• شناسه خبر : 37863
  • تاریخ انتشار : 20 مهر 1399 - 02:10

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت: امسال بیش از ۳۰۰ تن اناز در این شهرستان تولید شده که در مقایسه با سال قبل ۲ برابر افزایش دارد.

انار

بهبود علیزاده روز یکشنبه افزود: بیش از ۳۵ هکتار از اراضی باغی مناطق نیمه‌گرمسیری این شهرستان در بخش خورش‌رستم به کشت باغ انار اختصاص یافته که ۲۰ هکتار آن بارور بوده و با توجه به میانگین عملکرد ۱۵ تنی محصول در هر هکتار باغ انار مجموع تولید امسال انار این منطقه به بیش از ۳۰۰ تن خواهد رسید.

او با بیان اینکه در سال گذشته ۱۵۰ تن انار در این شهرستان تولید شد، دلیل کاهش تولید این میوه را نسبت به سال ماقبل آن بارش برف و تاثیر سرما و یخبندان بر سردرختی باغ‌های انار در اوایل بهار سال گذشته ذکر کرد.

وی بیشترین سهم انار تولیدی این شهرستان را ارقام شیرین ، ترش ، ملس ،ساوه و طارم ذکر کرد که در باغ‌های انار روستاهای نمهیل ، برندق ، چنارلیق ،جعفرآباد و زاویه جعفرآباد از توابع بخش خورش‌رستم این شهرستان تولید می‌شود.

علیزاده گفت: از بین روستاهای تولیدکننده انار خلخال روستای نمهیل در بخش خورش‌رستم شمالی بیشترین سطح کشت و تولید این محصول کشاورزی و باغی پرفروش را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: درخت انار نسبت به سرما حساس بوده و در دمای کمتر از ۱۲ درجه سانتی‌گراد که بیش از ۲ روز استمرار یابد تاج درخت از بین رفته و در شرایط دمایی سرد حتی ریشه درخت نیز آسیب‌دیده و از بین می‌رود.

خلخال دارای بیش از ۴۵ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی بوده که از این میزان هفت هزار و ۵۰۰ هکتار به باغ‌های میوه اختصاص یافته و میوه‌هایی همچون انار ، پسته ، زیتون و انجیر از باغ‌های میوه مناطق نیمه گرمسیری حاشیه رودخانه قزل‌اوزن در بخش خورش‌رستم تولید می‌شود.

این شهرستان در جنوب اردبیل از جمله مناطق دارای شرایط آب و هوایی متنوع برای محصولات باغی سردسیری و نیمه‌گرمسیری است که منطقه جنوبی این شهرستان از مناطق مستعد برای احداث باغ محصولات باغی مناطق نیمه‌گرمسیری از جمله انار است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up