• شناسه خبر : 36392
  • تاریخ انتشار : 26 شهریور 1399 - 02:01

با توجه به حجم بالای سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی استان اردبیل توسعه هدفمند و منطقی این شهرک‌ها الزامی است که هم اکنون درگیر کمبود زمین است.

شهرک صنعتی

شهرک‌ها و نواحی صنعتی از ارکان اصلی در مسیر دستیابی به اقتصاد بدون نفت هستند که می‌توانند در تحقق حداکثری شعار رونق تولید، نقش بسزایی داشته باشند و با توجه به این که فلسفه وجودی این سازمان توسعه‌ای و همچنین شرکت‌های تابعه استانی، خدمت به سرمایه‌گذاران در بخش‌های مختلف تولیدی و صنعتی است نیاز است حمایت مسئولین در این زمینه مورد توجه واقع شود.

این در حالی است که رفع و کاهش نرخ بیکاری و رونق تولید دو دغدغه و رسالت اصلی دولت در شرایط کنونی کشور است که در این زمینه ساماندهی شهرک‌ها و نواحی صنعتی و حمایت از صنایع کوچک از رهگذر خدمات و فرآیندهای مدنظر این سازمان، می‌تواند علاوه بر ارتقای کیفیت مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی به رونق تولید و اشتغال‌زایی بینجامد.

خدمت به متولیان واحدهای تولیدی و سرمایه‌گذاران در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در شرایط دشوار امروز، وظیفه سازمانی است از همین رو تعامل مناسب با صنعت‌گران و فعالان عرصه تولید باید مدنظر نیروهای ستادی در شرکت‌های استانی باشد.

در این راستا واگذاری زمین‌های رایگان به سرمایه‌گذاران و سیاست‌های تشویقی در مناطق محروم استان از اقدامات مهمی است که برای حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته است و در این زمینه این مجموعه نیز برای تحقق شعار سال و رونق تولید نیازمند حمایت و توجه بیشتر است.

با توجه به این که جای خالی صنعت در استان اردبیل کاملاً مشهود و ملموس است تنها راه نجات از وضعیت کنونی توسعه شهرک‌های صنعتی است که طبق گفته مسئولان ایجاد یک شهرک صنعتی بزرگ در اردبیل ملزوم و اساسی است.

نیازمند شهرک صنعتی مناسب هستیم

در این باره محمد اهلی مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان اردبیل امروز در بازدید از شهرک‌های صنعتی اردبیل اظهار داشت: با توجه به رغبت سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی اردبیل هم‌اکنون نیازمند به ایجاد شهرک صنعتی بزرگ در اردبیل هستیم و در این زمینه باید تلاش و همکار‌ی‌ها توسعه یابد.

وی تصریح کرد: در راستای احداث شهرک‌های صنعتی اردبیل برنامه‌ریزی‌های لازم برای تأمین مورد نیاز برای ایجاد شهرک‌های صنعتی انجام یافته که به طور حتم می‌تواند در توسعه اقتصادی و کسب درآمدزایی و اشتغال‌زایی نقش‌آفرینی حائز اهمیتی داشته باشد.

اهلی ادامه داد: با توجه به زیرساخت های تامین شده و قیمت پائین حق بهره‌برداری زمین در شهرک‌های صنعتی، حضور سرمایه‌گذاران در شهرک های صنعتی از افزایش چشمگیری برخوردار بود است به نحوی که در سال ۹۸ تعداد ۹۳ قرارداد واگذاری زمین با سرمایه‌گذاران منعقد شده بود این در حالی است از ابتدای امسال تاکنون بیش از ۷۵ قرارداد با متقاضیان در شهرک های صنعتی انعقاد شده است.

نگاه تحول‌گرایی لازمه  توسعه صنعت

در این باره صدیف بدری عضو کمیسیون عمران مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم این چنین اظهار داشت: بهبود فضای کسب و کار از دغدغه‌های مهم مجلس است که در این زمینه در تلاش هستیم به خوبی گام برداشته و اهداف مورد نظر را محقق کنیم چرا که نگاه تحول‌گرایی می‌تواند ساختارهای سنتی و تکراری را از بین ببرد.

وی ادامه داد: رفع مشکلات اقتصادی مردم برای ما یک اولویت اساسی است و در این زمینه درصدد هستیم با بسترسازی زمینه‌های حمایت از بخش خصوصی رغبت آنان برای ایجاد رونق کسب و کار در شهرک‌های صنعتی فراهم کنیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: مدیریت و ارتقای بازار از راه‌های مهم ایجاد اشتغال پایدار است که به همین منظور برنامه‌ریزی‌های لازم در راستای توسعه این برنامه‌ها در دستور کار است و درصدد هستیم با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته ارتقای بازار را رقم بزنیم.

شرکت‌های ایتالیایی به‌دنبال حضور در شهرک‌های صنعتی ایران و آذربایجان

در این باره حسین پیرمؤذن رئیس اتاق بازرگانی اردبیل چندی پیش در گفت‌وگو با رسانه‌ها این چنین گفت: از سفیر ایتالیا برای حضور در اردبیل دعوت شده تا با رایزنی‌های لازم زمینه حضور شرکت‌های ایتالیایی در شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان فراهم شود که خوشبختانه در سالیان اخیر جایگاه مناسب ارتباطی اقتصادی و سیاسی با جمهوری آذربایجان برقرار شده و افزایش چنین روابطی می‌تواند به توسعه صادرات استان و ارز آوری بیانجامد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان اردبیل ادامه داد: شرکت‌هایی که در شهرک صنعتی مشترک ایران و آذربایجان سرمایه گذاری می‌کنند می‌توانند از معافیت گمرکی ۳۶ درصدی برای ورود به بازار جمهوری آذربایجان برخوردار شوند تا با قیمت پایین‌تر اقدام به فروش و عرضه محصولات تولیدی خود نمایند و ارزش این کار با افزایش تولید و سرمایه گذاری کمتر از تصویب منطقه آزاد یا منطقه ویژه اقتصادی در اردبیل نیست.

با توجه به این که حمایت از شرکت‌های شهرک‌های صنعتی می‌تواند رمزگشای توسعه بخش صنعت استان باشد و سرمایه‌گذاری‌ها را در خود استان متمرکز کند به همین دلیل نیاز است برنامه‌ریزی در این زمینه مبنای کار قرار گیرد.

گزارش از زهرا رضازاده

انتهای پیام/۱۳۲/یدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up