• شناسه خبر : 35940
  • تاریخ انتشار : 20 شهریور 1399 - 04:01

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی گفت: متاسفانه طبق آمارهای ارائه شده ۵۶ درصد مردم ایران دچار کم‌تحرکی هستند.

 

سالن ورزشی

مجمع انتخابات هیئت ورزش‌های همگانی استان اردبیل با حضور رئیس فدراسیون و مدیرکل ورزش و جوانان استان برگزار شد و میزان کم‌تحرکی، چاقی و اضافه وزن آحاد مختلف جامعه در کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی کشور در این مجمع با اشاره به اینکه متاسفانه طبق آمارهای ارائه شده ۵۶ درصد مردم ایران دچار کم‌تحرکی هستند، اظهار داشت: ۵۹ درصد مردم نیز دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

افشین ملایی افزود: براساس آمارهای ارائه شده ۲۰ درصد کودکان در کشور چاق بوده و ۶۴ درصد زنان نیز دچار کم‌تحرکی هستند.

وی تصریح کرد: باید توسعه ورزش همگانی به صورت علمی در بین آحاد مختلف جامعه انجام شود که در این زمینه هیئت‌های ورزش‌های همگانی رسالت بسیار خطیر دارند.

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی افزود: آمارهای بالای دیابت، کم‌تحرکی، فشار خون بالا، چاقی در کشور نگران‌کننده بوده که فدراسیون پاسخگو باید در این زمینه فدراسیون ورزش‌های همگانی باشد و نیاز است اهتمام ویژه‌ای به امر مشارکت و جذب مردم به ورزش‌های همگانی صورت گیرد و در این راستا هیچ فدراسیون دیگری پاسخگو نیست.

ملایی گفت: میانگین ورزش در هفته حداقل باید سه روز به مدت ۱۵۰ دقیقه باشد که باید برای این امر اقدامات اساسی و زیرساخت‌های لازم فراهم گردد.

وی اضافه کرد: باید عوامل و موانع عدم مشارکت مردم در ورزش شناسایی شود تا از این طریق بتوانیم ورزش را به سبک زندگی مردم وارد کنیم که متاسفانه در حوزه ورود ورزش به زندگی مردم اقدامات خوبی انجام نگرفته است و موفق عمل نکردیم.

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی اظهار کرد: باید رویکرد آموزش ملاک اساسی باشد و حتی فراتر از آموزش اقدامات لازم برای توسعه ورزش همگانی انجام شود.

ملایی بیان کرد:‌ پروژه‌های ملی توسط فدراسیون ورزش‌های همگانی با محوریت ایجاد شهرهای فعال افتتاح می‌شود و شهرداری‌ها نقش اساسی در رویکرد توسعه ورزش همگانی و سلامت مردم دارند.

وی ادامه داد: باید با استفاده از ظرفیت‌های علمی و فنی گروه‌های مختلف مردم را شناسایی کنیم و عوامل و موانع عدم مشارکت این گروه‌ها در ورزش را بررسی و چاره‌اندیشی کنیم.

رئیس فدراسیون ورزش‌های همگانی تصریح کرد: باید برای ۱۵ هزار مهدکودک در کشور، ۱۵ میلیون دانش‌آموز،‌ ۵ میلیون دانشجو و ۴۰ میلیون خانواده کارگری برنامه اعمال شود تا بتوانیم با مطالعات اساسی موانع عدم مشارکت آنها را بررسی کرده و تدابیر لازم انجام گیرد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان اردبیل نیز با اشاره به زیرساخت‌های لازم از جمله وجود پیاده‌راه‌ها برای توسعه ورزش همگانی در استان گفت: باید از این زیرساخت‌های موجود به نحو اساسی برای توسعه ورزش همگانی بهره‌مند شد.

سجاد انوشیروانی خواستار ایجاد انگیزه و تشویق برای جذب آحاد مردم به ورزش شد و گفت: توسعه ورزش همگانی نقش اساسی در سلامت مردم خواهد داشت.

وی ادامه داد: هیئت ورزش‌های همگانی استان باید از پتانسیل‌های علمی و ظرفیت دانشگاه‌ها با آموزش و پرورش استفاده کند و برنامه مدونی را برای به صورت عملی در دستور کار قرار دهد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان گفت: در کنار ورزش قهرمانی باید به ورزش همگانی که مطالبه و نیاز اساسی در جامعه است توجه شده و برنامه‌ریزی اساسی صورت گیرد و در این زمینه اداره کل ورزش و جوانان استان از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

ودود اسحق‌زاده رئیس جدید هیئت ورزش‌های همگانی استان اردبیل نیز در این مجمع از برنامه‌ریزی برای توسعه ورزش همگانی در استان با استفاده از ظرفیت مراکز علمی، ‌دانشگاه‌ها و آموزش و پرورش و مربیان خبر داد و اظهار داشت: به تمام شهرستان‌ها در ورزش همگانی توجه خواهد شد.

در پایان این مراسم ودود اسحق‌زاده با کسب ۱۴ رای به مدت ۴ سال به عنوان رئیس جدید هیئت ورزش‌های همگانی استان اردبیل انتخاب و از تلاش و زحمت‌های تاج‌مهر رئیس اسبق این هیئت تجلیل و قدردانی شد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up