• شناسه خبر : 36126
  • تاریخ انتشار : 23 شهریور 1399 - 01:17

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: با هدف جلوگیری از موقوفه‌خواری از ابتدای امسال تاکنون ۱۰۵ رقبه وقفی در سطح استان اردبیل دارای سند شده که گام بزرگی در راستای تثبیت موقوفات است.

مهدی ستوده

حجت الاسلام والمسلمین مهدی ستوده پیش از ظهر امروز در جلسه ارائه عملکرد اوقاف در سال ۹۹ در اردبیل اظهار  داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۰۵  رقبه وقفی در سطح استان اردبیل دارای سند شده که گام بزرگی در راستای تثبیت موقوفات است.

وی گفت: پیش‌بینی می‌شود  طبق پیگیری و تعامل مناسب با اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تعداد ۴۰۰  فقره سند دفترچه‌ای در این مدت به تک برگ تبدیل و یا اسناد تک برگی موقوفات فاقد سند اخذ شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل با بیان اینکه وقف ماندگار است و همانند رود جاری است، افزود: وقف ریشه در ایمان و باورهای دینی دارد و از صدر اسلام وجود داشته و خوشبختانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با فرمان امام راحل و با اجرای قانون ابطال شاهد ایجاد تحول و نگرش جدیدی در وقف بودیم طوری که بخش عمده ای از وقف در بعد از انقلاب اسلامی ایجاد شده است.

مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان اردبیل، گفت: امسال برای ۱۰۵ رقبه سند مالکیت اخذ شد که با همکاری و همت مسئولان در ادارات ثبت استان این روند سرعت بیشتری می‌گیرد.

وی افزود: یکی از عواملی که سبب می‌شد موقوفه‌خواری رواج پیدا کند، عدم داشتن سند مالکیت برای موقوفات بود، موقوفاتی بودند که سند وقفی نداشتند، حد و حدود موقوفه هم مشخص نبود و مستنداتی هم به عنوان وقفیت آن در اختیار نبود، بنابراین بعضی از موقوفه‌خواران این وقفیات را متصرف می‌شدند.

ستوده گفت: در سطح استان اردبیل نزدیک به ۶ هزار موقوفه و رقبه وجود دارد که از این تعداد دو هزار و ۴۰۰ رقبه با کاربری کشاورزی هستند.

انتهای پیام/۱۳۲/یدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up