• شناسه خبر : 36610
  • تاریخ انتشار : 18 دی 1399 - 01:06

زندگی عشایر شاهسون دارای زیبایی خاص می باشد از لباس رنگارنگ زنان گرفته تا کوچ نشینی و زندگی در آلاچیق.

زندگی عشایر شاهسون دارای زیبایی خاص می باشد از لباس رنگارنگ زنان گرفته تا کوچ نشینی و زندگی در آلاچیق.

اوبا عشایر

به گزارش دیدشهر، عشایر شاهسون در ایران قدمتی کهن داشته که همچنان به زندگی کوچ نشینی مشغول هستند.

عشایر کهن شاهسون، دسته ای از کوچ نشین ها هستند که بصورت عمودی کوچ می کنند؛ یعنی ارتفاع خود را کم یا زیاد می سازند. طایفه های ایل شاهسون هنگام کوچ بهاره که ۴۵ روز بعد از عید نوروز است، طی یک هفته خود را به ارتفاعات ۴۵۰۰ متری می رسانند و در کوچ پاییزه که از اواسط شهریور شروع می شود و بین ۴۰ تا ۴۵ روز زمان می برد، به ارتفاعی تقریبا هم سطح دریا باز می گردند.

عشایر

کومه و آلاچیق محل اقامت عشایر آذربایجان

آلاچیق عشایر شاهسون از ۲۴، ۲۸ یا ۳۲ قطعه چوب چوبوغ که از چوب صیقل خورده ساخته می شوند و نمد سفید حاصل از پشم گوسفندان رویه آن را تشکیل می دهد، ساخته می شود.

پوششها با نام هاب قاپی لیق، یانلیق و دالیق در ابعاد منظم بریده می شوند. اما در کومه ها که معمولا برای پخت و پز ساخته می شوند، نمدهای مستعمل و چوبوغ های صیقل نخورده جنگلی بکار می روند که شبیه دالانی طوسی رنگ بوده که علاوه بر پخت و پز، محلی است برای تولید لبنیات.

اوبا عشایر

تولیدات و درآمد عشایر شاهسون

این قوم کوچ نشین آذری زبان همانند همه عشایر، دامدار بوده و با داشتن گوسفندهایی از نژاد مغانی، محصولات دامی فراوانی را به فروش می رسانند.

هنر اصلی این قوم کوچ نشین تولید قالی، گلیم، جاجیم، پاپوش، گیوه، حصیر، نمد، دستکش، کلاه، شال گردن، توبره، خورجین، زیلو و صنایع دستی فراوانی از این قبیل بوده که عشق و رنگ میان تار و پود آنها بیداد می کند.

نکته جالب این است که طرحهای زیبا و رویایی روی جاجیم، گلیم و قالی ها بدون هیچ الگویی و زاییده ذهن هنرمند این قوم بوده که عشق و رنگ را چون طرحی دلربا بر محصولات می نشانند.

عشایر

بهار و اوایل تابستان بهترین دیدار با عشایر شاهسون

برای دیدن عشق، زیبایی و رنگهای بی بدیل کوچ عشایر شاهسون بهتر است در فصل بهار و تابستان راهی شویم تا علاوه بر دیدن طبیعت بکر و بی نظیر حوالی کوه سبلان، مشگین شهر و اردبیل یا حتی رشته کوه بزگوش و دریاچه نئور که محل اقامت بهاره عشایر شاهسون هستند، از دیدن رنگهای دلربای لباس محلی ایل شاهسون لذتی دوچندان ببریم. فراموش نکنید که حداقل دو روز برای این ملاقات زمان بگذارید و احترام به آداب و سنن این مردم را از یاد نبرید.

رنگین کمان عشایر

موسیقی عشایر

عاشیقی نوع موسیقی و عاشیق نوازنده های این قوم کوچ نشین بوده که عشق و رنگهای گوناگون طبیعت را می توان لابه لای ساز و آوازشان شنید. عاشیق ها روایتگر رزم و رویدادها، تاریخ شفاهی و حماسه های عشایر شاهسون در طول تاریخ هستند که با هجاهایی که براساس مفهوم نامگذاری می شوند، آنها را بیان می کنند.

باغلاما، گرایلی، بایاتی، تجنیسی، قوشی و خلق ماهسنی برخی از مشهورترین هجاهای عاشیق ها بوده که عشق، تاریخ، حماسه و رشادت اقوام عشایر را در دل خود جای داده اند. عاشیق ها در عروسی، تعزیه و مراسم مذهبی و ملی به خواندن و نواختن می پردازند.

آشیق

کوچ عشایر شاهسون، لباس محلی و فرهنگ این عشایر یکی از ظرفیت های مهم گردشگری برای استان اردبیل محسوب می شود.

در این باره بیشتر ببینید: زندگی عشایر در اوبادیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up