• شناسه خبر : 37033
  • تاریخ انتشار : 08 مهر 1399 - 01:38

طبق گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ثبات وضعیت قرمز در برخی از شهرستان‌های اردبیل نشان از عدم توجه به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و موازین بهداشتی است.

ماسک آلودگی

متأسفانه این روزها خط قرمز کرونا چهره استان اردبیل را پوشانده و آمارهای مرگ و میر در این استان در حالی ادامه دارد که طبق گفته سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل ثبات وضعیت قرمز در برخی از شهرستان‌های اردبیل نشان از عدم توجه به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و موازین بهداشتی است.

موضوعی که علی‌رغم هشدار مسئولین در این زمینه عمدتاً خود مردم مسئول کم‌کاری هستند که با بی‌توجهی به موازین بهداشتی ماسک بی‌توجهی را بر چهره خود زده و منتظر یک آینده نامعلومی هستند و با به پشت گوش انداختن اخطارها و هشدارها شرایط بدی را ایجاد کرده‌اند.

عدم استفاده از ماسک به وفور مشاهده می‌شود، رعایت موارد بهداشتی نادیده گرفته می‌شود، مسافرت‌های آخر هفته بیشتر شده، شب‌های جمعه ترافیک گردنه حیران سرسام‌آور است و این اتفاقات در حالی رقم می‌خورد که با شیوع اپیدمی سوم کرونا مواجه هستیم که طبق گفته وزیر بهداشت افزایش قدرت سرایت بیشتری حتی به اندازه دو برابر از گذشته کشورمان را تهدید می‌کند.

در این باره طبق گفته‌های احسان مصطفوی عضو کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا افزایش فوتی‌های ناشی از کرونا در روزهای آتی دور از انتظار نیست و در حال حاضر روند افزایشی، در هر دو مورد ابتلا و مرگ در اکثر استان های کشور مشاهده می‌شود.

این محقق به این باور است که زمانی که افزایش موارد بیماری در بیماران بستری در بیمارستان ها را مشاهده می‌کنیم، انتظار می‌رود تاثیر آن بر مرگ و میر را تقریبا دو هفته‌ بعد شاهد باشیم؛ بنابراین در هفته‌های آینده‌ همچنان انتظار افزایش موارد مرگ را داریم و با توجه به این که در شرایط فعلی و با سردتر شدن هوا و افزایش حضور مردم در تجمعاتی که در محیط سربسته اتفاق می‌افتد، احتمال افزایش موارد بیماری در مقایسه با فصول گرم سال وجود دارد.

در کنار این موارد افزایش ابتلا به کرونا در استان زنگ خطر ابتلای مسئولین به این ویروس را به صدادرآورده است به طوری که برخی از مسئولان این استان هم از شیوع ویروس تاکنون به این ویروس مبتلا شده‌اند و هم‌اکنون ابتلای استاندار اردبیل هم به این بیماری گزارش شده است.

انتظار رسیدن به آغاز اپیدمی سوم کرونا را داریم

مسعود امامی‌یگانه فرماندار اردبیل در اینباره اظهار داشت: از زمان شیوع ویروس کرونا ۵۰۰ مورد اماکن متخلف که موازین بهداشتی را رعایت نمی‌کردند در شهرستان اردبیل پلمب شد.

وی با اشاره به این که عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی زمینه‌ساز این شده است که موج سوم کرونا در اردبیل آغاز شود که این مسئله نشأت گرفته از عدم استفاده از ماسک و پروتکل‌های بهداشتی است که امیدواریم با رعایت موازین بهداشتی توسط مردم ورد توجه واقع شود.

فرماندار اردبیل تصریح کرد: تأثیرات کسب و کارها و درآمدهای اقتصادی یکی از مواردی است که با شیوع اپیدمی سوم کرونا تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و در این زمینه برنامه‌ریزی شده تا در راستای مبارزه با این ویروس اقدامات لازم و اساسی انجام یابد.

امامی‌یگانه ادامه داد: در راستای مبارزه با شیوع ویروس کرونا در اردبیل ۱۶ مورد رزمایش برگزار شده و اکیپ‌های مشترک توسط دستگاه‌های ذی‌ربط در این زمینه همکاری‌های لازم را انجام داده‌اند و برخورد با اماکنی که دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کردند محقق شد.

وی اظهار کرد: انتظار ما از همشهریان استفاده صددرصدی از ماسک است که امیدواریم در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشند که در این راستا در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ضوابط مقابله با کرونا اقدامات مقابله‌ای با این ویروس تشدید خواهد شد.

ثبات وضعیت قرمز در اردبیل نشان از عدم توجه به مسائل بهداشتی

شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل نیز اظهار کرد: متأسفانه ثبات وضعیت قرمز در شهرستان‌های اردبیل و مشگین‌شهر نشان از عدم توجه به مسائل بهداشتی و نیز فاصله‌گذاری اجتماعی است به طوری که در حال حاضر جز شهرستان کوثر که وضعیت سفید دارد مابقی شهرستان‌ها در وضعیت قرمز، نارنجی و زرد هستند.

وی با اشاره به فوت ۲ بیمار کرونایی بدحال طی ۲۴ ساعت گذشته گفت: ۲۲۶ بیمار کرونایی در مراکز درمانی استان بستری هستند و ۳۶ بیمار جدید نه به دلیل این بیماری بستری شده‌اند و در مجموع ۲۲۶ نفر در مراکز درمانی استان بستری و تحت مداوا هستند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: متأسفانه ۵۳ بیمار بدحال نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و طبق آخرین آمار ۷ هزار و ۷۴۲ بیمار تاکنون در مراکز درمانی استان بستری شده و ۶۴۸ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

حبیب‌زاده ادامه داد: از مردم خواهشمندیم در راستای رعایت موازین بهداشتی همکاری‌های لازم را داشته باشند و با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی سطح شیوع این ویروس را کاهش دهند تا بتوانیم به تمامی اهداف خود در راستای مقابله با این ویروس منحوس دست یابیم.

با توجه به اینکه مسئولان به رعایت موازین بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی تأکید ویژه دارند بنابراین نیاز است بیشتر از این شرایط سخت آینده نادیده گرفته نشود و با کنار زدن ماسک بی‌توجهی واقعیت‌ها را ببینیم.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up