• شناسه خبر : 40171
  • تاریخ انتشار : 18 آبان 1399 - 01:17

شهرام باباخانی ظهار کرد: طرح اقدام ملی مسکن بعد از اتمام پروژه مسکن مهر و از اوایل سال ۹۶ مطرح بوده و ما در استان…

مسکن

شهرام باباخانی ظهار کرد: طرح اقدام ملی مسکن بعد از اتمام پروژه مسکن مهر و از اوایل سال ۹۶ مطرح بوده و ما در استان اردبیل از سال گذشته مراحل ثبت‌نام را انجام دادیم.

وی تصریح کرد: در سه دوره مختلف ثبت‌نام متقاضیان برای مسکن اقدام ملی در استان اردبیل انجام شد که درمجموع بیش از ۱۳ هزار نفر در استان اردبیل متقاضی مسکن اقدام ملی شدند.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل گفت: هرچند در مرحله اول با محدودیتی در واحدها روبه‌رو بودیم اما در مرحله دوم و سوم ثبت‌نام بدون محدودیت کارها انجام شد و درنهایت پالایش متقاضیان و احراز شرایط آن‌ها به انجام رسید.

در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر، مسئولیت ساخت و واگذاری واحدها بر عهده راه و شهرسازی و تعاونی‌ها است
باباخانی افزود: از مجموع ۱۳ هزار متقاضی، دو هزار و ۵۰۰ نفر کلیه شرایط لازم را برای دریافت مسکن اقدام ملی دارا شدند که عمده این متقاضیان نیز با افتتاح حساب در بانک ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه را پرداخت کردند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر که در استان اردبیل فقط شهر اردبیل دارای این شرایط است، مسئولیت ساخت و واگذاری واحدها بر عهده راه و شهرسازی و تعاونی‌ها است و در مابقی شهرهای استان که زیر ۱۰۰ هزار نفر هستند، بنیاد مسکن این وظیفه را عهده‌دار است.

معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل خاطرنشان کرد: از دو هزار و ۵۰۰ متقاضی مسکن اقدام ملی، دو هزار و ۲۰۰ نفر در شهر اردبیل حائز شرایط شده و مابقی در سایر شهرستان‌ها متقاضی دریافت مسکن اقدام ملی شدند.

باباخانی یکی از شرایط لازم برای بهره‌مندی از مسکن اقدام ملی را داشتن فرم (ج) و عدم دریافت زمین و مسکن دولتی اعلام کرد و ادامه داد: البته شرط مهم در ثبت‌نام مسکن اقدام ملی این بود که فرد متقاضی نباید از سال ۸۴ به بعد دارای سند زمین یا آپارتمان باشد.

وی اظهار کرد: متقاضیانی که حائز شرایط شده و ۴۰ میلیون تومان خود را پرداخت کردند از طریق پیامک اطلاع‌رسانی به آن‌ها برای انجام مراحل بعدی اعلام خواهد شد تا طبق ضوابط و مقررات به این کار دست بزنند.

طی عقد قرارداد با ستاد اجرایی فرمان امام ساخت ۵۴۰ واحد در اردبیل آغاز ‌شده است
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل در ادامه تصریح کرد:‌ در شهر اردبیل با عقد قرارداد با ستاد اجرایی فرمان امام ساخت ۵۴۰ واحد شروع‌شده که بخشی از این واحدها در مرحله نقشه، صدور پروانه و همچنین اجرای فونداسیون و در برخی پروژه‌ها نیز تا سقف دوم پیشرفت اجرایی را شاهد هستیم.

باباخانی گفت: پیش‌بینی می‌کنیم تا ۱.۵ سال آینده تحویل واحدها را به متقاضیان شاهد باشیم به شرط آن‌که خود متقاضیان منابع مالی موردنیاز را به موقع پرداخت کرده و زمینه تسریع اجرای پروژه را فراهم کنند.

وی افزود: ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات بانکی و مابقی مبالغ ساخت این واحدها بر عهده متقاضیان خواهد بود که پیش‌بینی می‌کنیم بین ۳۰۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان خواهد بود.

امکان ثبت‌نام مجدد برای متقاضیان طرح مسکن اقدام ملی  در اردبیل فراهم  نیست
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: امکان ثبت‌نام مجدد برای متقاضیان در اردبیل فراهم نیست ولی امکان دارد در سایر شهرها مجددا سامانه ثبت‌نام فعال‌شده و امکان ثبت‌نام برای متقاضیان فراهم آید.

باباخانی اضافه کرد: بخش عمده‌ای از واحدها را در شهر اردبیل تعاونی‌های ادارات انجام می‌دهند و قطعا اولویت واگذاری با پرداخت‌های ریالی خواهد بود که امیدواریم متقاضیان و افراد واجد شرایط به موقع مبالغ مورد نظر را پرداخت کنند.

وی در مورد امکان خریدوفروش واحدهای مسکن مهر بیان کرد: بعد از گذراندن مراحل مختلف خریدوفروش واحدهای مسکن مهر و نقل‌وانتقال آن‌ها قانونی شد و در حال حاضر زمینه این کار در شهرهای مختلف فراهم‌شده است.

رقم نهایی و مشخص بودن واحدهای مسکن اقدام ملی در هاله ای از ابهام
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل اظهار کرد: با توجه به اینکه در مسکن اقدام ملی هیچ چیز مشخص نیست و رقم نهایی نیز در کنار مشخص بودن واحدهای متقاضیان در هاله‌ای از ابهام است، بعید به نظر می‌رسد خرید و فروشی در واحدهای مسکن اقدام ملی انجام شود.

باباخانی تصریح کرد: همچنان در صدور سند برای برخی از واحدهای مسکن مهر به دلیل تمام نشدن واحدها و عدم تحویل از سوی تعاونی‌ها مشکلاتی وجود دارد ولی اداره کل راه و شهرسازی برای تمام پروژه‌هایی که مسئولیت احداث و تحویل آن با خودش بوده، سند تک‌برگی دریافت کرده و تحویل متقاضیان شده است.

وی در مورد افزایش سرسام‌آور قیمت مسکن گفت: البته هرگونه نوسان در این بازار تابع عرضه و تقاضاست ولی ما در سه بخش شرایط ساخت و تحویل مسکن را شاهد هستیم که بخش اول افرادی است که توانایی مالی دارند و هیچ مشکلی در ساخت و تملک این واحدها برای آنها وجود ندارد.

تمام زمین مسکن اقدام ملی به صورت رایگان در اختیار تعاونی‌ها قرار گرفته است
معاون مسکن و ساختمان راه و شهرسازی استان اردبیل افزود: بخشی از اقشار جامعه نیاز به دریافت زمین رایگان و ساخت یارانه‌ای مسکن هستند که در قالب اقدام ملی مسکن این کار در حال انجام است به طوریکه ما تمام زمین مسکن اقدام ملی را به صورت رایگان در اختیار تعاونی‌ها قراردادیم.

باباخانی خاطرنشان کرد: بخش سوم مربوط به محرمان و نیازمندان است که از طریق جامعه خیرین و کمیته امداد و بهزیستی ساخت واحد برای این متقاضیان نیز در اولویت قرارگرفته است.دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

up