• شناسه خبر : 36811
  • تاریخ انتشار : 05 مهر 1399 - 01:01

در روزهایی که کرونا در سراسر کشور جولان می‌دهد متأسفانه در سایه بی‌توجهی‌ها و سهل‌انگاری‌ها زنگ خطر شیوع مجدد کرونا در اردبیل به صدا درآمده است.

ماسک آلودگی

در این روزهای کرونایی علی‌رغم هشدارهای مسئولین در سراسر کشور عده‌ای همچنان نگران به خطر افتادن سلامتی خود و فرزندان خود و عده‌ای هم بی‌اعتنا به مسائل بهداشتی و ضوابط ستاد مقابله با کرونا هستند و هیچ اهمیتی به این مسئله نمی‌دهند، به طوری که آمارهای مبتلایان به کرونا روز به روز در این استان در حال افزایش است و طبق اعلام سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل فقط ۷۰ درصد مردم در این استان از ماسک استفاده می‌کنند.

بی‌توجهی به هشدارها آن طور که باید عواقب خوبی را به دنبال نخواهد داشت و به راحتی می‌توان گفت که “مرگ” عزیزان و آشنایان موضوعی است که این روزها به عینه دیده و با گوش‌ها شنیده می‌شود که عمدتاً به دلیل بی‌توجهی خود مردم به موازین بهداشتی است.

متأسفانه مجموع آمارها این طور که نشان می‌دهد  به اوج موج سوم کرونا در کشور رسیده‌ایم و در این باره طبق گفته مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا میزان بیماران بسیار زیاد شده است بیمارستان‌ها پر شده‌اند به طوری که اوضاع حتی از اسفند و فروردین هم بدتر شده است.

همچنین طبق گفته رئیس کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا نیز اگر مردم بی‌خیال باشند، موج سوم کرونا سهمگین‌تر خواهد بود و شدت هر موجی از بیماری از جمله موج سوم آن کاملا به رفتار مردم در سطح جامعه وابسته است.

با توجه به اخطارها و هشدارهای جدی مسئولین در این باره این طور که مشخص است اگر مردم به سمت بی‌خیالی بروند قطعا موج سنگینی را تجربه خواهیم کرد و این مسئله در حال حاضر به سطح شناخت جامعه از بیماری بستگی دارد که از عوارض آن به خوبی آگاه است.

موضوعی که با نزدیک شدن به فصول سرد سال نگران‌کننده‌تر می‌شود، شیوع این ویروس به شکل حادتر و خطرناک‌تر است که در صورت عدم توجه مردم به این مسئله مردم را تهدید خواهد کرد و در این میان بازگشایی مدارس و در خطرگیری جان دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان نیز دربرمی‌گیرد.

رعایت موازین بهداشتی در اردبیل وضعیت مطلوبی ندارد

م.عزتی کارشناس مسائل بهداشتی و کارمند مرکز بهداشت اردبیل در این باره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: متأسفانه در اردبیل با توجه به مراجعاتی که به مراکز بهداشت می‌شود رعایت مسائل بهداشتی آن طور که باید قابل قبول نیست و به هر یک از مراجعه‌کنندگان در هنگام ورود تذکر داده می‌شود که فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

وی با اشاره به این که بیشتر مراجعه‌کنندگان نیز ماسک بر صورت ندارند گفت: علی‌رغم این که روی درب ورودی نوشته شده است بدون ماسک وارد نشوید اما همچنان برخی از افراد میانسال و کودکان بدون ماسک وارد می‌شوند که در اینباره نیز هشدار داده می‌شود.

عزتی ادامه داد: امیدواریم مردم به فکر سلامتی خود و دیگران باشند و در این زمینه با بی‌توجهی و غفلت عمل نکنند چرا که این ویروس شوخی‌بردار نیست و هر اقدامی در این زمینه می‌تواند با به خطر انداختن جان خود و دیگران به همراه باشد.

وی اظهار کرد: متأسفانه در سایه بی‌توجهی برخی از مادران باردار در دوران بارداری به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند و با این شرایط تحت مراقبت قرار می‌گیرند که این وضعیت نیز هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است.

آمار استفاده از ماسک در استان اردبیل قابل قبول نیست

شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در اینباره در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر ۳۱ بیمار جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند و در طی ۲۴ ساعت گذشته متأسفانه دو نفر به خاطر این بیماری جان خود را از دست داده‌ و ۵۲ نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

وی با اشاره به این که در این مدت ۲۵ بیمار کرونایی با بهبودی نسبی مرخص شده‌اند گفت: در حال حاضر آمار کل بهبودیافتگان این بیماری به ۶ هزار و ۶۵۸ هزار نفر رسیده است و با توجه به این که برخی از شهرستان‌های اردبیل در وضعیت قرمز قرار دارند نیاز است مردم رعایت پروتکل‌ها را نسبت به گذشته بیشتر مبنای کار قرار دهند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: استفاده از ماسک، مواد ضدعفونی کننده، رعایت فاصله اجتماعی و عدم تجمع در مراکز بسته از اهم مواردی است که امیدواریم هم‌استانی‌ها به این موارد جامه عمل بپوشانند و در حال حاضر تنها ۷۰ درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند.

حبیب‌زاده بیان کرد: در حالی که رسانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی اهمیت استفاده از ماسک را تا این اندازه در استان اطلاع‌رسانی کرده‌اند اما این آمار قابل قبول نبوده و نیاز است استفاده از ماسک به عنوان یک فرهنگ نهادینه در جامعه مبنای کار قرار گیرد.

وی اظهار کرد: در مجموع در آستانه شیوع موج سوم کرونا هستیم و امیدواریم در این زمینه مردم حواس جمع باشند و در راستای مقابله با ویروس کرونا تمام سعی و تلاش خود را به کار گیرند تا بتوانیم این ویروس را در کم‌ترین زمان ممکن مهار کنیم.

در این میان بهتر است کسانی که اعتقادی به خطرات و تهدیدهای این ویروس ندارند یک سری به بیمارستان‌های استان بزنند و از نزدیک آمار مبتلایان و وضعیت آنان را ببینند بلکه این مسئله موضوعی شد تا از خواب غفلت بیدار شوند و سهل‌انگاری و عادی‌سازی‌ها را کنار بگذارند و کمی هم به فکر سلامتی دیگران باشند که هر لحظه امکان خطر ابتلا برایشان وجود دارد.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up