از شب گذشته بارش برف در ارتفاعات مشگین‌شهر و سرعین آغاز شده است و برخی از عشایر که موفق به ترک ییلاقات خود نشده بودند را غافلگیر کرد.

 

برف

 

ایل شاهسون به عنوان سومین ایل بزرگ کشور همه ساله در هفته‌های ابتدایی پاییز کوچ پاییزه خود را آغاز می‌کند که امسال با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بر این بود کوچ پاییزه عشایر از یکم مهر به مدت ده روز انجام شود ولی متاسفانه تعداد زیادی از عشایر همچنان در منطقه ساکن هستند.

از دوروز گذشته که هواشناسی بارش برف را در ارتفاعات و ییلاقات استان پیش‌بینی کرده بود، تعدادی از عشایر کوچنده که هنوز ییلاقات را ترک نکرده بودند، را دچار مشکل کرد.

بارش زودهنگام برف عشایر را غافلگیر کرد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل با بیان اینکه امسال بارش برف زود هنگام در ارتفاعات استان اردبیل باعث شد تا برخی از عشایر غافلگیر شده و با مشکلاتی در زمان کوچ برخورد کنند، اظهار داشت: برابر زمان‌بندی اعلام شده از سوی امور عشایری استان اردبیل به عشایر منطقه متاسفانه برخی از عشایر استان زمان کوچ را رعایت نمی‌کنند.

عبدالعلی‌پور بر لزوم پیشگیری از بروز حوادث در چنین مواقعی تأکید کرد و ادامه داد: عوامل مدیریت بحران، هلال احمر، اورژانس، راهداران، مدیریت بحران و … همگی در آماده باش کامل برای ارائه خدمات به مردم درصورت بروز هر گونه حادثه احتمالی هستند.

عشایر گرفتار شده در سرمای سوزناک برف نجات یافتند

رئیس هلال احمر شهرستان مشگین‌شهر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه  تعدادی از عشایر مستقر در دامنه‌های سبلان، زمان گرفتار برف شدند، افزود: این عشایر زمان کوچ از ییلاقات به قشلاقات را رعایت نکرده بودند  و در بارش برف گرفتار شدند.

شهرام ابراهیمی بیان کرد: با اطلاع‌رسانی اداره امور عشایری، دو اکیپ کوهستان هلال احمر و اداره امور عشایری در محل گرفتار شده یک خانواده عشایری حاضر شده و خودروی گرفتار شده آنان را از برف بیرون کشیده و این خانواده عشایر را از برف و سرمای سوزناک نجات دادند.

عشایر هرچه سریع‌تر ییلاقات خود را ترک کنند

فرماندار مشگین‌شهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما با بیان اینکه مهلت کوچ پاییزه از اول مهرماه به مدت ۱۰ روز تعیین شده بود، تصریح کرد: مهلت استقرار عشایر در ییلاقات منطقه حدود یک هفته قبل به اتمام رسیده، از عشایر درخواست می‌شود هر چه سریع‌تر منطقه را ترک کنند.

صمدی بیان کرد: به محض اطلاع از مسدود شدن جاده‌های عشایری گروه‌های امدادی متشکل از هلال احمر و دستگاه‌های برف‌روبی به منطقه اعزام شدند و با تلاش بی‌وقفه امدادگران تمامی عشایر کوچنده و احشام آنها نجات یافته و به مناطق  امن هدایت شدند.

وی افزود: از روز یکشنبه اغلب مناطق استان اردبیل شاهد بارش باران و در ارتفاعات سبلان برف بوده و طبق پیش‌بینی هواشناسی سامانه سرد و بارشی تا اواخر هفته در استان تداوم خواهد داشت.

نسرین آذرکیش

  پرینت

https://shahrkhan.ir/37670