• شناسه خبر : 35395
  • تاریخ انتشار : 13 شهریور 1399 - 12:11

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: از فاصله سال‌های ۹۷ تا کنون تعداد ۱۰ مورد کاوش باستان‌شناسی در سطح استان اردبیل انجام شده است.

75

نادر فلاحی اظهار داشت: در حالی که تعداد کاوش‌ها در فاصله سال‌های ۸۷ تا ۹۶ تعداد پنج مورد بوده اما در فاصله سال‌های ۹۷ تا به امروز این تعداد به ۱۰ مورد رسیده است.

وی افزود: در سال ۹۷ تعداد پنج کاوش شامل اودلو بیله‌سوار، کنزق سرعین، یئل‌سویی گرمی، آلاجوق گرمی و شال خلخال، در سال ۹۸ چهار کاوش شامل آتشگاه سرعین، فخرآباد مشگین‌شهر، جمعه مسجد اردبیل و کول‌تپه سرعین و در سال ۹۹ نیز یک مورد کاوش در احدبیگلو گرمی انجام شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به دستاوردهای کاوش‌های انجام شده بیان کرد: کاوش‌های باستان‌شناسی اخیر سبب کشف نشانه‌های تمدن «فرهنگ کورا-ارس» مربوط به عصر مفرغ قدیم(پنج هزار ساله) در دشت اردبیل شد.

فلاحی با بیان اینکه کاوش باستان‌شناسی چالادیم خلخال کشف آثار دوران ماننایی در جنوب استان را به دنبال داشت که در مطالعات عصر آهن ایران تاثیرگذار بود، گفت: این کاوش‌ها زمینه برای مشخص شدن مسیرهای ارتباطی باستانی به‌ویژه جاده‌های تاریخی قفقاز را فراهم کرده و جایگاه استان را در تجارت و داد و ستد باستانی مشخص کرده و پرده از وقایع تاریخی دوره اسلامی اردبیل مانند لشکرکشی‌های مغولان و تحرکات خوارزمشاهیان برداشت.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up