• شناسه خبر : 36479
  • تاریخ انتشار : 27 شهریور 1399 - 02:19

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: ۵ موزه جدید به مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی اضافه شد.

نادر فلاحی

نادر فلاحی، مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل با اشاره به اقدامات عمرانی، مرمتی و توسعه‌ای در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی گفت: از اقدامات شاخص در این مجموعه احیای بنای سردر عالی‌قاپو بود که فاز نخست آن پارسال اجرا شده و امسال شاهد اجرای فاز دوم آن خواهیم بود.

او با اشاره به تملک خانه سپهرم و الحاق به موزه صنایع دستی بیان کرد: تملک بانک ملی از مهمترین مطالبات مردم و موارد مورد پیگیری‌ مستمر حضرت آیت‌الله عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل برای بازگشایی محوطه مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی که با هزینه‌کرد ۸۰ میلیارد ریال این امر انجام و عملیات اجرایی آن آغاز شده که در مدت یک ماه تکمیل خواهد شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل از اجرای طرح رواق‌سازی در ضلع شمالی میدان عالی‌قاپو خبر داد و گفت: اعتبارات مورد نیاز در این زمینه تامین شده است.

فلاحی افزود: از دیگر اقدامات شاخص در راستای اجرای برنامه‌های فرهنگی در این مجموعه جهانی راه‌اندازی صحن قیزیلباش‌لار بوده که تاثیر بسزایی در اجرای برنامه‌های مناسبتی به ویژه در ایام محرم داشته است.

او گفت: مرمت مدرسه پورسینا، مرمت مستمر بخش‌های مختلف مجموعه از جمله گنبد شاه اسماعیل، ساماندهی شهیدگاه همراه با یادمان شهدای چالدران که طرح مطالعاتی آن تکمیل و تصویب شده وعملیات اجرایی آن آغاز شده نیز در این مجموعه انجام شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به دایر شدن موزه فرش در جنت‌سرا با پنج میلیارد ریال اعتبار اظهار کرد: توسعه بخش‌های مربوط به موزه در مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی از مهمترین رویکردها بوده که در این راستا پنج موزه شامل موزه سنگ، سکه، اسناد تاریخی، سفال و قطعات سفال و عکس‌های قدیمی در این مجموعه ایجاد شده و در روزهای آتی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up