• شناسه خبر : 39676
  • تاریخ انتشار : 12 آبان 1399 - 02:59

اگر احیاناً این روزها کارتان به مطلب‌ها و مراکز درمانی بیفتد متوجه می‌شوید بی‌توجهی به مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی چه معنایی دارد و با…

شهربازی

اگر احیاناً این روزها کارتان به مطلب‌ها و مراکز درمانی بیفتد متوجه می‌شوید بی‌توجهی به مسائل بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی چه معنایی دارد و با آسانسورهایی روبه‌رو می‌شوید که مردم برای ورود به آن چه دعوایی راه می‌اندازند و تنه به تنه همدیگر می‌زنند تا حتماً سوار آسانسور شوند و از قافله عقب نمانند.

جالب است در این روزهایی که این همه اخبار و منابع رسمی و فضای مجازی در ارتباط با بحران کرونا منتشر می‌شود اما وضعیت بدتر شده و بی‌توجهی‌ها مضاعف‌تر! گویی گوش‌ها بدهکار این موارد نیستند و برای خیلی‌ها مهم نیست که با کرونا جان خود را از دست دهند و یا از مرگ حتمی نجات پیدا کنند.

ناگفته نماند سرعت ساده‌انگاری برخورد با این ویروس در استان اردبیل به قدری بالا رفته که مردم خیلی زود زندگی با این ویروس را یاد گرفتند و هیچ مشکلی با حضور این ویروس در زندگی خود نداشتند تا زمانی که روز به روز آمار مرگ و میر در این استان افزایش یافت.

وضعیت بسیاری از ساختمان‌های مراکز عمومی و مطب‌ها نیز واقعا فاجعه‌بار است و رفت و آمدها آنقدر زیاد است که مجالی برای رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی وجود ندارد و مردم در داخل مکان‌های سربسته و محدود کیپ هم در کنار صندلی‌ها می‌نشینند یا سرپا با هم در حال صحبت هستند.

این موضوع در حالی اتفاق می‌افتد که شهرام حبیب‌زاده سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل وضعیت کنونی کرونا در استان را بسیار نگران‌کننده عنوان می‌کند و آمار مبتلایان به این ویروس را از ترخیص‌یافتگان اعلام می‌دارد.

بهروز ندایی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار اردبیل نیز به خاطر وضعیت بحرانی در این استان محدودیت‌های رفت و آمد به استان را اعلام می‌کند اما با این حال متأسفانه خیل عظیم مردم نه آمارها را باور دارند و نه هشدارهای مسئولین را و نه دوست دارند از مسافرت جا بمانند یا در جشن عروسی و جشن دوست و آشنا شرکت نکنند.

زنگ خطر کرونا در اردبیل به صدادرآمد

به گفته حبیب‌زاده شهرستان‌های اردبیل و مشگین‌شهر وارد وضعیت بحرانی و حاد شده‌اند به طوری که وضعیت سیاه پیدا کرده‌اند و خلخال و پارس‌آباد نیز وارد وضعیت قرمز شده‌اند که این زنگ خطر بزرگی برای این استان را به صدا درآورده است.

این مسئول می‌گوید در صورت بی‌توجهی به مسائل بهداشتی و پروتکل‌های بهداشتی یک خطر جدی همه استان را تهدید خواهد کرد که غیرقابل جبران خواهد بود که به همین منظور از هم‌استانی‌ها انتظار می‌رود همکاری‌های لازم را در رعایت ستاد مقابله با کرونا داشته باشند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی اردبیل معتقد است در وضعیت کنونی بهترین راه مقابله با این ویروس ماندن در خانه و توجه به هشدارهاست به طوری که از هر گونه تجمعات و دورهمی‌ها دوربمانند چرا که بیشتر آمار ابتلا به این ویروس به خاطر شرکت در عروسی‌ها و مراسمات بوده است.

حبیب‌زاده با اظهار نگرانی در ارتباط با روزهای آینده می‌گوید: در حالی که روزهای سختی در پیش رو داریم اما خستگی کادر درمان نیز به صورت طاقت‌فرسایی در حال ادامه است به طوری که ادامه کار و ارائه خدمات به مردم را سخت‌تر می‌کند.

متأسفانه این روزها پنبه از گوش برخی از مردم بی‌توجه درآوردن به قدری سخت شده است که امر به معروف و نهی از منکر هم نمی‌تواند کاری از پیش ببرد، چرا که در شرایطی که کمی توجه به مسائل بهداشتی می‌توانست استان را از معرض خطر جدی نجات دهد اما در اقدامی عجیب و غیرقابل باور این استان در مرز بحران فرو رفت.

گزارش از زهرا رضازادهدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up