• شناسه خبر : 37803
  • تاریخ انتشار : 19 مهر 1399 - 02:44

قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و حمایت بخش خصوصی مبنای کار قرار گرفته است.

پیشخوان بانک

قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری به منظور تحقق اهداف سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و حمایت بخش خصوصی مبنای کار قرار گرفته است که تاکنون خروجی‌های مثبتی نیز به دنبال داشته است.

اعطای تسهیلات اشتغال پایدار و استفاده از ظرفیت صندوق اعتباری هنر برای توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی اولویت اساسی است و در این زمینه اعطای تسهیلات طرح‌های غیردولتی در حوزه‌های مختلف با هدف تأمین سرمایه در گردش مبنای کار است.

این در حالی است که به منظور حسن اجرای این قانون و ارزیابی میزان پیشرفت کار، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است تا با به کارگیری سامانه مناسب، بر نحوه اعطای تسهیلات و اشتغال ایجادشده نظارت کند و دستگاههای اجرائی موظفند در چهارچوب اعلامی سازمان برنامه و بودجه کشور، اطلاعات مربوط به چهارچوب این نظارت را در سامانه ثبت کنند.

در این زمینه اهمیت به توسعه مناطق محروم و حاشیه‌نشین یکی از دستاوردهای تسهیلات اشتغال پایدار است که سبب مهاجرت معکوس نیز می‌شود که نیاز است در این زمینه با تمام قوا به دنبال تحقق اهداف مورد نظر باشیم و مشکلات و موانع موجود در این زمینه را برطرف کنیم.

تسهیلات اشتغال روستایی به ۳۰۰۰ طرح در اردبیل ارائه شد

قاسم رحیمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل پیش از ظهر امروز در بازدید از طرح‌های اشتغال روستایی در اردبیل اظهار داشت: با آغاز پنجمین مرحله ارائه تسهیلات اشتغال روستایی در استان اردبیل یک هزار و ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال پایدار در اردبیل ارائه می‌شود.

وی بیان کرد: ۳ هزار و ۱۵۰ میلیارد ریال تسهیلات پایدار روستایی برای سه هزار طرح روستایی در سطح استان ارائه شده است که در این زمینه یکی از شرایط ارائه تسهیلات در نظر گرفتن اهلیت دریافت کنندگان تسهیلات است که در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: ارسال ۵ هزار طرح به بانک‌های عامل برای دریافت تسهیلات توسط سامانه کارا محقق شده و در این زمینه تاکنون ۳ هزار مورد موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند و ۶۵ درصد تسهیلات اعطایی مربوط به تسهیلات جدید است.

رحیمی ادامه داد: با در نظر گرفتن اولویت‌های حوزه صنعت و گردشگری این تسهیلات به متقاضیان مشمول ارائه می‌شود که در این زمینه شرط ایجاد اشتغال داشتن بیمه تأمین اجتماعی و صندوق بیمه روستایی است که برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه مبنای کار است.

وی اظهار کرد: اهمیت به ایجاد توسعه اشتغال پایدار یکی از اولویت‌های اساسی و مهم برای تحقق اهداف سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است که درصدد هستیم با تلاش‌های همه‌جانبه در این زمینه مشکلات و موانع موجود در این زمینه را برطرف کرده و به حدأقل برسانیم.

منابع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری اردبیل تأمین می‌شود

در این باره ارژنگ عزیزی، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل در هشتمین نشست شورای هماهنگی دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل این چنین اظهار کرد: در راستای تأمین منابع تسهیلات اشتغال پایدار روستایی و عشایری در استان برنامه‌ریزی‌های لازم انجام یافته است.

وی بیان کرد: یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد وجود بیماری کرونا است که به همین منظور از طریق سیستم بانکی مدت معینی برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است و برای جلوگیری از انحراف طرح‌های روستایی بازرسی و دیوان محاسبات نظارت‌های همه‌جانبه‌ای دارند.

عزیزی ادامه داد: در راستای شناسایی سرمایه‌گذاران توانمند به دنبال ارائه تسهیلات و معرفی به بانک‌ هستیم که این مسئله به عنوان یک اولویت اساسی و مهم برای توسعه استانی مطرح است و درصدد هستیم با توسعه بخش اشتغال به اهداف خود جامه عمل بپوشانیم.

معاون استاندار اردبیل افزود: مهم‌ترین هدف ما کمک به اقتصاد و معیشت خانواده‌های روستایی است که در این زمینه مشاغل پایدار روستایی از اولویت‌های مهم و اساسی است که در دستور کار قرار گرفته است که در این زمینه تدوین برنامه‌های اساسی و منسجم مبنای کار است تا خروجی‌های مورد انتظار در این زمینه حاصل آید.

و اما کلام آخر اینکه اهمیت به برنامه‌های توسعه‌ای در روستاها و مناطق عشایری استان یک اولویت اساسی و مهم محسوب می‌شود که نیازمند حمایت‌های همه‌جانبه و مستمر است تا بتوانیم با مهاجرت معکوس شاهد رونق استان در آینده‌ای نزدیک باشیم.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up