برای صادرات این محصول تعرفه غیرواقعی و بالاتر از تعرفه معمول این محصول در نظر گرفته می‌شود که این موضوع نیز مشکلات دیگری را برای صادرکنندگان به وجود می‌آورد.
وی گفت: در سال زراعی جاری با توجه به آنکه بیش از ۷۰ درصد اراضی کشاورزی سیب‌زمینی برای آبیاری از سیستم نوین آبیاری بهره‌ برده‌اند میزان تولید این محصول ۳۰ درصد افزایش یافته و همین امر نیز میزان تولیدات به نسبت سال‌های گذشته را بالا برده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up