• شناسه خبر : 39951
  • تاریخ انتشار : 15 آبان 1399 - 01:20

فریدون بابایی روز پنجشنبه در بازدید از پروژه احداث سد کشاورزی روستای بلیل از توابع بخش مرکزی خلخال افزود: عملیات اجرایی این پروژه به علت…

فریدون بابایی

فریدون بابایی روز پنجشنبه در بازدید از پروژه احداث سد کشاورزی روستای بلیل از توابع بخش مرکزی خلخال افزود: عملیات اجرایی این پروژه به علت نبود اعتبار از هفت سال پیش تعطیل شده بود که تابستان امسال فعال شده و هم‌اکنون ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی با بیان اینکه برای عملیات اجرایی این پروژه تاکنون بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال هزینه شده است، اظهارداشت: با بهره‌برداری از این پروژه آب کشاورزی موردنیاز بیش از ۱۰۰ هکتار اراضی پایاب سد تامین خواهد شد.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال نیز در این بازدید گفت: عملیات اجرایی ۹ سد معیشتی تامین آب کشاورزی از ۱۲ سال پیش در مناطق مختلف این شهرستان آغاز شده ولی بدلیل نبود اعتبار برای ادامه پروژه‌ها و یا فقدان مطالعات قبل از اجرا پس از مدت کوتاهی تعطیل و متوقف شده است.

بهبود علیزاده افزود: با تامین اعتبار از محل اعتبارات استانی هم‌اکنون زمینه برای ادامه عملیات اجرایی سد معیشتی روستای بلیل واقع در بخش مرکزی خلخال فراهم شده است.

او تشریح کرد: سد معیشتی بلیل واقع در بخش مرکزی خلخال با ظرفیت ۱۲۰ هزار مترمکعب است که مطالعات این سد معیشتی در سال ۹۲ آغاز و هدف از احداث آن ایجاد بستر ذخیره آبی برای آبیاری بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی پایاب کشاورزی روستای بلیل است.

وی گفت: از زمان اجرای عملیات پروژه سد بلیل در سال ۹۲ پس از هزینه‌کرد هشت میلیارد و ۲۲۰ میلیون ریال این پروژه متوقف شده بود که اخیرا با تخصیص بخش از اعتبار موردنیاز سد از محل اعتبارات استانی و با عقد قرارداد ۳۳ میلیارد ریالی با پیمانکار مجری طرح فعال شده است.

وی افزود: برای تکمیل و بهره‌برداری از این پروژه ۵۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است و تلاش می‌شود اعتبار لازم از محل‌های اعتباری مختلف تامین شده و این سد در اختیار کشاورزان منطقه بلیل قرار گیرد.

او اظهارداشت: سدهای معیشتی روستاهای طولش ، گورانسراب و بفراجرد در بخش مرکزی خلخال نیز نیازمند تکمیل مطالعات برای عملیات اجرایی ،تکمیل و بهره‌برداری این پروژه‌ها جهت تامین آب کشاورزی موردنیاز کشاورزان این سه روستا است.

مدیر جهاد کشاورزی خلخال همچنین با اشاره به اهمیت وجود سدهای معیشتی در رونق و افزایش تولیدات کشاورزی و بهره‌روری محصولات زراعی و باغی افزود: یکی از طرح‌های موفق احداث سدهای معیشتی در جنوب استان اردبیل، ساخت سد قره‌قشلاق با پایاب بیش از ۲۰۰ هکتار است که موجب توسعه کشاورزی و زراعت و تولید محصولات جالیزی این منطقه شده است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up