• شناسه خبر : 36809
  • تاریخ انتشار : 05 مهر 1399 - 01:59

دفاع مقدس را می‌توان برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد که درس‌های بزرگی به نسل‌های گذشته، امروز و آینده داده و در سایه رهبری داهیانه امام راحل رقم خورده است.

رزمایش دفاع مقدس

دفاع مقدس را می‌توان برگ زرینی در تاریخ انقلاب اسلامی ایران عنوان کرد که درس‌های بزرگی به نسل‌های گذشته، امروز و آینده داده و با اطاعت از امام راحل که مهم‌ترین رمز موفقیت رزمندگان و ایثارگران این مرز و بوم بود رزمندگان کشورمان تا آخرین لحظه‌ قدمی به سمت عقب برنداشتند.

می‌توان هشت سال دفاع مقدس را نقطه عطفی برای پرورندان فرزندانی از همین مرز و بوم دانست که عزت، بصیرت، ولایتمداری و شهادت در راه دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های مقدس انقلاب اسلامی را میراث و گنجینه تمام نشدنی برای خود دانستند و به مادیات و دنیا هیچ اهمیتی ندادند.

حیات طیبه انقلاب اسلامی به برکت خون پاک شهیدان هشت سال دفاع مقدس به اوج قدرت و توانمندی رسیده است و این یک افتخار بزرگ برای ملت ایران اسلامی است که یک جنگ بتواند این دستاوردهای تمام عیار را حاصل کند.

از آن روزها خیلی هم نگذشته، دو دهه به عقب که برگردیم آن روزها را از هر فردی که سنش به آن ایام قد دهد بپرسی برایت داستان‌ها دارد؛ روزهایی که دشمنان قسم خورده انقلاب اسلامی با ایجاد تفرقه در بین ملت ایران و امام راحل تمام پیشرفت‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را به خطر انداخته بودند و استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی هدف اصلی بود که نشانه گرفته شده بود.

“انقلاب اسلامی ایران باید شکست می‌خورد” این تطمیع و حیله‌ای بود که نظام بعثی عراق با سرکردگی صدام حسین در سر داشت، از هر طرف و هر حوزه‌ای حمایت می‌شد، برای خود ابرقدرت شده بود و در برابر تسلیحات و تجهیزات نظامی ایران حرف‌های زیادی برای گفتن داشت.

این جنگ تمام عیار در ۳۱ شهریور سال ۵۹ با هدف جداسازی بخش‌هایی از ایران خصوصاً خرمشهر آغاز شد اما تاریخ ورق دیگری را رقم زد و برنامه‌ها آن طور که صدام می‌خواست پیش نرفت و این جنگ نابرابر با عدم تصاحب یک وجب از خاک ایران ادامه یافت.

در این میان خیزش مردم انقلاب اسلامی ایران در برابر دشمنان نابکار با تمام جنگ‌افزارها با رهبری داهیانه امام خمینی(ره) دست قدرت الهی را به جهانیان نشان داد و شعله ولایتمداری ایران اسلامی را در دنیا به همگان ثابت کرد که شوخی با سربازان ولایت امام عصر(عج) هیچ آتیه‌ای ندارد.

روحیه رزمندگان ایران اسلامی در زمان هشت سال جنگ تحمیلی دفاع مقدس برای خود یک داستان مجزای دیگر است که اقامه نمازی به جز اول وقت برای این غیورمردان شدنی نبود و ر سخت‌ترین شرایط با کمک و همدلی به همرزمان خود جان  و مال خود را فدا کردند.

این فرهنگ دفاع مقدس انقلاب اسلامی است؛ نباید لحظه‌ای از این مهم غافل شد، این جنگ تمام عیار تمام نشده هنوز هم جنگ بین حق و باطل ادامه دارد هنوز هم جنگ بین غنی و فقیر ادامه دارد و هنوز هم جنگ بین مستضعفان و مستکبران تمام نشده است.

این روزها هم اعتقاد و باورهای ملت ایران اسلامی دقیقاً مثل همان روزها جریان دارد و به جای تیر و ترکش و خمپاره عرصه رسانه بست جنگ تمام عیار دشمنان و استکبار جهانی با نظام مقدس انقلاب اسلامی ایران است تا این فرهنگ ناب و اصیل را از بین ببرند.

کتاب شهدا و ایثارگری شهرداری اردبیل تدوین می‌شود

در این باره حمید لطف‌اللهیان شهردار اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در ارتباط با هفته دفاع مقدس اظهار داشت: کتاب شهدا و ایثارگری شهرداری اردبیل تدوین می‌شود که در این زمینه تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های لازم به عمل آمده است و این مهم به عنوان اولویت اساسی در دستور کار است.

وی با اشاره به این که مدیون خانواده‌های شهدا و ایثارگران هستیم بیان کرد: اخلاص و ایمان خصوصیت اصلی رزمندگان ایران اسلامی است و در این زمینه بدون هیچ چشمداشتی در هشت سال دفاع مقدس از دین و کیان و ناموس کشور دفاع کرده‌اند.

شهردار اردبیل ادامه داد: شهدای کشورمان نیاز به برگزاری یادواره‌ها و نمایشگاه‌ها ندارند و در این زمینه اصلی‌ترین هدف این است که اهداف شهدای والامقام سینه به سینه به نسل‌های آینده انتقال شود که این مسئله بسایر حائز اهمیت و اساسی است.

لطف‌اللهیان اظهار کرد: پیشرفت و امنیت کشور در سایه رشادت‌های رزمندگان رقم خورده و این مهم‌ترین رمز موفقیت در این زمان بوده است که جرأت دشمنان را شکست تا بفهمند ملت ایران اسلامی به این آسانی‌ها شکست نمی‌خورد.

وی بیان کرد: تهاجمات و حمله‌های دشمنان به خاطر رهنمودهای مقام معظم رهبری و بصیرت مردم به بیشترین حد خود رسیده است و در این زمینه دشمنان نمی‌توانند هیچ غلطی بکنند و این نتیجه روحیه استکبارستیزی و مقابله با ظلم در هشت سال دفاع مقدس است.

دوران دفاع مقدس درس ایثار و شجاعت به مردم است

مهران اوچی‌اردبیلی رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل دوران دفاع مقدس را فرصتی برای شروع درس آزادگی و ایستادگی عنوان کرد و اظهار کرد: در این زمینه نیاز است از دوران دفاع مقدس بهترین استفاده را ببریم که انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به شکل مناسب انجام یابد.

وی با اشاره به این که آشنایی نسل جوان با مجاهدت‌های دوران دفاع مقدس به عنوان یک اولویت اساسی و مهم مطرح است بیان کرد: در این زمینه دوران دفاع مقدس را دوران سرنوشت‌ساز و تاریخی برای ملت ایران باید دانست تا بتوانیم برای ترسیم بهتر و بیشتر این دوران آمادگی لازم را داشته باشیم.

رئیس جهاد دانشگاهی استان اردبیل بیان کرد: امنیت و آسایش کشورمان را مدیون خون پاک شهدای والامقام هستیم که با گذشت از جان و مال و فرزندان خود درس بزرگی به ما آموختند و باید برای سپاس از این خودگذشتگی‌ها تمام تلاش خود را انجام دهیم.

اوچی‌اردبیلی ادامه داد: دفاع مقدس گنجینه عظیم و معنوی برای ملت ایران اسلامی است و در این زمینه باید اهمیت به دوران دفاع مقدس را به اندازه شهادت مورد توجه قرار دهیم چرا که یادآوری رشادت‌های شهدا به اندازه شهادت حائز اهمیت است.

جربۀ انقلاب اسلامی با خون بهای هزاران شهید رقم خورده است

سید غنی نظری نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در خلخال اظهار داشت: جربۀ انقلاب اسلامی در ایران، با خون بهای هزاران شهید و مجروح و خراب شدن منزل‌ها و به آتش کشیده شدن خرمن‌های کشاورزان و کشته شدن تعداد بسیاری در بمب‌گذاری‌ها و اسیر شدن فرزندان انقلاب و اسلام به دست دژخیمان بعث عراق و هزاران گونه تهدید و فشار اقتصادی و جانی به دست آمده است.

وی به نقش مهم و موثر کادرپزشکی در هشت سال دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: مردم شریف ایران به ویژه ایثارگران دفاع مقدس به یاد دارند زمانی که در جبهه‌های دفاع مقدس به یاری کادر پزشکی نیاز بود چگونه پزشکان و پرستاران پابه پای رزمندگان اسلام فداکاری و در سنگر‌ها به درمان و مداوای مجروحین شبانه روز همت گماشتند تا این مرز و بوم از هجوم دشمنان در امان بماند و مردم عزیز ایران در سلامتی و آرامش به سر ببرند.

نظری ادامه داد: وضعیت کنونی جامعه همانند دوران هشت سال دفاع مقدس است و پزشکان و کادر درمان همانند دوران دفاع مقدس شبانه‌روز در حال تلاش و ایستادگی هستند تا نگذارند مردم شریف و عزیز کشورمان به بیماری کووید ۱۹ دچار شوند.

نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس تصریح کرد: اگر شهدای غیور مدافع حرم، فاطمیون، زینبیون و حیدریون نبودند، امروز نامی از آثار اسلامی در منطقه نداشتیم. شهدای مدافع‌حرم با مدیریت حاج قاسم عزیز، دشمن را کیلومترها آن طرف‌تر از مرز میهن اسلامی زمین‌گیر کردند؛ لذا در هفته دفاع مقدس اعلام می‌کنیم می‌خواهیم این نوع مدیریت و نگاه به ارزش‌ها را زنده نگه داریم و استوار مسیر این عزیزان را ادامه دهیم.

آری، این روزها هر چه داریم به برکت خون پاک شهدای عزیزی است که از جان و مال و فرزندان خود گذشتند و درس ایثار و شجاعت را به همگان آموختند که به همین جهت نیاز است نسل‌های بعدی از اهداف این آرمان‌ها و ارزش‌های مقدس انقلاب اسلامی باخبر باشند.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up