• شناسه خبر : 38924
  • تاریخ انتشار : 04 آبان 1399 - 10:40

اکبر بهنام جو در جلسه ستاد مدیریت کرونا استان اردبیل اظهار کرد:آخرین وضعیت کرونا در استان سیر صعودی را طی می کند ودر صورت تداوم…

بیمار کرونا

اکبر بهنام جو در جلسه ستاد مدیریت کرونا استان اردبیل اظهار کرد:آخرین وضعیت کرونا در استان سیر صعودی را طی می کند ودر صورت تداوم روند، شرایط خطرناک و سختی را برای کادر درمانی، پرستاران زحمتکش و تامین دارو به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه شهرهای اردبیل، مشکین شهر و پارس آباد همچنان وضعیت ثابت دارند گفت:وضعیت شیوع کرونا در اکثر شهرهای استان اردبیل همچنان قرمز است و رعایت پروتکل بهداشتی بیش از پیش توصیه می شود چرا که سلامت مردم برای ما از همه چیز مهمتر است.

این مسوول با بیان اینکه ما علاوه بر تامین امنیت و سلامت مردم باید به فکر اقتصاد و رفاه آنها نیز باشیم گفت:کارکنان دولت و مسوولان باید بیش از هر شهروند دیگری پروتکل بهداشتی را رعایت کنند که متاسفانه گاهی مواقع با کم توجهی از حساسیت موضوع کاسته می شود.

استاندار اردبیل با تاکید بر اینکه اطلاع رسانی و آگاهی دهی به مردم بصورت شفاف می تواند در امر خدمات دهی یاری گر کادر درمانی باشد تصریح کرد: مردم باید از وضعیت اسف بار این ویروس منحوس مطلع شده و تذکرات لازم نیز به آنها داده شود و همچنین مقابله با شرایط عادی سازی باید از ادارات شروع شود.

وی با اشاره به اینکه این ویروس و انتقال آن با کسی شوخی ندارد و همه در یک کشتی نشسته ایم، گفت: با سوراخ شدن و یا غرق یک کشتی همه دچار مشکل می شوند بنابرین با تدبیر و رفتار منطقی باید این کشتی سلامت به ساحل برسد.

اکبر بهنام جو ادامه داد: روزهای تعطیل محدودیت ورود مسافران برای شهرهای گردشگری با نظارت کامل اعمال شود.

رییس ستاد پیشگیری کرونای استان اظهار کرد:گاهی مواقع تعطیلی ها باعث افزایش تعداد مسافران در استان می شود، گرچه ما نمی خواهیم اصناف تعطیل شوند اما باید این صنوف هم رعایت حال بقیه مردم و هم استانی ها را بکنند.

نماینده عالی دولت در استان اردبیل ادامه داد: رستوران ها و قهوه خانه ها با رعایت پروتکل بهداشتی و با ظرفیت حداکثر ۴۰ درصد فعالیت کنند و با نظارت کافی عروسی ها به جای اینکه در خانه های کوچک و یا چادر های محلی برگزار شود می تواند با ظرفیت حداکثر ۳۰ درصد با تعهد صاحب تالار و رستوران انجام گیرد.

استاندار اردبیل با اشاره به اینکه تبلیغات محیطی و نصب بنر ها از سوی شهرداری باید برای مردم نمود عینی پیدا کند، گفت: گاهی مواقع مردم احساس می کنند که کرونا پیدا شده و رعایت در نانوایی ها، مطب ها، تاکسی ها و سطح شهر ضعیف جلوه می کند و این مسایل باعث برپایی دورهمی های خانوادگی و برخی از میهمانی ها شده است و این امر باعث شده بیش از ۵۰درصد مبتلایان خانم های خانه دار اعلام شود.

وی استفاده از ظرفیت پایگاه های محلات جهت کنترل و تذکرات لسانی بهداشتی و امر و به معروف را یاداور شد و گفت: تولید ماسک و مواد ضد عفونی در استان زیاد است اما باید فرهنگ سازی چگونگی استفاده در شهرها و روستاها انجام شود.

بهنام جو گفت: پیشگیری بهتر از درمان است و افرادی که بیماری زمینه ای دارند خیلی در معرض خطر قرار گرفته اند و ما نباید اجازه دهیم عده ای بر اساس ندانم کاری باعث افزایش این بیماری در سطح استان شوند.

وی با بیان اینکه کانون اصلی اپیدمی تجمعات هستند، افزود: حداقل کاری که مردم می توانند با کادر درمان همکاری کنند این است که شستن دست و ضدعفونی، زدن ماسک، رعایت فاصله قانونی ۲ متر و تهویه کامل محل های بسته را فرهنگ سازی کنند.

استاندار اردبیل همچنین در رابطه با حضور دانش اموزان در مدارس گفت: آموزش و پرورش یک آمار دقیق در رابطه وضعیت مدارس و دانش اموزان در شهرها و روستاها احصا کند و اینکه از ۴۳ بستری سن مدارس تنها ۹ مورد مثبت اعلام شده است، به نسبت تعداد دانش آموزان آمار پایینی است اما باید کاملا حساب شده عمل شود.

وی افزود: حضور دانش اموزان کلاس اولی در هفته ۲ روز به مدت ۲ ساعت با رضایت خانواده ها ضرورت دارد و احساس نیاز رفع اشکال در سایر مقاطع هم با مدیریت روسای مدارس انجام می شود.

در این جلسه رییس دانشگاه علوم پزشکی، مدیرکل آموزش و پرورش، فرماندار مشکین شهر و رییس شبکه بهداشت استان گزارش کلی از اخرین وضعیت کرونا در حوزه تحت مدیریت خود ارایه کردند.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up