• شناسه خبر : 38616
  • تاریخ انتشار : 01 آبان 1399 - 09:32

دمای اردبیل که بیشینه آن دیروز به ۲۶ درجه بالای صفر رسیده بود با رخنه زبانه هوای پرفشار عرض‌های بالاتر در شامگاه چهارشنبه به هشت…

هواشناسی

دمای اردبیل که بیشینه آن دیروز به ۲۶ درجه بالای صفر رسیده بود با رخنه زبانه هوای پرفشار عرض‌های بالاتر در شامگاه چهارشنبه به هشت درجه بالای صفر کاهش یافته است.

وزش باد سرد با بیشینه سرعت ۵۳ کیلومتر در ساعت از جانب شمال شرق که امواجی از ابرهای کم ارتفاع را به دامنه کوه ۴۸۱۱ متری سبلان در غرب اردبیل می راند چهره این شهرستان را به شکل واقعی پاییزی کرده است.

این ناوه از رطوبت و فرود مناسب برخوردار نیست و فقط در نوار شرقی استان اردبیل و بلندی منتهی به گیلان سبب بارش باران و در ارتفاعات ریزش برف شده و در دشت اردبیل نیز گاهی با باران ریزه همراه است.

از شهرستانهای نیر ، نمین ، سرعین ، مشگین شهر و خلخال نیز استقرار هوای سرد و مه آلود گزارش شده و آسمان در جلگه گرمسیر مغان در شمال استان اردبیل نیز ابری است.

براساس پیش بینی هواشناسی از فردا پنجشنبه بارش‌ها در منطقه بطور کلی متوقف می‌شوند ولی هوای سرد و گاهی مه آلود همراه با وزش باد تا شنبه ماندگار خواهد بود.

به نظر می رسد در صورت تثبیت الگوی کنونی طی هفته دوم آبان ساکنان استان اردبیل شاهد هوای سرد و ناپایدار شده و نخستین برف پاییز امسال را در نقاط سردسیر این استان تجربه کنند.

اردبیل به خاطر موقعیت خاص جغرافیایی هوای بسیار متغیر دارد. در سال های معمول هوا از مهر ماه در منطقه به سردی گراییده و از دهه دوم آبان امکان بارش برف در منطقه هست. امسال برخلاف معمول هوای اردبیل از اواخر مرداد در چندین نوبت پی در پی با نفوذ توده هوای سرد و ناپایدار بطور محسوس سرد و گاهی بارانی شده به گونه ای که ساکنان منطقه را از حدود یک ماه زودتر به استفاده از بخاری و لوازم گرمایشی واداشته است.

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up