• شناسه خبر : 38393
  • تاریخ انتشار : 28 مهر 1399 - 12:02

آمار عجیب و غریب و غیرقابل باور مبتلایان به کرونا در استان اردبیل در حالی تداوم دارد که این بیماری دیگر جدی گرفته نمی‌شود و برای مردم به موضوعی بی‌اهمیت تبدیل شده است.

مبلمان شهری

این روزها قلم‌ها هم از ارائه آمار مرگ و میر فوتی‌های ناشی از کرونا خسته شده‌اند، ادامه روزهای طاقت‌فرسا در پی خط قرمز کرونا بر چهره استان اردبیل شرایط سخت ولی ظاهراً ساده‌ای را در پیش روی مردم قرار داده است که با جدی نگرفتن آن بی‌توجهی به این مسئله مهم را پشت گوش می‌اندازند.

مسافرت‌های بی‌دلیل، برگزاری مراسمات و تجمع‌ها و حضور در بازار و مراکز تفریحی و پارک‌ها، حضور در اغذیه‌فروشی‌ها و رستوران‌ها دیگر موضوعی نیست که بتوان کتمان کرد و مردم هم برای انجام این کارها بی‌رغبت نیستند علی‌رغم این که می‌دانند چه خطراتی در کمینشان است.

این روزها را نمی‌توان با روزهای نخست شیوع کرونا در این استان مقایسه کرد که مردم تا چه اندازه در این زمینه مقید به رعایت ضوابط ستاد مقابله با کرونا بودند و تمام هم و غم آنان مقابله با این ویروس منحوس بود اما این روزها اردبیل ورق‌های تازه‌ای را با بی‌توجهی‌ها رقم می‌زند.

روزهایی که دیگر ماسک بی‌معنی است، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی بی‌ارزش است، حضور در تجمع‌ها و مراسمات برای مردم بسیار مهم است و بهتر است بگوییم این روزها دیگر هیچ کسی نه به فکر خود است نه دیگران و مردم دارند خود را برای روزهای سخت‌تر آماده می‌کنند.

روزهایی که مردم نه سلاحی دارند و نه پشتکاری که در برابر این ویروس مقاومت کنند و فقط می‌خواهند در این روزها هر طور که دوست دارند زندگی کنند و عواقب و سرانجام این کارها هیچ معنی و مفهومی برای آنان ندارد تا بخواهند ذره‌ای در برابر این ویروس قد علم کنند.

مردم به هشدارهای پزشکان بی‌توجهند

شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل در این باره در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر تعداد مبتلایان به طور میانگین از تعداد مرخص‌شدگان بیشتر است و متأسفانه مردم به هشدارهای مسئولان و پزشکان توجه آنچنانی ندارند.

وی با اشاره به این که قطع زنجیره ویروس کرونا به تنهایی از پس پزشکان و کادر درمان برنمی‌آید افزود: نیاز است در این زمینه مردم نیز همکاری‌های لازم را داشته باشند تا بتوانیم هر چه سریع‌تر در راستای کاهش این بیماری اقدام کرده و برای روزهای بدون کرونایی امیدوار شویم.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل بیان کرد: استفاده از ماسک و رعایت موازین بهداشتی همچنان یکی از موارد مهم مبارزه با این ویروس منحوس است و از مردم انتظار داریم در این زمینه همکاری‌های لازم را داشته باشند و مسئولین نیز در راستای فرهنگ‌سازی اقدامات لازم را انجام دهند.

حبیب‌زاده ادامه داد: کم‌ترین کوتاهی‌ها در این زمینه جبران‌ناپذیر است و بازی با جان و سلامتی خود و دیگران به هیچ عنوان شوخی‌بردار نیست که به همین منظور از مردم انتظار داریم در این زمینه به هشدارهای ارائه شده اهتمام جدی داشته باشند.

مبارزه با این ویروس منحوس سخت است اما غیرممکن نیست فقط نیاز به مشارکت همگانی و توجه به هشدارهای بهداشتی دارد، پس بهتر است نقاب بی‌توجهی را از روی چهره برداشته و واقعیت‌ها را آن طور که هست ببینیم و برای سلامتی جان خود و دیگران این همه غفلت نکنیم تا خیلی دیر شود که دیگر نتوان کاری انجام داد.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up