• شناسه خبر : 36716
  • تاریخ انتشار : 02 مهر 1399 - 02:01

در حالی که ستاد مقابله با کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی را مکرر به مردم هشدار می‌دهد، اما در میان با ماسک‌ها و دستکش‌هایی از جنس کرونا مواجه هستیم که در سطح شهر رها شده‌اند.

ماسک آلودگی

اولین روزهایی که کرونا وارد کشور شد مردم با یک هیاهوی عجیب برای ریشه‌کن کردن کرونا سینه سپر کرده و تمام تلاش خود را برای مهار این ویروس انجام دادند به طوری که مدتی به دلیل برخی تخلفات و احتکار و نیز کمبود ماسک مردم همه‌جا دربه‌در دنبال ماسک و دستکش بودند اما بعد از گذشت چندین مدت از شیوع این ویروس دیگر این هیاهو و حساسیت‌ها به کم‌ترین میزان خود رسید، مثل گذشته کسی دنبال ماسک نبود و هم‌اکنون نیز استفاده از ماسک و رعایت موازین بهداشتی در سطح شهر بسیار کم‌تر از گذشته مشاهده می‌شود.

این در حالی است که استفاده از ماسک و دستکش برای آن عده‌ اندک نیز به شکل مناسب انجام نمی‌شود و در حال حاضر بسیاری از مردم ماسک‌ها، دستکش‌ها و دستمال‌کاغذی‌های خود را در سطح شهر به همین شکل رها می‌کنند و این شرایط، وضعیت را بسیار اسف‌بار و نگران‌کننده‌تر می‌کند.

این موضوع در وضعیتی به یک بحران جدی تبدیل می‌شود که حیوانات سرگردان در شهر دهان و بینی خود را به ماسک‌های رها شده در شهر می‌زنند یا بچه‌ای از سر کنجکاوی آن ماسک را برمی‌دارد و به دست و دهان خود می‌مالد که این مسئله زنگ خطر جدی را برای آغاز اپیدمی سوم کرونا خیلی حادتر و خطرناک‌تر از گذشته به صدا در آورده است.

و ناگفته نماند که مشخص نیست آینده این ماسک‌ها، دستکش‌ها و دستمال‌های کاغذی که شاید ناقل ویروس به هزاران نفر در روز است چه می‌شود و چه تدابیری برای فرهنگ‌سازی در این زمینه انجام یافته است که مردم پی به اشتباه بزرگی که انجام می‌دهند ببرند؟؟

بهتر است همه به وظایف خود رعایت کنیم

به سراغ یکی از شهروندان اردبیلی رفتیم که روی صندلی یکی از پارک‌های شهر اردبیل نشسته بود تا غذایی که به همراه داشت را بخورد، ماسک را از دهانش برداشت و وسط درختان فضای سبز انداخت، وقتی ما را دید طوری رفتار کرد که این اشتباه از او سر نزده است.

این شهروند که خود را وحید معرفی کرد در پاسخ به این سوال که نظرات راجع به استفاده از ماسک چیست؟ گفت: استفاده از ماسک در طول روز واقعاً خسته‌کننده است و از این که باید همیشه به هر اداره یا سازمانی می‌رویم باید ماسک بزنیم جز رنج و سختی برایمان چیز دیگری ندارد.

وی ادامه داد: درست است که مسئولین می‌گویند استفاده از ماسک شیوع این ویروس را کم‌تر می‌کند اما من اعتقادی به این حرف‌ها ندارم و اگر قرار باشد مبتلا به این بیماری شویم حتما این مریضی را می‌گیریم و مرگ و زندگی فقط دست خدا است.

وحید در پاسخ به این سوال که هر شهروند باید به اندازه خود در کاهش شیوع این ویروس به وظایف خود عمل کند تا جان خانواده‌اش در امان بماند گفت: تا بتوانم رعایت می‌کنم اما من خودم را مسئول انتقال این ویروس نمی‌دانم ولی بهتر است همه ما رعایت کنیم تا به خانواده‌هایمان آسیب وارد نشود.

در ادامه این شهروند اردبیلی با اظهار تأسف از اشتباه خود ماسک رهاشده خود را از بین چمن‌های فضای سبز برداشت و داخل نایلون غذایش قرار داد و به سطل زباله پارک انداخت.

مردم از عواقب رهاسازی ماسک و دستکش در سطح شهر بی‌خبرند؟

در اینباره یکی از مسئولان داروخانه‌های اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: متأسفانه هم‌اکنون در سطح شهر و در کنار جوی آب‌ها به وفور ماسک‌ها و دستکش‌های رها شده در سطح شهر دیده می‌شود که گویی مردم از عواقب این اشتباه بی‌خبر هستند.

دکتر ه.فیضی بیان کرد: برنامه‌ریزی در ارتباط با امحای این موارد نیز باید مورد توجه مسئولین مربوطه از جمله شهرداری قرار گیرد و امیدواریم فرهنگ‌سازی‌ها در این زمینه با جدیت ادامه یابد چرا که این اقدام جان مردم را بیشتر به خطر می‌اندازد و استفاده از ماسک در این شرایط اقدامی بسیار خطرناک است.

وی ادامه داد: ما در زمان فروش ماسک و دستکش به عموم مردم اطلاع‌رسانی می‌کنیم که رهاسازی این دو مورد امری بسیاری خطرناک‌تر از نزدن ماسک است اما متأسفانه برخی این هشدارها را پشت گوش می‌اندازند و در حال حاضر با شهری پر از ماسک و دستکش مواجه هستیم.

مسئول داروخانه اردبیل افزود: در راستای فرهنگ‌سازی عدم رهاسازی ماسک و دستکش در سطح شهر باید بنرهایی نصب شود بلکه با این فرهنگ‌سازی بتوانیم مردم را به استفاده صحیح از این موارد تشویق کنیم و جلوی یک فاجعه بزرگ‌تر را بگیریم.

آمار مبتلایان در اردبیل بیشتر از ترخیص‌یافتگان است

دکتر شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل نیز اظهار کرد: طبق آخرین آمار به دست آمده در روزهای اخیر متأسفانه آمار مبتلایان نسبت به ترخیص‌یافتگان بیشتر شده و این مسئله نشان دهنده چرخش بیماری در سطح استان است.

وی با اشاره به این که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به خصوص در فصل پاییز و احتمال همزمانی با آنفلوآنزا، ضروری است گفت: در این زمینه نیاز است مردم همکاری‌های لازم را با ما داشته باشند تا بتوانیم از آغاز اپیدمی سوم کرونا جلوگیری کنیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل افزود: با توجه به این که فصل مدارس دانش‌آموزان نیز شروع شده نیاز است خانواده‌ها در این زمینه نهایت دقت و حساسیت را در رعایت موارد بهداشتی داشته باشند و وضعیت موجود را جدی بگیرند.

حبیب‌زاده ادامه داد: در حال حاضر یکی از مواردی که مشکل‌سازی شده است رهاسازی ماسک و دستکش در سطح شهر است که از هم‌استانی‌ها انتظار داریم در این زمینه نسبت به امحاسازی این وسایل نهایت دقت را داشته باشند و برای افزایش چرخه انتقال کار اشتباهی مرتکب نشوند.

امروز با شیوع این ویروس در کشورمان، متخصصان بیماری‌های عفونی و کارشناسان بهداشت و درمان بر رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و شست‌وشوی دست‌ها با آب و صابون پرداخته‌اند اگر هر کسی به سهم خود در این زمینه قدم بردارد شهری عاری از هر گونه ویروسی را خواهیم داشت و به جای سهل انگاری در رهاسازی ماسک و دستکش و سایر اقلام بهداشتی در خیابان‌های شهر کمی وجدان و مسئولیت‌پذیری را برای خود مبنا قرار دهیم.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up