• شناسه خبر : 38995
  • تاریخ انتشار : 05 آبان 1399 - 12:48

رئیس اتاق بازرگانی استان اردبیل گفت: تعرفه گمرکی کالاهای صادراتی باید شناور باشد.

گمرک

 

رئیس اتاق بازرگانی در هشتاد و دومین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی، گفت: تعرفه گمرکی کالای صادراتی برخلاف شناور بودن قیمت ارز ثابت است و به نظر می‌رسد که این تعرفه هم باید شناور باشد.

حسین پیرموذن افزود: برای برخی از کالاها این شناور بودن از سوی گمرک لحاظ می‌شود اما پیشنهاد شد که تمهیدی اندیشه شود و هر پانزده روز یکبار از سوی گمرک قیمت اقلام مختلف مناسب با تغییرات جدید اعلام شود.

وی با اشاره به موضوع این جلسه درخصوص روز ملی صادرات، تاکید کرد: مشکلات نرخ ارز و نوسانات قوانین باعث اذیت دوستان صادرکننده شده و انتخاب صادرکننده نمونه امسال تحت تاثیر این مشکلات است، در چنین شرایطی می‌توان گفت همه دوستان تولید کننده و صادر کننده کار بزرگی کرده‌اند.

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل تصریح کرد: انتخاب صادر کننده نمونه هرساله بر عهده سازمان صمت و اتاق بازرگانی است، امسال هم فراخوان منتشر کردیم اما صادرکنندگان درگیر بحث تعرفه و پیمان سپاری ارزی هستند و کسی اعلام آمادگی نکرد.

پیرموذن خاطرنشان کرد: اطلاعات ۵۹ صادرکننده استان از سوی بانک مرکزی و وزارتخانه برای ما ارسال شده است، در حالی که برخی از این صادرکنندگان پیمان سپاری ارزی را انجام داده‌ و برخی دیگر انجام نداده‌اند‌.

رئیس اتاق مشترک ایران و آذربایجان تشریح کرد: صادرکنندگان نمونه امسال استان از بین صادرکنندگانی انتخاب می‌شود که طبق قانون ۷۰ تا ۱۰۰ درصد پیمان سپاری ارزی را انجام داده‌اند که در استان ما ۸ صادرکننده در این شرایط قرار دارند.

وی افزود: یکی از مشکلات صادر کنندگان این است که در سال ۹۷ با دلار ۹ هزار تومانی صادرات انجام داده‌اند و امسال با ارز ۳۲ هزار تومانی باید رفع تعهد ارزی انجام دهند؛ که البته خوشبختانه تا آخر سال برای این امر فرصت داده شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up