پل قدس پروژه بزرگترین پل روگذر و شاهکار معماری قرن حاضر در استان اردبیل است که در فاز اجرایی قرار دارد و طبق بیش‌بینی های انجام یافته تا پایان سال به اتمام خواهد رسید و بار ترافیکی استان را کاهش خواهد داد.

 

پل قدس

 

گزارش: نسرین آذرکیش

پل روگذر قدس با ۳۲ هزار متر مربع عرشه جزو پروژه‌هایی با مقیاس بزرگ است که از آن بعنوان نماد معماری استان یاد می شود و جزو مطالبات اصلی مردم منطقه است که با کش و قوس‌های فراوان بالاخره اجرای آن در سال ۹۵ کلید خورد و در حال مرحله اجرایی فاز دوم قرار دارد.

این پروژه از نظر ترافیکی و هم اجتماعی برای اردبیل حائز اهمیت است اما شرایط اقتصادی و تغییرات قیمت آهن‌آلات شرایط اجرایی پروژه را با مشکلاتی مواجه کرده بود اما برخی‌ها بی توجه به این مشکلات خواستار تعجیل در اتمام این پروژه بودند.

تامین اعتبارات مورد نیاز از مهمترین نیازهای پروژه می ‌باشد که پل قدس در این میان با عدم اعتبار لازم برخوردار بود و عملیات اجرایی آن به کندی پیش می رفت اما با تدابیر ویژه شهرداری امسال این اعتبار تامین شد و پروژه با شتاب هرچه بیشتر بسوی اتمام پیش می‌رود.

با حضور در محل احداث پروژه نیز این پیشرفت به وضوح به چشم می خورد و میتوان گفت که در این سال‌ها نیز با کمبود اعتبارات دولت در احداث پل قدس آبروداری کرده است.

بیش از ۸۵درصد مصالح مورد نیاز پل قدس تامین شد

شهردار اردبیل که در این سال‌ها تمامی اتهامات عقب ماندگی پل قدس را به دوش می‌کشید اما با سکوت پروژه را پیش می برد اکنون با بیان اینکه با پیگیری‌هایی استاندار اردبیل و تامین منابع مالی دولتی بیش از ۸۵درصد مصالح مورد نیاز تامین شده است خبری امیدوار کننده به مردم داد و افزود: تا با پایان این پروژه بیش از ۸۰ درصد گره‌ها و مشکلات ترافیکی محور ایستگاه سرعین و خیابان‌های منتهی به میدان قدس اردبیل برطرف خواهد شد.

حمید لطف‌اللهیان با بیان اینکه عزم خود را جزم کردیم تا پایان سال ۹۹ این پروژه تکمیل و به بهره برداری برسد، افزود: فعالیت در فاز‌های a.b.c شدت گرفته و تنها اجرای فاز c پروژه در زمستان اجرا می‌شود که بدون پایه ۵۰ متر دهنه دارد و سخت‌ترین قسمت است که امیدواریم با همت مسئولین امر بتوانیم این سختی را نیز پشت سربگذاریم و با تکمیل این پل تا پایان سال از بار ترافیکی استان کم کنیم.

حمید لطف اللهیان

وی با عذرخواهی از شهروندان به خاطر تاخیر و تعلل در تکمیل این پروژه گفت: مردم به عینه کار عمرانی مداوم و خستگی‌ناپذیر را از سوی پیمانکاران و عوامل اجرایی شاهد هستند ولی با توجه به ترافیک بوجود آمده در شهر دچار مشکلاتی شده‌اند که از این بابت عذرخواهی می‌کنیم اما پس از افتتاح این پروژه نه تنها عبور و مرور مردم در این محدوده شهری بهبود خواهد یافت بلکه تسریع و تسهیل روند ترافیک را نیز شاهد خواهیم بود.

خوشحال هستیم به رغم فرازونشیب‌های مختلف پل قدس دوباره فعال شده است

عضو شورای شهر اردبیل نیز با بیان اینکه خوشحال هستیم به رغم فرازونشیب‌های مختلف پل قدس دوباره فعال شده است، گفت: به صورت تخمینی برای تکمیل پل قدس ۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است و این پروژه هم اکنون بیش از ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در هفته‌های باقیمانده از سال ۹۹ باید این پروژه تعیین تکلیف شود.

حسین افسانه

حسین افسانه گفت: براساس برنامه زمان‌بندی پروژه پل قدس و عملیات اجرایی آن در فازهای مختلف در حال انجام است که امیدواریم با تلاش شبانه‌روزی و در تمام جبهه‌های کاری این پروژه را در مدت زمان تعیین شده تا پایان سال به بهره‌برداری برسانیم.

این پروژه عظیم که از چند سال پیش در شهر اردبیل شروع به ساخت شده است با شرایط سخت اقتصادی روبرو شده بود بطوریکه در ۲ سال اخیر هزینه‌های این پروژه تا ۲ برابر افزایش یافته و با تاخیر و تعلل در عملیات اجرایی دست و پنجه نرم می‌کرد که اکنون با تامین اعتبار و همت شهرداری سرعت بیشتری گرفته و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال بخش اصلی این پروژه آماده بهره‌برداری شود.

 

  پرینت

https://shahrkhan.ir/37876