• شناسه خبر : 38004
  • تاریخ انتشار : 22 مهر 1399 - 10:18

نشست نایب رئیس مجلس با بزرگان عشایر شاهسون اردبیل به منظور حل و فصل مشکلات آنها پیرامون تغییر کاربری اراضی اطراف سد خداآفرین از دیمی به آبی برگزار شد.

گاو عشایر

نشست نایب رئیس مجلس با بزرگان عشایر شاهسون اردبیل امروز (دوشنبه، ۲۱ مهرماه) به منظور حل و فصل مشکلات آنها پیرامون تغییر کاربری اراضی اطراف سد خداآفرین از دیمی به آبی برگزار شد.

در این نشست مسئولان مربوطه اعم از قاسم تقی‌زاده خامسی معاون وزیر نیرو، علیرضا اورنگی رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اکبر بهنام‌جو استاندار اردبیل و مسئولانی از سازمان امور اراضی، سازمان جنگل‌ها و مراتع طبیعی، سازمان امور عشایری، استانداری اردبیل حضور داشتند.

در ابتدای این نشست علی نیکزاد که ریاست این نشست را برعهده داشت، به تغییر کاربری اراضی پیرامون سد خداآفرین از آبی به دیمی به عنوان مشکل عشایر شاهسون اردبیل اشاره کرد و از بزرگان عشایر حاضر در این نشست خواست تا به بیان مطالباتشان بپردازند.

در ادامه یکی از بزرگان عشایر شاهسون به نمایندگی از طرف سایرین به اعطای سند یا اجاره به شرط تملیک برای این اراضی، تغییر عرف محل از ۶ هکتار بر مبنای قانون و متناسب با تورم کنونی، تعیین تکلیف فرزندان تحصیلکرده عشایر برای بهره‌مندی از اراضی در اختیار آنها بعد از فوت پدر، ضرورت بهره‌مندی فرزندان دختر از این اراضی به عنوان ارثیه، تعیین تکلیف دام عشایر و اراضی در داخل هر تعاونی و نگهداری ادوات و سیستم‌های آبیاری و اختصاص آب به هر تعاونی برای یک تا دو بار کشت به عنوان مطالبات این قشر یاد کرد.

در ادامه این نشست مسئولان مربوطه هر کدام در خصوص مطالبات مطرح شده از سوی عشایر توضیحاتی را ارائه دادند و در پایان نیکزاد به مصوبات  این نشست اشاره کرد.

بر اساس تأکید نایب رئیس مجلس شورای اسلامی قرار شد شورای هیأت ۷ نفره استان اردبیل تشکیل جلسه داده و امکان افزایش سطح واگذاری (عرف هر خانوار) را بررسی و نتیجه را اعلام کند. این واگذاری صرفاً برای افرادی است که دارای پروانه چرا دام و مشمول طرح مرتع‌داری قرار دارند بنابراین استانداری اردبیل در این زمینه از سوی سازمان امور اراضی از اختیار لازم برای تصمیم‌گیری برخوردار خواهد بود.

نیکزاد افزود: قرارداد اجاره این اراضی به صورت ۱۰ ساله و با مبلغ مقطوع ثابت در ابتدای قرارداد خواهد بود و در صورت فوت مستأجر بهره‌برداری از این اراضی جهت انتفاع از اراضی در اختیار وراث خواهد بود، همچنین هزینه انشعاب آب مبلغ ۳۵۰ میلیون ریال برای هر هکتار است و برای عشایر ۷۰ درصد تخفیف در نظر گرفته خواهد شد و ۳۰ درصد باقی مانده به صورت اقساط ۱۵ ساله بدون سود پرداخت خواهد شد ضمن اینکه سازمان امور عشایری نیز نسبت به تأمین آب شرب عشایر باید اقدام لازم را انجام دهد.

وی تصریح کرد: آب لازم برای صد درصد کشت اول و ۲۰ درصد کشت دوم در اختیار عشایر قرار می‌گیرد و نگهداری تأسیسات آب که توسط وزارت نیرو احداث شده است، بر عهده این وزارتخانه است. همچنین اراضی باقی مانده از پایاب سد خداآفرین که امکان تأمین آب و آبی شدن عرصه ندارند کما فی‌السابق به صورت مرتع و منابع ملی در اختیار بهره برداران ذی‌حق قرار می‌گیرد.

نایب رئیس مجلس یادآور شد: کمیته پالایش استان اردبیل به صاحبان پروانه چرای دام و طرح مرتع‌داری بدون اعمال استثنا کارمند بودن زمین خواهد داد و تشخیص افراد واجد شرایط در این زمینه با این کمیته خواهد بود.

در پایان بزرگان عشایر حاضر در این نشست از نایب رئیس مجلس شورای اسلامی خواستند تا بعد از این کلمه عشایر در کنار تمام مواد قوانین مصوب که در آنها نام روستا و مناطق محروم ذکر شد، لحاظ شود تا آنها بتوانند از امتیازات این بخش نیز بهره‌مند شوند  که با موافقت نیکزاد روبه‌رو شد./

پایان پیامدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up