• شناسه خبر : 35397
  • تاریخ انتشار : 13 شهریور 1399 - 12:52

در حالی که وضعیت اردبیل از حالت قرمز به هشدار رسیده اما با بازگشایی مدارس خانواده‌ها از راهی کردن فرزندانشان به مدرسه نگران و مضطربند.

دانش آموز مدرسه

هنوز خیلی از آن روزهایی که غفلت و بی‌توجهی آمار تلفات و مرگ و میر ناشی از کرونا را بالا برده نمی‌گذرد و می‌توان گفت که حتی هم‌اکنون نیز به خاطر بی‌خیالی برخی‌ها کرونا همچنان به جولان خود ادامه می‌دهد و این موضوع دقیقاً مسئله‌ای است که خانواده‌هایی را که ماه‌ها است از تجمعات و دورهمی‌ها دورمانده‌اند و در خانه مانده‌اند مضطرب‌تر می‌کند.

ترس از شیوع کرونا همزمان با بازگشایی مدارس و به صدا درآمدن آژیر قرمز کرونا در کلاس‌های درسی که خیلی‌ از بچه‌ها هنوز هم با الفبای رعایت بهداشت و فاصله‌گذاری اجتماعی آشنا نیستند کابوس این روزهای مادران و پدرانی است که هر روز آمار فوتی‌ها را از تلویزیون می‌بینند و از روزنامه‌ها می‌خوانند.

از طرفی پیدا نکردن درمان این ویروس، و عدم مدیریت کامل برای کنترل بیماری و نیز گسترش کووید – ۱۹ با شروع فصل سرد سال، بازگشایی مدارس را حتی در وضعیت زرد و سفید به یک مشکل اساسی و شرایط نگران‌کننده مبدل کرده و آینده‌ای پیش‌بینی نشده‌ای را در پیش روی مردم و به خصوص خانواده‌هایی که بچه مدرسه‌ای دارند گذاشته است.

این نگرانی‌ها در حالی رقم می‌خورد که به گفته مسئولین آموزش و پرورش به جز مدارس مناطق قرمز از ۱۵ شهریور تمامی مدارس باز و دانش‌آموزان به مدرسه می‌روند و کلاس اولی‌ها و نوآموزان در وضعیت قرمز نیز نیاز به کلاس حضوری دارند.

سلامتی فرزندم از آموزش مهم‌تر است

در اینباره یکی از اولیای دانش‌آموزان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: برای ما سلامتی فرزندمان از هر مسئله دیگری حتی آموزش و سوادآموزی نیز مهم‌تر است و راضی نیستیم به مدرسه رفتن به قیمت جان فرزندانمان که همه دارایی ما هستند تمام شود.

این مادر می‌گوید: ما ترجیح می‌دادیم سال تحصیلی فرزندمان یک سال عقب بیفتد یا آموزش کلاً در بستر فضای مجازی باشد اما این که ریسک کنیم و فرزندمان را به سر کلاس‌هایی ببریم که مشخص نیست در آن کلاس‌ها دانش‌آموزی ناقل ویروس باشد و جان فرزند ما را به خطر بیندازد واقعاً ممکن و قابل قبول نیست.

وی ادامه می‌دهد: از مسئولین و به خصوص وزارت آموزش و پرورش خواهش داریم در شرایطی که هیچ مسئله‌ای مهم‌تر از جان و سلامتی یک فرزند نیست برنامه‌های اساسی ارائه دهند، قبل از این که دیر شود و نشود هیچ کاری انجام داد.

آمادگی آموزش و پرورش اردبیل برای برگزاری کلاس‌های حضوری

این در حالی است که احمد ناصری مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل در نشست خبری خود از آمادگی آموزش و پرورش استان برای برگزاری کلاس‌های حضوری خبر داد و اظهار داشت: برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای برگزاری مدارس برای هر سه وضعیت قرمز، زرد و سفید در استان انجام یافته است.

وی با اشاره به این که تلاش برای برگزاری آموزش حضوری در نظر گرفته شده است بیان کرد: شیوع این بیماری در وهله نخست خسارت جبران‌ناپذیری را به آموزش و پرورش وارد کرده که به همین منظور نیاز است برای جلوگیری از به تعویق افتادن آموزش دوره‌های ورودی هر مقطع برای آشنایی با معلمان در کلاس درس حضور داشته باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل تصریح کرد: حضور دانش‌آموزان در وضعیت سفید در کلاس‌ها اجباری است و حضور و غیاب‌ها به صورت مستمر و روزانه انجام خواهد یافت و دانش‌آموزان باید در اسرع وقت سر کلاس‌ها حضور داشته باشند.

ناصری از آماده‌سازی نسخه جدید شاد برای آموزش مجازی نیز خبر داد و بیان کرد: در این زمینه نیز برنامه‌ریزی‌های لازم برای آموزش در این بستر در نظر گرفته شده ولی بهر حال نباید ارتباط دانش‌آموزان و اولیا با مدارس و معلمان قطع شود.

وی از تدابیر برنامه‌های ویژه مدیران مدارس برای دانش‌آموزانی که به کلاس نخواهند رفت خبر داد و گفت: در این زمینه نیز باید برنامه‌های اساسی در دستور کار قرار گیرد تا دانش‌آموزان به خاطر ممانعت اولیا از تحصیل بازنمانند.

و اما کلام آخر این که در روزهایی که مقارن با وضعیت کرونایی و شروع سال تحصیلی جدید است خانواده‌ها خواستار تدابیر ویژه مسئولان و دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط هستند تا به هیچ عنوان آموزش بهانه‌ای برای به خطر انداختن سلامتی جان دانش‌آموزان نباشد.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up