• شناسه خبر : 38806
  • تاریخ انتشار : 03 آبان 1399 - 09:49

نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس گفت: اجرای طرح ییلاق‌گردی پزشکان و معاینه و درمان جمعیت عشایری در محل سکونت از جمله طرح‌های…

زن عشایر

نماینده مردم شهرستان‌های خلخال و کوثر در مجلس گفت: اجرای طرح ییلاق‌گردی پزشکان و معاینه و درمان جمعیت عشایری در محل سکونت از جمله طرح‌های پیشنهادی نمایندگان مجلس بوده و برای اجرایی شدن آن تلاش می‌شود.

سید غنی نظری روز شنبه در جلسه بررسی مسایل و مشکلات عشایر شهرستان خلخال با اشاره به دور بودن مسافت ییلاقات در فصل بهار و تابستان و عدم دسترسی اهالی در موقع نیاز به پزشک و مشکلات موجود در راه‌ها افزود: در این راستا طرح ییلاق‌گردی پزشکان در مناطق عشایری استان برای رفاه حال عشایر  پیگیری خواهد شد.

وی همچنین با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین خواسته عشایر شهرستان‌های خلخال و کوثر عدم پرداخت مطالبات بیمه و خسارات آن از سوی صندوق بیمه محصولات کشاورزی است، اظهار کرد: پیگیری این موضوع نیز در اولویت قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۵۰ درصد از حق بیمه دام عشایر از سوی منابع مالی دولت تامین می‌شود ولی بیمه در پرداخت خسارات وارده به دام سخت‌گیری می‌کند، اضافه کرد: اداره کل امور عشایری استان باید در پرداخت خسارات وارده به عشایر از سوی صندوق بیمه کشاورزی بیش از پیش تلاش کند.

نظری خواستار توزیع نهاده‌های دامی به‌صورت عادلانه و مستمر در مناطق عشایر نشین استان اردبیل به خصوص عشایر مناطق خلخال و کوثر شد و گفت: جمعیت عشایری ساکن در ییلاقات و قشلاقات استان همه برابر بوده و به نسبت جمعیت دام خود به صورت مساوی باید نهاده‌های دامی یارانه‌دار دریافت کنند.
نماینده مردم خلخال وکوثر در مجلس  با اشاره به وجود مشکل کمبود آب شرب در ییلاقات، قشلاق‌ها و روستاهای عشایرنشین منطقه خلخال اظهار داشت: تامین برق و آب شرب لازم برای عشایر مهم و حیاتی‌تر است و توزیع پنل خورشیدی و تانکر آب در مناطق عشایری به صورت منظم  از سوی اداره کل امور عشایری استان اردبیل باید تدوام یابد.

وی با توجه به کوهستانی  وصعب العبور بودن راه های عشایری منطه گفت: آرد عشایری برای مصرف نان خانوار عشایر نیز  یکی از نیازهای اصلی بوده و اداره کل امور عشایری مکلف است در هر شرایطی نسبت به‌ توزیع  عادلانه ارد مورد نیاز اقدام کند.

وی اظهار کرد:راه‌اندازی و ایجاد نمایندگی امور عشایر در مرکز شهرستان کوثر برای حذف تردد عشایر به مرکز شهرستان خلخال و استان نیز از جمله مطالبات به حق عشایر این شهرستان بوده که باید مورد توجه و اقدام قرار گیرد .دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up