• شناسه خبر : 35550
  • تاریخ انتشار : 15 شهریور 1399 - 02:07

گروه استان‌ها – ارتباط صنعت گردشگری با محیط زیست غیرقابل انکار است و اگر رشد صادرات نامرئی منجر به نابودی محیط زیست باشد رفته رفته کل فرآیند از بین می‌رود که در واقع معادله‌ای باخت باخت برای بشریت است. پس تعامل نه تقابل را باید مدنظر داشته باشیم.

زباله- محیط زیست

صنعت گردشگری به عنوان ابزار توسعه و پیشرفت کشورهای دهکده جهانی محسوب می‌شود که به اشتغال و توسعه اقتصادی پایدار کمک می‌کند. این در حالی است که تأثیرات زیست‌محیطی و اجتماعی مخربی را نیز برجای می‌گذارد که آلودگی منابع آب زیرزمینی، تولید ضایعات، تاثیرپذیری فرهنگ بومی و محلی، مسائل اخلاقی، تخریب جنگل‌ها و مراتع از جمله این موارد است.

اهمیت به اصول زیست محیطی در صنعت گردشگری پای‌بند یک سری قواعد و ضوابط است که در صورت بی‌توجهی به آن محیط زیست به خطر جدی می‌افتد که براین اساس در این زمینه متخصصان حوزه محیط زیست گردشگری سبز یا بوم‌گردی اکوتوریستی را با هدف جلوگیری از آسیب‌های انسانی به طبیعت ارائه کرده‌اند.

در این باره در استان اردبیل احداث کمربند طلایی سبلان به عنوان یک پروژه گردشگری در فضای مجازی بازخوردهای متنوعی داشته و با افکار مخالف و موافق عده‌ای اجرای این طرح را آسیب جدی به محیط زیست می‌دانند و در این حال مسئولان اجرای این طرح را یکی از مطالبات مهم مردم استان عنوان می‌کنند.

اما با توجه به اینکه پیوست‌های زیست محیطی در این طرح با استفاده از نظرات کارشناسانه و تخصصی پیش‌ می‌رود، اقدام مسئولان برای جامعه‌پذیری موضوع نیز بیشتر آشکار می‌‌شود و فاصله زیاد محدوده احداث کمربند طلایی با کوه سبلان می‌تواند در رفع نگرانی محیط زیستی بسیار تأثیرگذار باشد.

مخالف اجرای طرح‌های گردشگری مغایر با صیانت از محیط زیست هستیم

اکبر بهنامجو صبح امروز در جلسه بررسی اجرای طرح کمربند سبز سبلان اظهار داشت: اهمیت به طرح‌های گردشگری بدون مخدوش‌سازی چهره اصلی و تغییر کاربری در طبیعت یک لازمه اساسی و مهم است که در این زمینه هر اقدامی به صورت کارشناسانه و ظرفیت فعالان زیست محیطی انجام می‌یابد.

وی با اشاره به این که این موضوع در جاده‌سازی سبلان نیز مبنای کار است بیان کرد: در این زمینه در نظرگیری ثبت جهانی سبلان به عنوان یک اولویت اساسی مبنای کار قرار گرفته و برنامه‌ریزی‌های لازم هم در این راستا با حساسیت و اهتمام ویژه در حال انجام است.

استاندار اردبیل تصریح کرد: اهمیت به بکر ماندن طبیعت و مناطق گردشگری در وهله نخست حائز اهمیت است و در این زمینه برای جاده‌کشی در کوه سبلان نیز طبق قاعده و اصول برنامه‌ریزی‌های اساسی انجام یافته و هیچ کم‌کاری در این زمینه قابل قبول نیست.

بهنامجو بیان کرد: اگر هر طرح گردشگری که به اکوسیستم و محیط زیست منطقه آسیب وارد کند بدون هیچ عذر و بهانه‌ای از آن جلوگیری به عمل می‌آید که در این زمینه حتی طرح‌های بسیار خوبی ارائه شده است که مخالفت خود را با اجرای آن‌ها نشان داد‌ه‌ایم.

وی اظهار کرد: به همین منظور این اطمینان را به مردم و فعالان محیط زیست می‌دهیم که اجرای کمربند طلایی سبلان که به دست یکی از اساتید حرفه‌ای و کاربلد عرصه محیط زیست اجرا می‌شود با هدف ایجاد تعادل‌بخشی میزان گردشگران در شهرستان‌های سرعین و مشگین‌شهر تدوین شده و به محیط زیست آسیب نمی‌زند.

استاندار اردبیل افزود: اجرای تمامی طرح‌های گردشگری با بررسی ابعاد و جوانب آن آغاز می‌شود و خوشبختانه اردبیل به عنوان نخستین استان کشور در این زمینه موفق عمل کرده و خروجی‌های مثبت آن با حفظ زیبایی‌های طبیعی پابرجا مانده است.

لزوم استفاده از نظرات زیست محیطی برای اجرای طرح‌های گردشگری

در این‌باره صادق پناهی از فعالان محیط زیست استان اردبیل در این جلسه اظهار داشت: باید از نظرات کارشناسانه و در نظرگیری ظرفیت‌های موجود برای ثبت جهانی سبلان استفاده شود چرا که جاده‌سازی به عنوان یکی از ایرادات در آسیب‌رسانی به طبیعت بکر سبلان محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: در راستای اجرای طرح توسعه پایدار نیز جدا شدن زیستگاه‌ها و ایجاد مشکلات برای روستاها از مواردی است که می‌تواند جزو ایرادات اجرای این طرح باشد که به همین منظور نیاز است در این زمینه از مشارکت اساتید زیست محیطی به نحو احسن استفاده شود.

علی ورامش از دیگر فعالان و اساتید زیست محیطی استان و عضو هیئت علمی دانشگاه محقق اردبیلی در این جلسه بحران‌های زیست محیطی را بزرگترین دشمن بشر معرفی کرد و خواستار تجدید نظر در نحوه اجرای طرح های گردشگری شد.

به گفته وی با درنظر گرفتن اینکه بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های گردشگری منوط به طبیعت و محیط زیست است مسئولان باید مدنظر داشته باشید که توسعه گردشگری زمانی اتفاق خواهد افتاد که اصولا محیط زیستی داشته باشیم و بتوانیم طرح‌های توسعه‌ای گردشگری را در آن اجرایی کنیم.

وی معتقد است کشورهای توسعه یافته در بخش گردشگری بگونه‌ای توانسته‌اند با استفاده از اصول علمی میان محیط زیست و گردشگری ارتباط برقرار کنند که اصولا هیچ مشکلی در این زمینه نیست، دقیقا همانند مشکلی که در میان صنعت معدنداری و محیط زیست است و بهتر است تعامل را برقرار کنیم نه اینکه در تقابل همیشه قرار داشته باشیم.

اجرای طرح کمربند طلایی سبلان از مطالبات مهم مردم اردبیل است

نادر فلاحی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل نیز چندی پیش در بازدید از پروژه در حال اجرای کمربند طلایی سبلان این چنین اظهار داشت: اجرای این طرح زمینه ماندگاری مسافران را در اردبیل فراهم خواهد کرد و می‌توانیم از ظرفیت‌های گردشگری منطقه به نحو احسن استفاده کنیم.

وی با اشاره به این که یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم استان در حوزه گردشگری کمربند طلایی سبلان است بیان کرد: تکمیل کمربند طلایی سبلان نیازمند ۲۶۰ میلیارد ریال اعتبار است و در راستای ایجاد زیرساخت‌ها رونق صنعت گردشگری حتمی است و برای جلوگیری از صدمه دیدن به محیط زیست تمهیدات اساسی اندیشیده شده و از ظرفیت فعالان محیط زیست و کارشناسان این حوزه استفاده می‌شود.

با توجه به این که محیط زیست به عنوان مهمترین سرمایه برای همگان محسوب می‌شود به همین منظور صیانت از آن نیز نباید به بهانه اجرای طرح‌های گردشگری و توسعه اقتصاد و اشتغال به خطر بیفتد و بهره‌گیری از نظرات کارشناسانه و تخصصی در اجرای این طرح‌ها در وهله نخست حائز اهمیت است.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up