• شناسه خبر : 39358
  • تاریخ انتشار :

کوه سنگر حور انتهایی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه جنگل‌های فندقلو است و جزء نادرترین مناطق ایران است که می توان بر فراز ابرها گردش کرد.

کوه سنگر حور انتهایی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه جنگل‌های فندقلو است و جزء نادرترین مناطق ایران است که می توان بر فراز ابرها گردش کرد.

کوه سنگر حور

 

به گزارش دیدشهر، کوه سنگر با ارتفاعی در حدود ۲۱۲۰ متر از سطح دریا مرتفع‌ ترین کوه در منطقه ویلکیج است که در بالادست روستای حور قرار گرفته است.

طبیعتی زیبا در ویلکیج که آدمی رابه حیرت وامی دارد

جاده کوهستانی زیبا و حیرت انگیزحور به کوه سنگر منطقه ای ییلاقی با مناظر بسیار زیبا و مراتعی حاصلخیز است که آدمی را در مقابل این همه زیبایی طبیعی به حیرت وا می دارد.

بلندای این قله سبب شده تا رطوبت دریای خزر به این سوی قله نیاید و همین ، منجر به نیمه خشک بودن این ناحیه شده است.

 

کوه سنگر حور

 

در یک روز صاف و آفتابی از فراز قله این کوه می‌توان مناظرهای بی‌نظیری از کوه‌های تالش، صخره‌ها و دره‌های پوشیده از جنگل‌های استان گیلان و جنگل فندقلوی استان اردبیل، سد سقزچی اردبیل و دورنمائی از دریای خزر را مشاهده کرد.

آب های سرریز شده از این قله نیز ، سبب برخورداری حوراز باغ های فراوان میوه سیب و آلبالو و گیلاس شده است.

چرا کوه سنگر ؟

دهستان حور به دلیل قرار گیری در بین کوهها وارتفاعات در دوارانی از تاریخ یک محل استراتژیک ونظامی بوده که نظر دفاعی از آن بعنوان سنگر سربازارن استفاده می شده است.

در زمان های قدیم در این منطقه بین اقوام شمالی ایران و اهالی منطقه اردبیل بخاطر آب درگیری رخ می دهد و سربازان از این منطقه بخاطر دید بهتر و کوههای زیاد بعنوان یک معبر استفاده می کردند.

وجود مناطق تاریخی از جمله قز قلعه سی و منطقه پنه ناخرچی که به شهر کوهستانی زیرخاک معروف است و همچنین منطقه جلایر که در دوره ای از تاریخ قوم ال جلایر را در خورد جا داده بوده است.

کوهسنگر حور

معنی حور

حور در لغت به معنای زیبای بهشتی است ودر زمانی نیزنام روستا حورالعین یعنی سیه چشمه بوده است انچه که به نام گذاری این روستا مربوط است به خاطر چشمه های آب ان بوده است.

دهستان حور یکی از دهستان های بخش ویلکیج از توابع شهرستان نمین. در ۲۶ کیلومتری اردبیل مابین استانهای اردبیل وگیلان واقع شده و ییلاقهای آن مشرف به دریای خزر – شالیزارها وجنگلهای گیلان – مناظر طبیعی آستارا- نمین واردبیل می باشد.

حور سابقه تمدن ده هزار ساله دارد.

این دهستان از شمال وشمال شرق به استان گیلان (شهرستان لوندویل) از جنوب به روستای سنی مذهب تفیه وروستای رز ،از غرب به روستای سقزچی متصل است.

تجربه بیاد ماندنی با سفر به کوهسنگر حور

این جاده را از لحاظ دمایی، دروازه بین جهنم و بهشت می دانند، از دمای ۴۰درجه با رطوبت دیوانه کننده در گیلان تا دمای سه چهار درجه در بالای کوه سنگر مطمئن باشید با عبور از جاده بهشت، سفری رویایی و به یاد ماندنی را تجربه خواهید کرد.

 

کوهسنگر حور

 

موقعیت استثنایی و ارتفاع زیاد کوه سنگر باعث شده که قله آن بهترین نقطه برای احداث ایستگاه رادیو تلویزیونی باشد.

در این باره بخوانید:  دکل کوه سنگر حور

کوه سنگر از موقعیتی استثنایی در منطقه جنگل‌های فندقلو برخوردار است چرا که انتهایی‌ترین و جنوبی‌ترین نقطه جنگل‌های فندق‌لو به شمار می‌رود و به لحاظ گردشگری و دامپروری دارای اهمیت ویژه‌ای است.

 

کوهسنگر حور

 

اولین برف زمستان در ییلاق کوه سنگر به زمین می نشیند و اکثر روزهای زمستان منطقه برفی و خالی از ییلاق نشین است.

ارتفاع برف گاهی به ۳ متر و در دره های عمیق با به وقوع پیوستن بهمن به ۷ متر نیز می رسد.

در این باره بخوانید:

زمستان کوه سنگر حور

دکل های کوه سنگر حور

جاده کوه سنگر حور

تصاویری رویایی از کوهسنگر حوردیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

up