• شناسه خبر : 36246
  • تاریخ انتشار : 24 شهریور 1399 - 09:25

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان پارس آباد گفت: اعتبارات ویژه برای احداث ساختمان و راه اندازی نمایشگاه صنایع دستی در شهرستان پارس آباد اختصاص یافت.

صنایع دستی

 

فریده سرودی گفت: با توجه به ظرفیت‌های شهرستان در بخش میراث‌فرهنگی، به منظور احداث ساختمان نمایشگاه صنایع‌دستی این شهرستان اعتبارات ویژه اختصاص یافته است.

او از فعال شدن نمایشگاه دائمی صنایع‌دستی واقع در کمپ گردشگری روبه‌روی فرمانداری که شروع پروژه از سال ۸۹ کلید خورده و به‌صورت راکد در آمده بود، بعد از یک دهه با اعتبار سال ۹۸ و پیگیری‌های صورت گرفته و با عنایت مدیرکل میراث‌فرهنگی استان افزود: دیوارچینی ساختمان مذکور با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی اجرا و جزو پروژه‌های قابل افتتاح در بهمن‌ماه سال ۹۹ است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان پارس‌آباد گفت: در این نمایشگاه تمام صنایع‌دستی استان به ویژه ورنی به نمایش گذاشته می‌شود و این اقدام در معرفی و بازاریابی این محصول موثر خواهد بود.

سرودی بیان کرد: علاوه بر این احداث اولین موزه مردم شناسی در طبقه فوقانی اداره میراث‌فرهنگی شهرستان در دستور کار قرار گرفته است و برای خرید ویترین موزه نیز اداره کل مبلغ هفت میلیارد ریال پرداخت کرد تا بتوان به مطالبه مردم شهرستان برای راه‌اندازی موزه پاسخ مثبت داد.

او از تولید سالانه ۲۲ هزار مترمربع ورنی در شهرستان‌های پارس‌آباد و اصلاندوز با ۶ کارگاه تولیدی مطرح خبر داد و گفت: فعالیت کارگاه‌ها به صورت غیرمتمرکز بوده و بافندگان به دو صورت مشارکتی با کارفرمایان یا دریافت دستمزد اقدام به بافت ورنی می‌کنند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان پارس‌آباد با اشاره به وجود ۴۵۰ نفر بیمه شده در صنایع‌دستی این دو شهرستان، افزود: از این تعداد نزدیک به ۶۰ نفر با ۵۵ سال سن و ۱۰ سال سابقه پرداخت بیمه، بازنشسته شده‌اند.

سرودی با اشاره به قطع بیمه صنایع دستی از سال ۹۲ اظهار کرد: از اواخر سال ۹۸ بر اساس تفاهم نامه همکاری فی ما بین صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر استان اردبیل و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان پرداخت بیمه فرشبافان از سر گرفته شده و متقاضیان می‌توانند به اداره میراث‌فرهنگی پارس‌آباد مراجعه کنند.

او گفت: معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل استان اردبیل در شهرستان اصلاندوز برای جمع‌آوری مستندات ثبت اصلاندوز به عنوان شهر ملی ورنی حضور یافته و اعلام کرد که با توجه به اینکه شهر اصلاندوز از نظر تولید صنایع دستی بیشترین حجم تولید و بالاترین آمار جمعیت فعال صنایع دستی را داراست، ثبت آن به‌عنوان «شهر ملی ورنی» در فهرست آثار ملی درخواست شده است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان پارس‌آباد تصریح کرد: ورنی مغان دارای نشان‌های ملی مرغوبیت و نشان جغرافیایی ثبت جهانی است که با توجه به ظرفیت‌های این صنایع دستی می‌توانیم شاهد ثبت ملی آن باشیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up