• شناسه خبر : 38070
  • تاریخ انتشار : 23 مهر 1399 - 02:43

این روزها استان اردبیل علی‌رغم هشدارها و اطلاع‌رسانی‌ها شرایط نگران‌کننده‌ای را برای خود رقم زده است به طوری که هیچ شهرستانی در اردبیل وضعیت سفید ندارد و وقوع شرایط بحرانی‌تر دور از انتظار نیست.

بیمار کرونا

همان طور که این روزها مشخص است کرونا و نقاب قرمز بر چهره اردبیل همچنان دنباله‌دار است و همان طور که هشدار و تأکیدات مسئولان بهداشتی استان  خبر می‌دهد یک وضعیت بحرانی برای هفته‌ها و ماه‌های آینده‌ پیش روی ما است که متأسفانه در سایه بی‌توجهی خیل عظیم استان قابل دور از انتظار نیست.

موضوعی که این روزها با آن روبه‌رو هستیم وضعیت صعودی ابتلایان به بیماری منحوس کرونا در استان اردبیل است که باعث شده تا هیچ شهرستانی با وضعیت سفید باقی نمانده باشد و اردبیل با وضعیت هشدار همچنان در خط اول اخبار حوادث و کرونا جا خوش کند.

اطلاع‌رسانی‌ها و تبلیغات در خط مقابله با این ویروس آن طور که مشخص است هنوز آنچنان که باید و شاید نوانسته در بین مردم اثرگذار باشد و متأسفانه به شرایطی رسیده‌ایم که با یک جماعتی بی‌خیال روبه‌رو هستیم که در سطح شهر بدون هیچ اهمیتی به استفاده از ماسک و دستکش از یک نقطه شهر به نقطه دیگر در حال تردد هستند.

نادیده گرفتن واقعیت‌ها این روزها مسئله‌ای است که مسئولین استانی را نگران کرده است تا با تشدید اعمال محدودیت‌ها شاید بتوان وضعیت را کمی بهتر ساخت و از شرایط بحرانی امروزی خارج شد، البته به شرطی که مردم همکاری کنند و دست از بی‌توجهی به هشدارها بردارند.

شرایط این روزها را می‌توان با به گل خودی در دقیقه ۹۰ مشابهت داد که متأسفانه مردم اردبیل نیز در این زمینه بی‌تقصیر نبودند و خیلی زود اراده و عزم خود را برای مقابله با وضعیت موجود سست کردند تا هم‌اکنون به این روز افتادیم.

اما حالا هم دیر نشده و اگر حتی هر نفر به اندازه حتی ناچیز در امر مبارزه با کرونا ورود پیدا کنند می‌توان آینده‌ای روشن را مجسم کرد که برای استان اردبیل بسیار نتیجه‌بخش و مثمرثمر خواهد بود.

بسیاری از مردم اردبیل استفاده از ماسک را فراموش کرده‌اند

در اینباره به گفت‌وگو با یکی از شهروندان اردبیلی پرداختیم که می‌گوید: متأسفانه این روزها وضعیت مرکز شهر با ترافیک و جمعیت بالا کاملاً مشهود است که بسیاری‌ها استفاده از ماسک و دستکش را فراموش کرده‌اند و به مسائل بهداشتی بی‌توجهی می‌کنند.

این شهروند ادامه می‌دهد: شرایط اتوبوس‌های شهری، تاکسی‌ها، غذاخوری‌ها، مطب‌ها و اماکن عمومی هم تعریفی ندارد و متأسفانه حتی زمانی که وارد اداره‌ای هم می‌شوی می‌بینی از ماسک آن طور که باید استفاده نشده است و این مشکل در حال حاضر به یک معضل جدی تبدیل شده است.

وی ادامه می‌دهد: برخی از افراد هزینه تهیه ماسک و نیز مواد بهداشتی را ندارند که این مسئله را نیز باید در نظر گرفت چرا که این افراد ساکن در حواشی شهر و جزو مناطق کم‌برخوردار محسوب می‌شوند که شاید هزینه مایحتاج زندگی برایشان مقدور نباشد که نیاز است در این زمینه حمایت‌های لازم و همه‌جانبه از طریق مسئولین مبنای کار باشد.

شهرستانی با وضعیت سفید در اردبیل نداریم

شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اردبیل اظهار داشت: متأسفانه شهرستانی در اردبیل نداریم که وضعیت سفید داشته باشد و تداوم خط قرمز بر شهرستان‌های اردبیل و مشگین‌شهر نشان دهند بی‌توجهی به مسائل بهداشتی و استفاده از ماسک است.

وی بیان کرد: مجموعه بهداشتی و درمانی استان اردبیل از زمان شیوع کرونا در استان اردبیل تاکنون اطلاع‌رسانی‌های لازم را به صورت مستمر و مداوم انجام می‌دهد و در این زمینه برخی مسئولین نیز همکاری‌های لازم را دارند اما نیاز است خود مردم نیز با ما همکاری کنند تا برای مقابله با اپیدمی‌های بعدی آمادگی لازم را داشته باشیم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته متأسفانه ۴ فوتی ابتلا به کرونا در اردبیل ثبت شده و ۳۶ بیمار جدید نیز در مراکز درمانی استان بستری شده‌اند و از مجموع ۲۴۷ نفر بستری شده در مراکز درمانی استان ۵۹ بیمار بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند.

حبیب‌زاده ادامه داد: کل بهبود یافتگان کرونایی در استان اردبیل تاکنون به ۷ هزار و ۲۷۲ نفر رسیده است که امیدواریم این افراد همکاری‌های لازم را برای اهدای پلاسمای خود برای بهبود بیماران مبتلا داشته باشند تا بتوانیم در این زمینه روش‌هعی مؤثری را شاهد باشیم.

وی گفت: زنجیره این ویروس تمام شدنی نیست مگر با همکاری و عزم همه‌جانبه مردم که امیدواریم با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت موازین بهداشتی در این زمینه عمل شود تا بتوانیم شرایط مناسبی را در استان فراهم کنیم.

شاید با هر اقدام هر چند کوچک و ناچیز بتوانیم جان یک همنوع خود را نجات دهیم؛ کار سختی نیست فقط کمی همت می‌خواهد و همدری که چطور خانواده‌های داغدار از نبود عزیزانشان رنج و عذاب می‌کشند و برخی‌ها که  مرتکب اشتباه بی‌توجهی شده‌اند درس عبرتی برای دیگران باشند.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up