• شناسه خبر : 38737
  • تاریخ انتشار : 02 آبان 1399 - 03:42

برای اولین بار و به عنوان پایلوت کشوری با هدف حمایت از روستاییان و کشاورزان طرح نهضت توسعه بیمه اجتماعی در روستای باروق اردبیل آغاز به کار کرد.

 

 

آبیاری مزارع کشاورزی

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر تصریح کرد: این طرح به دنبال جذب مشارکت تمامی نهادهای خدمات رسان برای روستاییان و عشایر و تحت پوشش قرار دادن روستاییان است.

رضا عبداللهی با اشاره به اینکه توسعه بیمه اجتماعی به عنوان یکی از برنامه‌های راهبردی استان اعلام شده است ابراز امیدواری کرد: با توجه به جمعیت قابل توجه روستاییان در اردبیل، با اجرای این طرح بخش عمده‌ای از روستاییان فاقد بیمه تحت پوشش قرار گیرند‌.

وی با بیان اینکه تاکنون ۱۸۱ هزار نفر در سطح استان به عنوان جامعه هدف پوشش بیمه روستایی شناسایی شده است: اضافه کرد از این میزان ۵۸ هزار و ۵۰۰ نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند که ۱۱ درصد بیشتر از میانگین کشوری را نشان می دهد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان اردبیل با اشاره به پرداخت مستمری به ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در استان ادامه داد: بیمه اجتماعی درسه بخش بازنشستگی، از کار افتادگی و فوت شدگان خدمات ارائه می‌دهد.

وی با اذعان به اینکه تا کنون ۱۲۲ هزار و پانصد نفر در استان عضو هیچ صندوقی نیستند، ابراز امیدواری کرد: با اجرای نهضت توسعه بیمه اجتماعی بخش مهمی از دغدغه پوشش بیمه روستاییان مرتفع شود.

عبداللهی متذکر شد: این طرح با شعار 《 روستاها را باید آباد سازیم 》در حال اجراست چراکه معتقدیم تا زمانی که روستاها آباد نشده‌اند، شاهد توسعه پایدار نخواهیم بود.

وی افزود: روستا کانون تولید و تلاش است و توجه به توسعه روستا به منزله توجه به توسعه پایدار در مناطق بوده و می تواند مانع از مهاجرت روستاییان شده و بسیاری از دغدغه های معیشتی آنها را رفع کند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان روستاییان و عشایر استان اردبیل با اشاره به اینکه رقم سالانه حق بیمه از ۳۳۰ هزار تومان تا ۸۴۰ هزار تومان است اضافه کرد: این در حالی است که میزان پرداخت مستمری ماهانه بیش از بیمه سالانه بوده و حق بیمه به صورت سالانه و مستمری به صورت ماهانه پرداخت می شود.

وی گفت: محدوده سنی پوشش ۱۸ تا ۵۰ سال است و در وضعیت فعلی هیچ محدودیت مالی برای پوشش بیمه روستاییان نداریم و کافیست مشارکت روستاییان افزایش یابد تا بتوانیم جامعه تحت پوشش را افزایش دهیم.

به گفته عبداللهی در طرح نهضت بیمه تمامی ظرفیت ها از جمله فرمانداران، دهیاران و شهرداران شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در قالب تفاهم نامه هایی به کار گرفته می شود تا بتوانیم با همکاری نهادهای دیگر روستاییان را تشویق و ترغیب به استفاده از بیمه کنیم.

وی به فعالیت ۷۸ کارگزاری بیمه در سطح استان اشاره کرد و گفت: البته با تجمیع کارگزاریها و تمرکز در مراکز بخش ها تعداد کارگزاری‌های فعال به ۴۵ مورد رسیده است و به زودی در پنج شهر با جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر نیز کارگزاری های ایجاد می شود.

وی همچنین درخصوص انتقال بیمه تامین اجتماعی به صندوق بیمه روستایی نیز افزود: این مهم با جدیت در حال اجراست و امیدواریم به زودی مشکلات انتقال بیمه رفع شود.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up