• شناسه خبر : 38533
  • تاریخ انتشار : 30 مهر 1399 - 02:30

با پیگیری‌های به عمل آمده در ارتباط با لزوم رفع مشکلات سیب‌زمینی‌کاران سرانجام قیمت این محصول در استان اردبیل روبه افزایش است و سیب‌زمینی‌کاران در…

سیب زمینی

با پیگیری‌های به عمل آمده در ارتباط با لزوم رفع مشکلات سیب‌زمینی‌کاران سرانجام قیمت این محصول در استان اردبیل روبه افزایش است و سیب‌زمینی‌کاران در این زمینه لبخند رضایت بر لب دارند و  از شرایط فعلی خرسند و راضی هستند.

یکی از مطالبات سیب‌زمینی‌کاران رفع مشکلات و موانع صادرات بود تا محصول  تولیدی که یک سال تمام برای آن وقت و هزینه کرده‌اند در دستشان نماند و بتوانند با قیمت مناسب و سودده آن را به فروش برسانند که در این زمینه اطلاع‌رسانی‌های لازم در ارتباط با نارضایتی این قشر به گوش مسئولین رسید و سرانجام با برنامه‌ریزی‌های انجام یافته مشکلات این قشر تا حدودی برطرف شده است.

صادرات سیب‌زمینی اردبیل روزانه انجام می‌شود

به گفته اکبر بهنامجو استاندار اردبیل در ارتباط با رفع مشکلات سیب‌زمینی‌کاران، با تلاش و پیگیری همه متولیان امر صادرات سیب‌زمینی روزانه از گمرکات استان و سایر نقاط کشور به کشورهای همسایه انجام می‌شود و بحث ارزیابی قیمت صادراتی کاهش یافته و از ۱۲هزار تومان بسیار پایین تر رسیده و نزدیک ۱۰ درصد اعلام شده و انگیزه خوبی برای کشاورزان ایجاد کرده است.

این مسئول ادامه می‌دهد: باید بازار صادراتی بهتر از این وضعیت باشد چرا که قیمت فروش سیب‌زمینی برای کشاورزان که تلاش زیادی برای تولید انجام می دهند نیست باید دست دلالان از صادرات و خرید ارزان محصولات کشاورزی کوتاه شود و تجار قابل اعتماد برای صادرات محصولات وارد عرصه شوند.

رسیدگی به مشکلات و خواسته‌های بحق کشاورزان اردبیلی تنها راهی است که می‌تواند رغبت آنان را برای ادامه کار نشان دهد و در این میان نیاز است تا پای سودجویان و دلالانی که با هر بهانه‌ای سعی در دست‌اندازی به مال دیگران دارند از وسط قطع شود و نباید این فرصت به آنان داده شود که از زحمات کشاورزان سودجویی کرده و به نفع خود کار کنند.

باید این مهم را در نظر داشت که کشاورزان جزو اقشار مهم و زحمتکش جامعه محسوب می‌شوند و در تولید کشور نقش اساسی ایفا می‌کنند، بنابراین نیاز است برنامه‌های حمایتی از کشاورزان به صورت مستمر ادامه داشته باشد تا رغبتی مضاعف در بین آنان ایجاد شود.

صادرات کالا در اردبیل عادی‌سازی می‌شود

در این باره حسین پیرمؤذن رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل نیز در گفت‌وگو با خبرنگاران در اردبیل با اشاره به پیگیری‌های انجام یافته مبنی بر رفع مشکلات صادرکنندگان گفت: در راستای عادی‌سازی صادرات کالا در این استان اقدامات مناسبی انجام داده‌ایم.

وی با اشاره به این که مشکلات تمامی کارت‌های بازرگانی تعلیق شده نیز برطرف‌سازی شده است بیان کرد: تمام تلاش و اهتمام ما حمایت از بخش صادرات و نیز تسریع در روند اجرایی آن است که در این زمینه اقدامات لازم انجام یافته است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل ادامه داد: هیچ مشکلی در صادرات استان وجود ندارد و هم‌اکنون محصولات تولیدی استان به خصوص سیب‌زمینی به کشورهای همجوار همچون افغانستان، پاکستان، ترکیه، آذربایجان و آسیای میانه صادر می‌شود.

پیرمؤذن با نوید برطرف شدن موانع صادرات سیب‌زمینی نیز گفت: در حال حاضر قیمت مناسبی برای عرضه این محصول در بین سیب‌زمینی‌کاران دیده می‌شود و مشکلی در عرضه و تقاضای این محصول نداریم و در تلاش هستیم مشکلات باقی مانده را نیز در اسرع وقت برطرف کنیم.

خوشبختانه سرانجام مشکلات سیب‌زمینی‌کاران اردبیل که از سر عصبانیت و ناراحتی حاضر به برداشت محصولات خود نبودند تا حدود قابل توجهی برطرف شد که در این ارتباط نیاز است مسئولان استان و دولتمردان قبل از ضرر و زیان به کشاورزان تمهیدات اساسی بیندیشند تا مشکلات این چنینی پیش نیاید.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up