• شناسه خبر : 39103
  • تاریخ انتشار : 06 آبان 1399 - 01:17

این روزها اردبیل دیگر کرونا ندارد، البته این حرفی نیست که مسئولین گفته باشند یا پزشکان تأئید کرده باشند بلکه خود مردم قبول کرده‌اند که…

مبلمان شهری

این روزها اردبیل دیگر کرونا ندارد، البته این حرفی نیست که مسئولین گفته باشند یا پزشکان تأئید کرده باشند بلکه خود مردم قبول کرده‌اند که کرونایی باقی نمانده و این موضوعی زمانی مشخص می‌شود که مردم بدون هیچ نگرانی در خیابان‌ها تردد دارند و بدون هیچ هراسی به عروسی‌ها و تجمعات می‌روند و تنها نگرانی‌ها این شده است که نکند صاحب مراسم از دیر رفتنشان ناراحت شود.

آری، کرونای اردبیل تمام شده است و مشکلات فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت موازین بهداشتی بی‌معنی است، اتفاقاً از طرفی خیلی‌ها هزینه مواد ضدعفونی‌کننده و ماسک را بیهوده و اضافه می‌دانند و داستان مرگ و زندگی را به دستان خود رقم می‌زنند، این‌ها همان افرادی هستند که بعد از ابتلا به این بیماری به مردم توصیه می‌کنند که این اشتباه را مرتکب نشوند و دچار حال و روز مبتلایان نگردند.

1399080612075736821512324

خلاصه این که هر کس به هر نحوی زندگی می‌کند، عده‌ای بی‌خیال همه چیز و عده‌ای دیگر مضطرب و نگران و عده‌ای هم حد فاصل بین این دو مقید به ضوابط و اصول نه در خانه و خفایا زندگی می‌کنند و نه در سفرها و مراسمات وقت می‌گذرانند.

اکثریت مردم را می‌توان در گروه بی‌خیال‌ها قرار داد که از حرف زدن با دیگران مجالی ندارند و هر وقت از جلوی مغازه‌شان رد می‌شوی با چهار پیرمرد همسایه نشسته و بحث سیاسی و اقتصادی می‌کنند و آن وقت می‌فهمی که نه فاصله‌گذاری اجتماعی معنی دارد و نه ماسک و دست دادن که بیشتر در روستاها و حاشیه شهرها مشهود است.

هر وقت هم مجبور هستی به مرکز شهر بروی احساس می‌کنی که گویا مردم گمشده‌ای دارند و هراسان این طرف و آن طرف در حال فرارند و در حین تردد مدام به همدیگر برخورد می‌کنند و یک نگاه به عقب می‌کنند و به راهشان ادامه می‌دهند و مشخص هم نیست که به دنبال چه هستند و برای چه این همه عجله دارند؟

عده‌ای هم در وسیله نقلیه خود بدون هیچ مقصدی ترافیک راه انداخته‌اند و معلوم نیست چرا این روزها اردبیل شلوغ و پر از ترافیک شده است، حتی بعضی وقت‌ها احساس می‌شود که اصلاً از اول هیچ مشکلی وجود نداشته و جای نگرانی هم نیست.

1399080612065954021512314

اکثر مبتلایان به کرونا در اردبیل زنان خانه‌دار هستند

در این باره شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل می‌گوید: با توجه به محدودیت‌های تخت‌های بیمارستان نگران عدم توان پذیرش بیماران بدحال مبتلا به کووید – ۱۹ هستیم در حالی که این بیماران باید دوران نقاهت را تحت درمان کادر درمان باشند.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات اساسی این روزها کمبود تخت بیمارستان‌های استان برای مدیریت و کنترل بیماری است چرا که بی‌توجهی به این مسئله سبب ایجاد بحران برای مبتلایان خواهد شد و مشکلات اساسی به بار خواهد آورد.

حبیب‌زاده ادامه داد: پیک سوم کرونا به خاطر عدم رعایت مردم در هفته‌های گذشته است که آثار آن در فاصله یک ماه تا ۴۵ روز خود را نشان می‌دهد که نیاز است برنامه‌ریزی‌های اساسی برای کنترل وضعیت موجود مبنای کار باشد چرا که علاوه بر شهرستان‌های اردبیل و مشگین‌شهر که در حالت قرمز دارند شهرستان پارس‌آباد نیز در آستانه ورود به وضعیت قرمز است.

وی اظهار کرد: آغاز فصل سرما و نبود تهویه مناسب در منازل و اماکن عمومی بر وضعیت کنونی دامن می‌زند که به همین دلیل نیاز است از اجتماعات خانوادگی تا حد امکان جلوگیری شود و در راستای بهبود وضعیت موجود همکاری‌های لازم انجام یابد.

1399080612053791521512284

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل افزود: آمار قابل توجه در این زمینه این است که بانوان ۵۲ درصد آمار مبتلایان را در اردبیل دارا هستند و این هم اکثراً مربوط به افراد خانه‌دار است که می‌توان با یک حساب سرانگشتی متوجه شد که دورهمی‌ها و تجمعات در این استان زیاد است.

حبیب‌زاده ادامه داد: یک دورهمی ۱۵ دقیقه با داشتن فاصله کم‌تر از ۱٫۵ متر خطر ابتلا به این ویروس رو مضاعف کرده و می‌تواند یک نفر را مبتلا کند در حالی که میزان ابتلا با رعایت موارد بهداشتی کاهش ۹۰ درصدی خواهد داشت.

وی با اشاره به صحیح بودن آمار ابتلا و مرگ و میر در استان نیز گفت: در حال حاضر با توجه به دسترس بودن تمامی تجهیزات و دستگاه‌ها هیچ مشکلی از این بابت نداریم و تمامی آمارها درست است و به صورت روزانه در اختیار مردم قرار می‌گیرد.

1399080612060877421512294

کارفرمایان مؤظف به تأمین تجهیزات حفاظت فنی و بهداشتی کارگران هستند

قاسم رحیمی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل نیز در این زمینه اظهار کرد: تشدید نظارت و بازرسی‌ها از کارگاه‌های مشمول قانون کار با هدف حفظ سلامتی افراد در دستور کار است و در این زمینه برگزاری کارگاه‌های کشوری در دستور کار قرار گرفته است.

وی بیان کرد: نظارت‌های درون‌کارگاهی از کارگاه‌ها نیز اولویت اساسی است که در این زمینه باید تدابیر اساسی اتخاذ شود تا بتوانیم در راستای جلوگیری از ابتلای این قشر به کرونا جلوگیری کنیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل اظهار کرد: تاکنون ۲ هزار مورد بازرسی از کارگاه‌ها و واحدهای اقتصادی انجام یافته و با توجه به این که در حال حاضر ۳۱۲ واحد اقتصادی بالای ۵۰ نفر نیروی کار دارند بازرسی‌ها نیز بر حسب تعداد نیروها انجام می‌یابد.

1399080612063463421512304

رحیمی بیان کرد: رعایت ضوابط و مقررات با هدف تأمین حفاظت فنی و بهداشت کار برای تهیه وسایل و امکانات لازم اولویت اساسی است و در این زمینه برنامه‌ریزی در راستای رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور کار قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: کارفرمایان موظف هستند نسبت به فراهم‌سازی تجهیزات حفاظت فردی برای کارگران ورود پیدا کنند و در این زمینه با تأمین حفاظت فنی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تمهیدات و برنامه‌ریزی‌های لازم را مبنای کار قرار دهند.

به امید روزی که خواب بی‌خیالی آن‌هایی که کرونا را ساده و سهل می‌شمارند به پایان برسد تا با جدی گرفتن مسئله و شرایط بحرانی نسبت به ریشه‌کن سازی این ویروس منحوس اقدام شود و همانند روزهای گذشته دورهمی‌ها و تجمعات ادامه پیدا کند.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up