• شناسه خبر : 38109
  • تاریخ انتشار : 24 مهر 1399 - 02:07

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ظرفیت تولید محصولات کشاورزی استان به میزان ۴.۵ میلیون تن ایده‌آل‌ترین رقم تولید را داراست.

مزرعه کشاورزی

خلیل نیکشاد ظهر امروز به مناسبت روز جهانی غذا در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  همه ساله ۱۶ اکتبر مصادف با روز جهاد غذا در تقویم‌های بین‌المللی به عنوان روز جهانی غذا شناخته می‌شود و در سطح وزارت جهاد کشاورزی در سراسر کشور با شعار محصولات گواهی شده ضامن سلامت و ایمنی غذایی در راستای تبیین اهمیت و جایگاه امنیت غذایی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی امسال در حال برگزاری است.

وی بیان کرد: خوشبختانه در استان اردبیل به عنوان قطب کشاورزی کشور که ۴ درصد محصولات کشاورزی کشور در این استان تولید می‌شود زمینه‌های بسیار مناسبی برای ارتقاء کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی که محور غذایی انسانهاست مهیا است.

نیکشاد منابع آب و خاک را تنها بستر تهیه غذا در حوزه کشاورزی از مهمترین شاخص‌های تولید دانست و افزود: عزیت و استقلال کشورها در سایه خودکفایی در تولیدات غذایی است که به حول و قوه الهی در حال حاضر بیش از ۸۰ درصد مایحتاج غذایی در داخل کشور تولید می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل با اشاره به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی استان به میزان ۴ و نیم میلیون تن که ایده آل ترین رقم تولید است گفت: در تولید بذور محصولات استراتژیک این استان ویترین بذرکشوری است کما اینکه در ذرت بذری ۹۵ درصد از نیاز بذری کشور و ۱۰۰ درصد بذر چغندرقند در این استان تامین می‌شود.

نیکشاد ادامه داد: با تولید بیش از ۸۵۰ هزار تن محصول سیب زمینی جزو ۱۰ استان برتر کشور قرار گرفته‌ایم و برای ترسیم افق‌های روشنی از تولیدات کشاورزی سند راهبردی کشاورزی تنظیم و تبیین شده است که به زودی توسط مقام عالی استان رونمایی خواهد شد که در آن جزئیات مربوط به تمامی بخش های کشاورزی به تفصیل برنامه‌ریزی شده است.

وی اظهار کرد: امیدواریم همگام با شعار جهانی که ترسیم و تامین نیاز آیندگان در گرو اقدامات کنونی است بیش از پیش همسویی کنیم و همواره در راستای  ابلاغ سیاست‌های مقام معظم رهبری بویژه در زمینه امنیت غذایی و کشاوزری توجه ویژه به برنامه ششم توسعه همکاری نهادهای قانونگذار و سازمانهای متولی امنیت غذایی توسعه پایدار کشاورزی ارتقای سواد تغذیه جامعه و دسترسی مردم به خدمات بهداشتی و مراقبت های تغذیه‌ای برای رفع گرسنگی و ارتقاء غذا و تغذیه ضروری است ، جدی و جدی‌تر باشیم.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up